Son dakika… İBB’nin bin yeni taksi teklifi reddedildi


class=”cf”>

Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Toplantısı, Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Toplantıda İBB’nin ‘1000 yeni teklifi’, 8’inci kez görüşüldü.

“81 İLDE TAKSİ İŞLETEN BEKEDİYE YOKTUR”

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası(İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul’da toplu taşımada meydana getirilen şikayetlerin, taksiye meydana getirilen şikayetlerden daha oldukça bulunduğunu iddia ederek, “81 ilde taksi işleten belediye yoktur. Belediyeler otobüs işletmeciliği yapar. Taksi taşımacılığı İBB verilerine nazaran, yılda 512 Milyon seyahat yapılıyor. Şikayet ise 103 bin. Bu oran toplam senelik yolculuğun yüzde biri bile yapmıyor. Diğer taraftan İETT benzer halde toplu taşıma yakınma oranı yüzde 15 olduğu ortadadır. Taksi açısından hak ettiğimiz tarife, eğitim, teknoloji ve destek sunar olması halinde taksi şikayetleri kalmayacaktır” dedi.

class=”cf”>

“İZMİR İSTANBUL’DAN YÜZDE 37 DAHA FAZLA”

Aksu konuşmasının devamında, “İzmir’de bir taksiye düşen kişi sayısı bin 207 kişi, Ankara’da bir taksiye düşen kişi sayısı 770 kişi ve İstanbul’da bir taksiye düşen kişi sayısı ise 890 kişidir. İzmir İstanbul’dan yüzde 37 daha oldukça taksi başına düşen kişi sayısı fakat İzmir’de asla taksi sayısı kesinlikle gündeme gelmiyor” şeklinde konuştu.

Son dakika... İBBnin bin yeni taksi teklifi reddedildi

“ASIL AMACIMIZ TAKSİNİN KALİTESİNİ YÜKSELTMEK”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, “Burada aslolan gayemiz taksinin standardını yükseltmek. Bize gelen şikayetler gittikçe artıyor. Müşteri seçme şikayeti de artmaya başladı. İstanbul’da taksilerin yüzde 85’inde İBB’nin monte etmiş olduğu ‘İTAKSİ’ mevcut. İBB’nin görevi taksici ile müşteriyi buluşturmak değil. Bizi engellemiş olan İBB meclisi. Denetim aplikasyonunu kullanmak için İBB meclisine teklif sunduk teklif iade edildi. Teklif komisyonda bekliyor. Bu aplikasyonun hedefi uygulanmış olduğu an yolcunun güzergahını denetim eden bir aplikasyon haline gelecek fakat maalesef bu istenmiyor” ifadelerini kullandı.

Son dakika... İBBnin bin yeni taksi teklifi reddedildi

class=”cf”>

“TAKSİ SAYISI ARTINCA BUNUN TRAFİĞE ETKİSİ BÜYÜK OLACAK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Şube Müdürü Serdar Yücel de, “Dijital uygulamalarda taksi şoförünü görebiliyorsunuz, denetleyebiliyorsunuz. Şoförü puanlayarak da onu sistem dışına itebiliriz. Taksicilik sisteminde dijital açıdan gelişimi sağlayabiliriz. İBB tüm taksilerin ruhsatını veren birimdir. Dolayısıyla işin teknik tarafına bakınca İstanbul’da taksilerle ilgili alt yapılar düzenlenmeden, taksi sayısı artınca bunun trafiğe tesiri büyük olacak” dedi.

class=”cf”>

Toplantıda taksicilerin eğitilmesi gerektiği mevzusunda yaşanmış olan tartışmada İBB’nin 40 bin 287 etken taksi şoföründen bin 700’üne eğitim verildiği açıklandı. Teklif, uzun tartışmaların peşinden 11 karşı 16 oyla reddedildi.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir