Tarihi Katerina Köşkü otel oluyor


class=”cf”>

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye genelinde 15 yerde otel yapımı için 49 yıllığına, günübirlik tesis için de 20 yıllığına arazi tahsis etmek suretiyle 30 Temmuz’da ihale ilanına çıktı. Yerli ve yabancı yatırımcılara yönelik tahsis duyurusunda teklif verme süresi 30 Ağustos olarak belirlendi. Ancak dün piyasaya çıkan düzeltme ilanıyla bu süre 15 Eylül’e uzatıldı. Söz mevzusu yerlerden dikkat çekenler şu şekilde:

RUS ÇARI YAPTIRDI

“Tahsis şartnamesinde kış sporları ve kış turizmi yönünden Türkiye’nin birinci derecede öncelikli yerlerinden olan Sarıkamış gezim gelişme bölgesinde 3 hususi parsel hazırlandı. Bunlardan orman içinde kalan birinci parselde 30 bin 289 metrekarelik alana 2 tane 10 metreye 70 metre büyüklüğünde futbol sahası, 4 tane 20 metreye 40 metre büyüklüğünde antrenman sahası ile 0.3 emsalle spor takımlarına da hizmet verebilecek 300 yataklı 3, 4 yada 5 yıldızlı otel yapılması şart koşuldu. 2 numaralı parsel günübirlik tesis yapımı izniyle 20 yıllığına tahsis edilirken; Rus Çarı’nın 1900’lerin başlangıcında av köşkü olarak yaptırdığı, gene orman sınırları içinde yer edinen Katerina ile oğlunun tedavisi için yaptırdığı Şişman Köşklerinde restorasyonun yanı sıra 0.1 emsalle, köşklerle uyumlu 100 yataklı otel yapımına izin verilecek. Cıbıltepe Kayak merkezine 4 kilometre, Sarıkamış merkeze 1 kilometre uzaklıktaki köşklere ulaşım orman yolundan sağlanıyor.

ARTVİN’DEN KÜTAHYA’YA

class=”cf”>

Artvin Kafkasör Turizm Gelişim Bölgesinde yer edinen Balcıoğlu Köyü’nde ormanlık alanda 24 bin 300 metrekarelik parsel, 290 yataklı, 3 kattan oluşan otel yapmak suretiyle 49 yıllığına tahsis edilecek. Bursa Tümbüldek Turizm Merkezinde Mustafakemalpaşa Derekadı köyünde, orman sınırları içinde yer edinen toplam 175 bin metrekarelik iki parselde 150’şer yataklı, 5’er kattan oluşan iki otel yapılacak. Kütahya Gediz Muratdağı’nda orman arazisinde, averaj 10 bin metrekare alanda 3 kattan oluşan 100 yataklı termal tesis yapımı koşuluyla 49 yıllığına tahsis yapılacak. Mersin Tarsus’ta gezim gelişme bölgesinde oluşturulan, orman sınırları içinde yer edinen, 2.5 milyon metrekarelik hususi parselde 2 tane 18 delikli golf tesisi, 9 delikli golf antrenman tesisi; 2 bin yataklı 4 yada 5 yıldızlı otel ya da dinlence köyü, golf klübü ile bin yataklı personel lojmanı yapımı karşılığında tahsis edilecek. Ordu Kabadüz Çambaşı Yaylası’nda da 2 hususi parsel oluşturuldu. Birinci parselde 70 ve orman içinde kalan ikinci parselde 84 yataklı iki otel, 0.3 emsalle yapılabilecek. Ormanlık alanda kalan bu parsel için orman alanının üç katı kadar alanın ağaçlandırma bedeli ve ağaçlandırılan bu alanın üç senelik bakım bedeli, yatırımcı tarafınca Orman Genel Müdürlüğü hesabına yatırılacak. Uşak Banaz Hamamboğazı’nda orman sınırları içinde yer edinen iki hususi parsel 300’er yataklı, 5’er kattan oluşan otel yapımı karşılığı 49 yıllığına tahsis edilecek.

Antalya Kemer Göynük’te averaj 63 bin metrekare alanda beş yıldızlı bin yataklı otel 0.4 emsalle; 11 bin metrekarelik alan da 0.05 emsalle günübirlik tesis yaptırmak suretiyle tek bir yatırımcıya tahsis edilecek.

class=”cf”>

ERCİYES’E 120 YATAK DAHA

Kayseri Erciyes’te 5 bin 187 metrekare alan, 0.6 emsalle, 120 yataklı 3, 4 yada 5 yıldızlı otel yapımı için tahsis edilecek. 49 yıllığına restore edilerek otel yapılmak suretiyle tahsis edilecek bölgeler içinde Balıkesir Ayvalık’ın zamanı hükümet konağı da içeriyor.”

ÇİVİ KULLANILMADAN YAPILDI

Sarıkamış Kazım Karabekir Mahallesi ormanları içinde, averaj 6 bin 500 metrekarelik arazi üstünde kurulu 28 odalı av köşkü ve tarafındaki Şişman Köşk, 19. yüzyıl baltık mimarisiyle yapılmış. Ana binanın temel duvarları taştan, cephe duvarları ahşaptan inşa edilirken, yan binası tamamiyle ahşaptan, çivi kullanılmadan inşa edilmiş. Çar 2. Nikola’nın yaptırdığı av köşkü, 1994 yılına kadar askeri amaçlı olarak Sarıkamış Tugay Komutanlığı denetiminde kalmış, daha sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilmişti.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir