VakıfBank’a Yılın En İyi Finansal Kurum İhracı ödülü


class=”cf”>

VakıfBank’ın mevduat bankaları tarafınca ihraç edilen ilk Sürdürülebilir Eurobond işlemi, 2014 yılından bu yana düzenlenen Bonds&Loans Türkiye tarafınca ödüle layık görüldü. Bu yıl toplamda 13 kategori için 100’ün üstünde işlem başvurusu meydana getirilen Bonds&Loans ödüllerinde VakıfBank “En İyi Finansal Kurum İhracı” (Financial Institution Deal of the Year) ödülünü almaya hak kazanmıştır. 

Yurt dışı kaynakların Türkiye’ye kazandırılması mevzusunda öncü adımlar atarak fark yaratan VakıfBank’ın bu çalışmalarının internasyonal ödüllere mevzu olmasından gurur duyduklarını belirten VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı M. Onay Özkan, “Ülkemiz mevduat bankaları tarafınca meydana gelen ilk ’Sürdürülebilir Eurobond’ ihracını başarıyla tamamlayarak internasyonal ana para piyasaları ve finans sektörünün en prestijli ödüllerinden birisine layık görülmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ödül, söz mevzusu işlemin internasyonal ana para piyasalarında ne kadar prestijli ve mühim bir işlem bulunduğunu bir kez daha teyit etti” dedi. 

Çevre dostu projelere finansman sağlanacak

class=”cf”>

Bu işlem ile, Avrupa merkezli Çevresel-Sosyal yaklaşım odaklı fonlardan da Türkiye’ye yeni kaynak girişi sağlandığının altını çizen Özkan; “Böylelikle yalnız sürdürülebilir Eurobond’lara yatırım icra eden yatırımcılara da ulaşmayı başardık. Sürdürülebilir bankacılık anlayışının bir parçası ve ‘Sürdürülebilir Eurobond’ teriminin bir gereği olarak bu yeni ihraçtan elde edilecek kaynakları yenilenebilir enerji kredileri başta olmak suretiyle çevre dostu projelerin finansmanında kullanacağız. Bundan sonraki dönemlerde de sürdürülebilir finansman alanındaki internasyonal gelişimleri yakından takip ederek ürünlerimizi çeşitlendirmeye ve Türk bankaları arasındaki öncü konumumuzu korumaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

Onay Özkan, tüm faaliyetlerini, stratejik öncelikli konularının başlangıcında görmüş olduğu sürdürülebilir bankacılık anlayışı çerçevesinde yürüttüğüne işaret ederek, 2019 ve 2020 yılları için hesaplanmış tüm sera gazı emisyonlarından fazlasını dengeleyerek iki yıl üst üste Türkiye’nin ilk ‘Karbon Negatif bankası’ olduklarını hatırlattı. Özkan, “Bilançomuzun hem aktifinde hem de pasifinde sürdürülebilir bankacılık ürün çeşitliliğini arttırarak Nisan ayında Banka tarihimizin ilk sürdürülebilir sendikasyon kredisini imza atmanın da mutluluğunu yaşadık” dedi.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir