Son dakika… EPDK’dan gizli saklı zam iddiasına yanıt


class=”cf”>

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca (EPDK) “Elektrik faturalarında dağıtım şirketlerinin oranı 2020 senesinde belirlenmiştir ve 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yıl boyu geçerlidir. Bu payda da bir artış yapılmamıştır. Dağıtım şirketlerinin EPDK’dan bu payın arttırılmasına yönelik bir talebi olmadığı benzer halde yasal mevzuata aykırı bu şekilde bir talebin gelmesi halinde kabul edilmesi de söz mevzusu olması imkansız” denildi.

EPDK’dan meydana getirilen açıklamada, kurum tarafınca, elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları sebebi ile 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak suretiyle nihai elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 15 oranında artış yapıldığı anımsatıldı. Bu kapsamda, konut abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak suretiyle 91,56 Türk Lirası ödendiği belirtilerek, “Öncelikle vurgulamak gerekir ki söz mevzusu fiyatlandırma Türkiye’nin tamamı ve tüm konut aboneleri için geçerlidir. Hiçbir dağıtım ya da perakende şirketi, yurttaşlarımıza gönderilmiş olduğu faturaya herhangi bir karşılık artışı yansıtamaz, satmaca kalemlerinde herhangi bir oynama yapması imkansız. Ayrıca elektrik faturalarında dağıtım şirketlerinin oranı 2020 senesinde belirlenmiştir ve 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yıl boyu geçerlidir. Bu payda da bir artış yapılmamıştır. Dağıtım şirketlerinin EPDK’dan bu payın arttırılmasına yönelik bir talebi olmadığı benzer halde yasal mevzuata aykırı bu şekilde bir talebin gelmesi halinde kabul edilmesi de söz mevzusu olması imkansız” denildi.

’GİZLİ ZAM SÖZ KONUSU DEĞİL’

Her yıl bilhassa temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklıklarındaki artışlara bağlı olarak klima, soğutucu, vb. ürünlerin yoğun kullanımı ile üstün dereceli seviyelere ulaşan elektrik kullanımından kaynaklı artışın elektrik faturalarına da yansıdığı belirtilerek, “Ancak elektrik faturasını oluşturan kalemlerde, Kurumumuz tarafınca belirlenen oranların haricinde (dağıtım bedeli ya da vergi oranlarında) herhangi bir artış ya da gizli saklı zam söz mevzusu değildir. Vatandaşlarımızı müsterih olmalı ve bilmelidir ki EPDK olarak görevimiz yalnız tarifeleri belirlemek değil hem de faturaların hesaplanmasında bu tarifelerin hatasız bir halde uygulanmasını titizlikle izlemek ve denetlemektir. Ayrıca Kurumumuz internet sayfasında yer edinen elektrik faturası hesaplama modülünden de (http://lisans.epdk.gov.tr/epvys web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml) tüm yurttaşlarımız faturalarını her ay denetim edebilirler” ifadelerine yer verildi.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir