Yüz yüze eğitim sonucu alındı, ev kiraları 2’ye katlandı


class=”cf”>

Üniversitelerde karşı karşıya eğitim kararının açıklamasının peşinden öğrencilerin ev bulma telaşı başladı.

Piyasa hareketlendiği için ev kiralarının arttığını ifade eden Emlakçı Mustafa Kocaman, daire fiyatlarının pandemi öncesi dönemlere nazaran oldukça yüksek bulunduğunu belirtti.

Özellikle Atakum ilçesinde kiralık dairelerin bin 600 TL ve üstü bulunduğunu belirterek, öğrencilerin zorlandığını ifade eden Kocaman, “2 yıl ilkin kente gelen öğrencilerin, 750-800 liraya tuttuğu daireler, şu anda 2 bin liraya yaklaşmış durumda. Bunu fırsatçılık olarak algılamak ne kadar doğru, ne kadar yanlış bilemiyorum fakat bunda çeşitli etkenler söz mevzusu. Öğrencilere ve ev kiralayacak vatandaşlara destek olmaya çalışıyoruz. Bu mevzuda ev sahiplerinden naturel olarak ki bizim de istirhamımız oluyor, fedakarlıkta bulunmaları gerekiyor. Çünkü insanoğlu burada konakladıkça dairelerinin kıymeti artıyor. Aynı zamanda hazır kiracılı dairelerin satışları yatırımcı bazlı bakılmış olduğu zaman daha süratli olabiliyor. Bunları da göz önünde bulundurursak 2+1 dairelerin şu anda tutarları bin 600 ve 2 bin 500 lira içinde değişiyor. 3+1 dairelerin tutarları 2 bin lirayla 3 bin lira içinde değişiyor hatta 4 bin lira kira isteyen yurttaşlarımız bile var” dedi.

class=”cf”>

SIĞINMACILAR KİRA FİYATLARINI ARTIRIYOR

Sığınmacı olarak gelenlerin kira bedellerinde artışa sebep bulunduğunu da ifade eden Kocaman, “Bu durum, piyasayı inanılmaz derecede etkiliyor. Yeni evli bir çiftin, 3+1 daireyi bin 500 liraya dokunabileceği yerde Iraklı ya da Suriyeli biri gelip bu daireleri 2 bin-2 bin 500 liraya tutabiliyor. Bu da mal sahiplerini emsal göstermek zorunda kılıyor. Bu da haliyle kira fiyatlarını aşırı derecede arttırıyor. Okul açıldığında öğrencilerin konaklama ihtiyacı zaruri hale geliyor. Yurtlarda kalmak istemeyen öğrenciler ev arıyor. Eksiden 3-4 öğrenci, 800 liraya bir daire kiralayabiliyordu fakat artık o şekilde rakamlar yok. Bugün 4 kişinin en fena ihtimalle 2 bin lirayı gözden çıkartması gerekiyor. Bazı ev sahipleri, öğrenci başına kira alarak fırsatçılık yapıyor. Biz buna kesinlikle karşıyız ve bilhassa rica ediyoruz, bu biçim mevzuları bizimle paylaşın. Çünkü bunun lüzumlu yaptırımları var. Devletimiz tarafınca denetim ediliyor. Kişi başı kira diye bir şey söz mevzusu değil. Bir dairenin bir ederi vardır. 2 bin lira ise 2 bin liradır. Öğrencilerin kira mevzusunda tepkileri inanılmaz derecede fazla. Şu anda ne yapacağını güvenilir olun kimse bilmiyor” diye konuştu.

Yüz yüze eğitim sonucu alındı, ev kiraları 2ye katlandı

class=”cf”>

BİN 500 TL’DEN AŞAĞI FİYAT GÖRMEDİM

Ev kiralarını takip ettiklerini belirten üniversite talebesi Emre Önder, “Ev kiraları bizi zora sokacak. Ben eve çıkmak için memleketimden ailemle geldim. Şu anda burada bir akrabamızda kalıyoruz. Ev bakıyoruz fakat kiralar oldukça yüksek. Ev kiralamak isterim, ayaklarımın üstünde durmak isterim fakat bunu sağlayacak ev tutarları maalesef ki yok. Kendi memleketimde 900 ve bin lira civarı ev bulabiliyorken burada bin 500’den aşağı ev görmedim. Çalışmak zorunda kalacağım, çalışacak mıyım derslerime mi gireceğim ne yapacağımı bilmiyorum” dedi.

class=”cf”>

Yüz yüze eğitim sonucu alındı, ev kiraları 2ye katlandı

ÖNCEKİ FİYATLARLA ALAKASI YOK

Üniversite talebesi Buğra Berkay Coşkun ise ev fiyatlarının yüksek oluşundan yakınma ederek, “Arkadaşlarımla ev tutmaya karar verdik. Ev tutmak için Ankara’dan buraya geldim. Önceki fiyatlara bakılırsa şu anki fiyatlarla asla alakası yok. Bayağı artmış durumda. Bir de tamamımız zor geçiniyor, şimdi ev fiyatlarını düşünürsek bayağı fena. Şu anda ev kiralamak oldukça zor. Ev alacak durumumuz yok. İmkanı olan var, olmayan var. O kadar öğrenci, memleketi haricinde yaşıyor. Mesela duracak bölgeleri olmuyor. Bundan dolayı tutarları birazcık daha azaltmaları, tamamımız için daha iyi olur. Ama fiyatlarda cidden oldukça artış var, o yüzden mesele” diye konuştu.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir