TSK kullanmaya başladı! Şimdiden 2 ülkeden talep var…


class=”cf”>

15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2019), Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafınca yürütülen Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında ilave araçların tedarikine yönelik sözleşme değişikliği imzalandı. STA Projesi kapsamında 260 amfibi özellikteki paletli ve tekerlekli vasıta teslimatı öngörülürken 20 ayda 200’e yakın paletli Kaplan ve tekerlekli Pars 4×4 STA teslim edildi.

Projenin ilk fazının Şubat 2022’de sona ermesi ve ilave araçların teslimatlarının 2023’te başlaması planlanıyor.
FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, AA muhabirine, projenin 2 vasıta benzer halde gözükse de 4 değişik ürünü içerdiğini söylemiş oldu.
Bu kapsamda 2 tabanca kulesi ve 2 vasıta geliştirdiklerini belirten Kurt, paletli, 17 ton sınıfındaki Kaplan STA ve Pars 4×4 araçlarının üstünde anti-tank tabanca taşıyan kuleler bulunduğunu bildirdi. Kurt, “2 kule olmasının sebebi, envanterdeki kornet anti-tank füzelerinin kullanılması talep edildi. Öncelikli kornet atabilen kuleleri geliştirdik. Aynı kule altyapısı içinde bilahare ROKETSAN’ın OMTAS kulelerinin de kullanılması öngörüldü. Basit değişimlerle her iki füzeyi atacak şekilde kuleler tasarlandı.” dedi.

class=”cf”>

Projenin ilk 3 yılının tasarım, prototipleme ve kalifikasyon testleriyle geçtiğini dile getiren Kurt, kalifikasyon testlerinde 45 bin kilometre yol kat edildiğini aktardı. Projede mühim yerli kazanımlar bulunduğunu vurgulayan Kurt, tabanca kuleleri, atış denetim sistemleri, seramik zırhlar, aktarma organları, süspansiyon sistemi, karmaşık dişli kutuları benzer halde bir ekip bileşenin yerli olarak tasarlanıp üretildiğini kaydetti.

FABRİKADAN DOĞRUDAN SICAK BÖLGELERE

İmzaladıkları ilave sipariş sözleşmesinin, projenin ilk ayağındaki başarıların bir nişanesi bulunduğunu düşündüğünü belirten Kurt, şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

“Bütün bu yapılanların ötesinde mühim olan, bu sistemlerin kullanıma girmesi ve peşinden kullanıcının memnuniyeti. Araçlar normalde birliklere sevk edilir fakat o şekilde bir sıcak ortamdayız ki araçlar fabrikadan çıkar çıkmaz sıcak bölgelere gönderildi ve oralarda derhal kullanılmaya başlandı. Burada hiçbir hata lüksümüz yoktu. Bu araçların kullanımı da son aşama başarıya ulaşmış şekilde devam ediyor. Satış sonrası destek anlamında ortaya çıkabilecek her türlü problemi çözmeye hazır 7/24 ekiplerimiz hizmet verdiler. Bugüne kadar sözleşmedeki toplam rakamın yarısından fazla teslimat gerçekleşti. 2022 yılı ortalarına doğru ilk sözleşmedeki tüm teslimatlar tamamlanacak. Burada mühim olan işin devamıydı. Sadece bizim için değil ekosistemdeki tüm alt yüklenicilerin büyük bir kesinti olmadan üretime devam etmesi hedefleniyor. Bu mevzuda Savunma Sanayii Başkanlığımız da büyük çaba gösterdiler, ilave sözleşmemizi de imzaladık. Aslında toplam gereksinimin daha oldukça bulunduğunu biliyoruz fakat peyderpey, kesintiye uğramadan teslimata devam edeceğiz. Bir sözleşme tadilatı daha yapılabilir gelecek yıl içinde. Tabi bütçemize bağlı fakat ihtiyacın bulunduğunu biliyoruz.”

TSK kullanmaya başladı Şimdiden 2 ülkeden talep var...

class=”cf”>

YERLİ ŞİRKET BÜYÜK AVANTAJ

Nail Kurt, kullanıcının araçlardan memnuniyetinin üst seviyede bulunduğunu söylemiş oldu. Araçların SSB, Kara Kuvvetleri proje ekipleriyle birlikte tasarlanıp kontrol edildiğini özetleyen Kurt, oldukça verimli bir süreç geçirildiği için “şuradan memnun değiliz” benzer halde bir söylemle karşılaşmadıklarını beyan etti.

Yeni araçlarda kullanıcı eğitiminin de oldukça mühim olduğuna dikkati çeken Kurt, şu şekilde konuştu:
“Bu da birazcık zaman içinde oluyor. Onu da efektif şekilde yaptığımızı düşünüyorum. Dolayısıyla etken olarak kullanılan araçlardan gelen geri bildirimler oldukça pozitif. Yerli şirketlerin tasarım yapmasının büyük pozitif yanları bunlar. Bir talep gelirse de oldukça süratli şekilde müdahale edip modifikasyonları da yapabilir. Yurt dışından bir firmaya ya da maliyetini ikiye katlamadan yaptırmanın imkanı yok. Dolayısıyla tek bir vücut benzer halde kullanıcımız, üreticimiz, tasarımcımız, yan sanayi, oyun kurucu olarak SSB’den son kullanıcımız sahada bizim için çarpışan, can veren çocuklarımıza kadar bir birlik olarak projeye girince bu şekilde başarıya ulaşmış sonuçlar ortaya çıkıyor. Biz de gururunu yaşıyoruz.”

class=”cf”>

TSK kullanmaya başladı Şimdiden 2 ülkeden talep var...

SIRADA İHRACAT BAŞARISI VAR

Savunma sanayisinde “içeride ürün satmadan, dışarıda satamazsınız” şeklinde bir yaklaşım bulunduğunu vurgulayan Kurt, FNSS olarak Pars 8×8 ve Pars 6×6 ile Türkiye’de hiçbir proje başlamadan Malezya ve Umman’da 1 milyar doları aşan ihracata ulaştıklarını belirtti. Nail Kurt, “Tabi ürünün, TSK benzer halde repütasyon gücü oldukça yüksek bir ordu tarafınca kullanılmasının büyük bir pazarlama tesiri var. Dolayısıyla bu araçlarda da bunun gerçekleşeceğine inanıyorum. Bir gereksinim çıktığında yurt haricinde öteki rakiplerimize nazaran oldukça büyük avantajlarla gireceğiz. Nitekim şu anda 2 ülkede ciddi talep var bilhassa Pars 4×4’e. O projeler gerçekleşmeye yakın olduğunda inşallah müjdeler vereceğiz. İki aracın ciddi ihracat başarılarına da imza atacağını düşünüyorum.” dedi.

class=”cf”>

TSK İÇİN ÖNEMLİ GÜÇ ÇARPANI

SSB Yardımcısı Mustafa Murat Şeker de teknoloji transferiyle Türkiye’de vasıta üretmek amacıyla çıkılan yolda orijinal araçlar çıkaran FNSS benzer halde başarıya ulaşmış bir firmanın müdafa sanayisine kazandırıldığını söylemiş oldu. Her projede yeni bir yerlileştirmeye imza atıldığını dile getiren Şeker, STA araçlarının TSK için mühim bir güç çarpanı bulunduğunu belirtti. Araçların gecikme olmadan sahada kullanılır hale geldiğine işaret eden Şeker, “Devam gereksinimlerini sözleşmemize ek yaparak imzalıyoruz. Birinci paket, sonrasında değişik paketler de gelecektir diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir