Tarım projelerine 30 milyon lira destek


class=”cf”>

Tarım ve Orman Bakanlığı, ziraat sektörünün gereksinim duyduğu öncelikli mevzularda yürüttüğü Ar-Ge Destek Programı kapsamında projelere 30 milyon lira destek sağlayacak.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamaya nazaran, 2007’de süregelen Ar-Ge Projelerine Tarımsal Destek Programı kapsamında 17’nci proje çağrısı yapılmış oldu. 8 Ekim’de başvuruları bitecek programla 30 milyon lira destek verilecek. Program kapsamında bugüne dek 454 projeye 108,5 milyon lira destek sağlandı.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) bünyesinde yürütülen programa, ziraat sektörünün gereksinim duyduğu öncelikli mevzularda Ar-Ge emek vermesi gerçekleştiren üniversiteler, TÜBİTAK Ar-Ge birimleri, sivil cemaat ve meslek kuruluşları ile hususi sektör başvurabilecek.

Program kapsamında üniversiteler ve TÜBİTAK Ar-Ge birimleri için destek üst limiti 300 bin lira, en fazla destek oranı yüzde 100 olarak belirlendi. Sivil cemaat ve meslek kuruluşları için de destek üst limiti 300 bin lira oldu. Bu projelerde destek oranı en fazla yüzde 70 olarak uygulanacak.

Özel sektör kuruluşlarına verilecek destek üst limiti 3 milyon lira, destek oranı da en fazla yüzde 70 şeklinde olacak.

Bakanlık, bu yıl Ar-Ge desteği vereceği öncelikli mevzuları 40 maddede belirledi. Bunlar içinde, yaş meyve ve sebzede bahçeden markete kadar olan süreçte ürün kayıplarının azaltılmasına yönelik yeni yöntemler ve teknolojilerin geliştirilmesi, akıllı ziraat teknolojilerinin üretim ve pazarlanmasında farkındalık ve rekabetçi ortamlar oluşturulmasına yönelik sistemlerin geliştirilmesi benzer halde başlıklar içeriyor.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir