Yapay zekâda hedef 50 bin kişilik istihdam


class=”cf”>

CUMHURBAŞKANLIĞI Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafınca hazırlanan, Türkiye’nin 5 senelik dönemdeki yapay zeka çalışmalarına yön verecek ilk ‘Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’ Bilişim Vadisi’nde kamuoyuna tanıtıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yapay zeka teknolojilerinin uygulama alanlarının her geçen gün arttığını söylemiş oldu. Varank, yakın gelecekte yapay zekaya haiz teknolojilerin ekonomik ve toplumsal yaşamın eğer olmazsa olmaz bir parçası olacağına işaret ederek, “2020’de dünya genelindeki yapay zekâ harcamaları averaj 50 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Önümüzdeki 5 yılda bu teknolojilerin pazar büyüklüğü minimum 2 katına çıkacak. Yapay zekanın 2030’a kadar küresel ekonomiye 13-16 trilyon dolar katkı yapması ve yüzde 13 civarında bir gelişme sağlaması umut ediliyor” ifadelerini kullandı.

‘YÜZDE 5’E ÇIKARACAĞIZ’

Varank, stratejide iddialı fakat hayata geçirilebilir hedefler belirlediklerini vurgulayarak, şunları söylemiş oldu: “2025’te yapay zeka teknolojilerinin ulusal hasılamıza katkısını yüzde 5’e çıkarmayı hedefliyoruz. Ülkemizin internasyonal yapay zekâ endekslerinde ilk 20’de yer almasını amaçlıyoruz. Bu hedefleri gerçekleştirebilmenin birinci şartı, yapay zekâ teknolojilerine yön verecek nitelikli insan kaynağına haiz olmaktan geçiyor. 2025’te bu alandaki istihdamın minimum 50 bine ulaşmasını hedefliyoruz. Bu nedenle nitelikli insan kaynağının yetişmesi için oldukça mühim tedbirler belirledik. Bu mevzuda halihazırda birçok politika ve programı da uygulamaya devam ediyoruz. Stratejide belirlediğimiz tedbirlerle bu alandaki çabamızı daha da hızlandıracağız.”

class=”cf”>

BÜYÜMENİN YÜZDE 14’Ü YAPAY ZEKÂDAN

CUMHURBAŞKANLIĞI Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, görüşmede, yeni bir dönemin eşiğine gelindiğini belirterek, yapay zekâyla üretim süreçleri, meslekler, gündelik yaşam ve kurumsal yapıların yeni bir dönüşüm sürecine girdiğini söylemiş oldu. Stratejinin odağına, 3 temel yetkinlik alanını aldıklarını aktaran Koç, bu tarz şeyleri kaliteli veri, ileri beceriler, teknik altyapı olarak sıraladı. Koç, şu şekilde devam etti: “Kaybedecek vaktimiz yok. Önümüzdeki 10 yıl içinde küresel büyümenin yüzde 14’ünü tek başına yapay zekânın sağlayacağı öngörülüyor.” Koç, stratejinin ana hususi durumunun katılımcı ve kapsayıcı olması bulunduğunu, bu belgeyi hazırlarken kamu, üniversite, hususi sektör ve STK’larla yoğun görüş alışverişinde bulunduklarını aktararak, ilgili tüm internasyonal organizasyonlardan ve değişik disiplinlerdeki uzmanların değerlendirmelerinden en verimli şekilde faydalandıklarını söylemiş oldu. Koç, şunları kaydetti: “Yapay zekanın sosyoekonomik getirileri, yeni küresel rekabet alanları doğurmuş, yapay zekanın küresel etki alanını genişletmiştir. Biz de yapay zekâyı etkili ve verimli kullanarak küresel rekabet gücümüzü çoğaltmak durumundayız. Nitekim 2025’te hedefimiz; yapay zekâ alanının ülkemizin Gayri Safi Yurt İçi Hasılasına yapmış olduğu katkıyı yüzde 5’e yükseltmektir.”

55 ZETTEBAYT VERİ HACMİ

class=”cf”>

İŞ kollarının yanı sıra yatırımlar noktasında da bu trendi gördüklerini, bugün yapay zekâ alanındaki averaj yatırım tutarının, girişim başına 9 milyon dolar bulunduğunu aktaran Ali Taha Koç, “Kamu destekleri hakeza. Son 10 yıl içinde yalnızca TÜBİTAK tarafınca 1715 yapay zeka projesine verilen destek tutarı 1.7 milyar lira. Bu da proje başına averaj 1 milyon değerinde destek demek oluyor” ifadesini kullandı. Koç, günümüz dünyasında küresel veri hacminin 55 zettabayt (ZB) bulunduğunu, bu değerin 2024’te kümülatif olarak 143 ZB düzeyine ulaşmasının beklendiğini, gelecek 3 yılda üretilecek verinin son 30 yılda üretilenden fazla olacağını kaydetti.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir