Yüzde yüz Türk sermayeli Anatolia’dan 70’ten fazla ülkeye ihracat robotik aygıt desteği


class=”cf”>

 Yeni kurulan Ar-Ge merkezinde yenilikçi cihazlar ve yeni kitler üreterek büyümeyi daha da hızlandırmayı hedeflediklerini kaydeden firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Alper Akyüz, PCR başta olmak suretiyle tüm genetik tanı şekillerinde, örneklerden DNA ya da RNA elde etmek icap ettiğini belirtti. Akyüz, “Biz bu işlemi, robotik cihazlarımızla insan eli değmeden hem oldukça kısa sürede hem de hatasız olarak yapabiliyoruz. Ürettiğimiz birkaç çeşit aygıt var. 24 örnek kapasiteli cihazımızın üretimine hız verdik. Türkiye’de, dünyanın bilhassa gelişmiş vatanlarında oldukça talep alan bir aygıt. Bu cihazların 48 ve 96 örneği aynı anda işleyebilen versiyonları da bu yıl içinde piyasaya sürülmüş olacak” diye konuştu.

Genetik ve enfeksiyon hastalıklarını saptayan tanı kitleri ve cihazları geliştirip üreten, bugün başta İtalya, İngiltere ve Fransa olmak suretiyle 70’ten fazla ülkeye ihracat icra eden yüzde 100 Türk sermayeli biyoteknoloji şirketi Anatolia Tanı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alper Akyüz, şirket ve ürettiği robotik cihazlar hakkında detaylı informasyon verdi. 2021 yılı rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akyüz, yeni AR-GE merkeziyle birlikte 2022 yılına dair hedefleri de söylemiş oldu.

70’TEN FAZLA ÜLKEYE KİT VE ROBOTİK CİHAZ İHRACATI

class=”cf”>

11 yıl ilkin kurulan firmanın bünyesinde çalışanları ve bugüne kadarki projeleri anlatarak sözlerine süregelen Akyüz, “Biz 2010 senesinde kurulan bir şirketiz. 5 kişilik bir kadroyla, 100 metrekarelik bir AR-GE laboratuvarında oldukça mütevazi koşullarda kurulduk. Amacımız diyagnostik alanda dünya standartlarında kit ve aygıt üretmekti. 11 yıl sonrasında geldiğimiz noktada averaj 15 bin metrekarelik bir alanda etkinlik gösteriyoruz. 38’i Ar-Ge merkezinde olmak suretiyle 100’den fazla çalışanımız var. Ürünlerimizi 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Türkiye’de 100’ün üstünde laboratuvarda ürünlerimiz kullanılıyor. 350’den fazla diyagnostik kit ve cihazın üretimini gerçekleştiriyoruz” dedi.

24 ÖRNEĞİN DNA’SI 1 SAATTE ELDE EDİLİYOR

PCR başta olmak suretiyle tüm genetik tanı şekillerinde, örneklerden DNA ya da RNA saflaştırmak icap ettiğini belirten Akyüz, “Biz bu işlemi, robotik cihazlarımızla insan eli değmeden hem oldukça kısa sürede hem de hatasız olarak yapabiliyoruz. Ürettiğimiz birkaç çeşit aygıt var. 24 örnek kapasiteli cihazımızın üretimine hız verdik. Türkiye’de, dünyanın bilhassa gelişmiş vatanlarında oldukça talep alan bir aygıt. Bugüne kadar 50’den fazla aleti kullanıma sunmuş bulunmaktayız. Haftada 3-4 cihazla üretimimize devam ediyoruz” diye konuştu.

24 sözgelişi DNA’sını elde edebilen cihazın fazla talep gördüğünü aktaran Akyüz, “Bu cihazlar oldukça çeşitli organik materyallerden, kandan, dokudan yada yiyecek maddelerinden DNA ya da RNA ekstrakt edebilme özelliğine haiz. 24 sözgelişi DNA’sını averaj 1 saat içinde elde etmemizi sağlıyor. Üstelik bunu, hataya müsaade etmeden tam otomatik bir halde yapabiliyor. Bu hem laboratuvarların işlem kapasitesinin arttırıyor hem de laboratuvar teknisyenlerinin üstündeki iş yükünü azaltıyor. Dolayısıyla yıldan yıla oldukça daha oldukça sayıda talep gören bir aygıt. Bu cihazların 48 ve 96 örneği aynı anda işleyebilen versiyonları da bu yıl içinde piyasaya sürülmüş olacak. O cihazlara da oldukça yüksek sayıda talep olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

class=”cf”>

YENİ AR-GE MERKEZİNDE DE YENİLİKÇİ CİHAZLAR VE KİTLER GELİŞTİRİLECEK

“Kurulduğumuzdan beri Ar-Ge’ye oldukça önem veren bir şirketiz” diyen Akyüz, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ürettiğimiz yenilikçi ürünlerle kendimizi geliştirip büyütebildik. O yüzden bizim için yeni Ar-Ge faaliyetleri başlatmak ve yeni projeler, ürünler geliştirmek son aşama mühim. Yeni Ar-Ge merkezimiz de averaj 12 bin metrekarelik bir alan içinde kurulu. Çok daha oldukça sayıda araştırmacıyla oldukça daha süratli, efektif, daha iyi alt yapı imkanlarını kullanarak Ar-Ge faaliyetlerimizi sürdürüyor olacağız. Yeni platformlar geliştirmeyi hedefliyoruz. Sadece PCR ya da DNA sekanslama üzerine değil, yeni tekniklere dayalı yenilikçi cihazlar geliştirmeyi planlıyoruz. Bunlara bağlı olarak da yeni kitler geliştiriyor olacağız. 350’nin üstündeki ürün portföyümüzü daha da geliştirmek amacıyla bu Ar-Ge merkezinin imkanlarını kullanacağız.”

class=”cf”>

2021’İN İLK 6 AYINDA YAKLAŞIK 200 MİLYON LİRALIK CİRO

2021 sayıları hakkında informasyon veren Akyüz, “2021 yılının ilk 6 ayında averaj 200 milyon liralık bir ciro elde ettik. Bunun yüzde 85’inden fazlası FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar). Dolayısıyla oldukça yüksek katma kıymet üreten bir şirketiz. Yeni Ar-Ge merkezimizin sağlayacağı olanaklarla, piyasaya çıkartacağımız yeni ürünlerle 2022 senesinde da bu büyümeyi daha da hızlandırarak sürdürmeyi hedefliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir