3D yazıcı kabus yakıtı: Bambu X1C ve P1P, sahipleri uyurken yazdırmaya başladı

Bambu’nun son derece saygın 3D yazıcılarının sahipleri 15 Ağustos’ta uyandıklarında, bazıları yazıcılarının hile yaptığını fark etti.

Bazıları başarısız baskılarla uyandı. Bazıları önceki bir baskının ikinci bir kopyasını buldu. Ve en azından birkaçı, Bambu X1C veya P1P’lerinin bir baskı yapmaya çalışırken kendi kendini parçalamaya – bileşenlere zarar vermeye – başladığını fark etti. ikinci kopya gerçekten istedikleri nesnenin üstünde.

Diğer yerlerin yanı sıra r/BambuLab alt dizininden gelen bir dizi kullanıcı raporuna göre, bu yazıcılar herhangi bir ek kullanıcı girişi olmadan bir gecede gözetimsiz olarak yazdırmaya başladı.

Ne oldu? Resmi bir blog gönderisinde Bambu, hala araştırdığını ancak bunun bir bulut kesintisinden kaynaklandığından şüphelendiğini söylüyor. Şirket, sunucularının Salı sabahı iki kısa kesinti yaşadığını ve sunucuların yazıcıların gerçekten yazdırdığını doğrulayamadığını söylüyor – ancak zarif bir şekilde başarısız olmak yerine, Bambu’nun ekibi geçene kadar aynı yazdırma işini tekrar tekrar gönderiyorlardı. inanır.

Bambu, “Basitçe açıklanacak olursa, daha önce yazıcıya gönderilen yazdırma işi bulutta kaldı ve gecikmeli başladı” diye yazıyor.

Bunun endişe verici olduğunu söylemek oldukça hafif kalır çünkü korkular, başarısız baskılar ve hasarlı makinelerle sınırlı değildir. 3D yazıcılar, bir evde yangın çıkaracak kadar ısınabilen birkaç uzaktan kumandalı cihazdan biridir ve şimdi, uzaktan kumanda sisteminin tam olarak düşünülmediğini öğreniyoruz.

(Bambu’nun yazıcılarında gerçek bir yangının çıkmasını engelleyebilecek termal kaçak koruması olsa bile, Maker’s Muse Ocak ayında sistemin de iyileştirilmesi gerektiğini öne sürdü.)

Ne olursa olsun, Bambu bu tür olaylar etrafında gördüğümüz tipik kurumsal konuşmaların arkasına saklanmaya çalışmıyor. Bambu, “tüm sorumluluğu kabul ediyoruz” diye yazıyor:

Bu olay için en içten özürlerimizi iletmek istiyoruz. Bunun yol açmış olabileceği hayal kırıklığını ve rahatsızlığı anlıyoruz ve tüm sorumluluğu kabul ediyoruz. Her zaman %100 güvenilir bir bulut hizmetine sahip olmak zordur, ancak bu tür utanç verici sonuçlardan kaçınmak için en azından sistemi daha dikkatli tasarlamalıydık.

Ar-Ge ve Bulut Ağ Kurma ekiplerimiz, temel nedeni belirlemek ve bunun bir daha asla yaşanmamasını sağlamak için yorulmadan çalışıyor. Gelecekteki sorunları önlemek için baskı başlamadan önce ek doğrulamalar gibi değişiklikler yapmayı planlıyoruz.

tarafından temasa geçildiğinde SınırBambu, etkilenen tüm müşteriler için ücretsiz onarım ve değiştirme sözü verecek kadar ileri gitmedi, ancak herhangi bir hasar gören herkesin en kısa sürede Bambu desteğine ulaşması gerektiğini söylüyor.

Sözcü Taylor Liu, “Bu olayın neden olduğu hasar için, Bulut Kesintisinden etkilenen müşterilerimize, parça değişimi veya durum gerektiriyorsa yazıcı değişimi şeklinde gerekli çözümleri sunacağız” dedi.

“Ekibimiz, gerekli yardımı sağlamak ve mümkün olan en kısa sürede baskıya geri dönebilmelerini sağlamak için müşterilerimizle yakın bir şekilde çalışıyor.”

Liu, Bambu’nun müşterileri tekrar bilgilendirmeden önce konuyu araştırmayı ve belgelemeyi bitirdiğinden emin olmak istediğini söylüyor.

Bunun gibi sorunlar, potansiyel kötüye kullanım ve bilgisayar korsanlığı hakkında da merak etmemize neden oluyor elbette – bu yazıcı bulut sunucuları tarafından bu derece uzaktan kontrol edilebiliyorsa, Bambu çalışanlarının ve bilgisayar korsanlarının, kameralarından canlı video akışı da dahil olmak üzere bunu kötüye kullanmasını ne engelleyebilir? ? Liu bununla konuşmadı, beni şirketin yazıcılarını nasıl güvence altına aldığına ilişkin Wiki sayfasına yönlendirdi. Anker ile olan deneyimimizden, güvenlikle ilgili pek çok iyi niyetli sözün mutlaka pratiğe dönüşmediğini gördük.

Bambu’nun kredisine göre, şirket, yazıcı ayarlarında açabileceğiniz, işleri internet yerine ev veya Wi-Fi üzerinden göndermenize olanak tanıyan güçlü bir yalnızca LAN moduna sahiptir. (Bambu bunu yakın zamanda LAN üzerinden canlı video akışıyla bile güncelledi, ancak şu anda buna telefonunuzdan değil, yalnızca masaüstü dilimleyici uygulamasından erişebilirsiniz.) Ve dosyaları havadan göndermek yerine her zaman bir SD karttan yazdırabilirsiniz, sanırım .

Kendi kişisel Bambu P1P’m şimdiye kadar kullandığım en iyi 3D yazıcı ve benim için ne kadar işe yaradığına dair bir hikaye üzerinde çalışıyorum. Ancak yazıcımda, yazdırma işleri bittikten sonra elektriği kesebilen bir akıllı fiş var ve bunu düşünenlere tavsiye etmem gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir