“6’lı masadan hayır gelmeyeceği anlaşılmıştır”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum Atatürk Üniversitesinde plânlı “İlk Oyum AK Parti’ye İlk Oyum Erdoğan’a Programı”nda gençlerle tek araya geldi.


Türkiye için hayal kuran, hayallerinin peşinden giden gençlere selam ve sevgilerini göndererek sözlerine başlayan Erdoğan, 1,5 yıl aradan sonra Erzurum’bile bulunmaktan, Erzurumlu gençlerle kucaklaşmaktan yetişkin mutluluk duyduğunu ifade etti, açılışını yaptıkları eser ve hizmetlerin hayırlı olmasını diledi.


Aşkları, sevdaları, ahde vefaları için gençlere teşekkür fail Erdoğan, “Siz var ya siz… Dosta güven, berkem korku salan yerde muhabbetiniz için her birinize şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum’bile plânlı “İlk Oyum AK Parti’ye, İlk Oyum Erdoğan’a” temalı gençlik buluşmasına katıldı. Gençlerin sorularını yanıtladı. https://t.kobalt/We9nhBZshA


— Haberler Canlı (@trthabercanli) December 25, 2022


 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılma törenine resmi rakamlara göre 100 1000 kişinin katıldığını ifade edince gençler, “Erzurum seninle gurur duyuyor!” sloganı attı. Erdoğan bile bunun üzerine şunları söyledi:


“Biz dahi sizlerle gurur duyuyoruz. İnşallah kök gurur paylaşımını seçimin akşamı yapacağız. Gençler; Rabb’im birliğimizi, beraberliğimizi sürekli eylesin. Rabb’im ezelden ebede giden kardeşliğimizi kaim eylesin. Sizlerin şu heyecanını görüp duygulanmamak mümkün mü? Bir dahi deyola ki ‘AK Parti’dahi gençlik yok.’ Sizlerin şu dinamizmine şahit olup bile gururlanmamak mümkün mü? Rabb’ime tarafıma sizler gibi yol ve sav arkadaşları verdiği için tek kez henüz hamd ediyorum. Gençlerimizle vakit geçirmenin, sizlerle hasbihal etmenin benim için her zaman yeri başka oldu. 40 seneyi transandantal siyasi hayatım süresince hep gençlerle yol yürüdüm. İlk günden festekiz sizlerin yol ve sav arkadaşlığını sürgit göz üstünde tuttum.”


“Türkiye’yi 2053 vizyonuyla buluşturacak kuşaklar sizlersiniz”


Türkiye’nin ufku geniş zihni açık, pırıl pırıl gençleriyle sürgit iftihar ettiğini vurgulayan Erdoğan, ülkeyi karış karış dolaşırken özellikle gençlerle tek araya gelmeye önem verdiğinin altını çizdi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Birileri gençlere sürekli karamsarlık, umutsuzluk aşılarken tığ hiç tefrik yapmaksızın tüm gençlere, burada olduğu gibi umut olduk. Gençlerimizin mimik üzerinden siyasi saltanatlarını sürme ettirmeye çalışanlara inat, tığ her alanda gençlerimizin önünü açtık. Muhalefet, toplanıp dağılmaktan başka hiçbir icraat yapmazken, tığ ülkemizin 4 tek yanındaki gençlerimize kulak verdik. Birileri FETÖ’cülerle renksiz istasyonlarında hamburger yemek için 10 1000 kilometre uzağa giderken, tığ hamam kebabını yedik ve tığ gittiğimiz şehirlerde kardeşlerimizin sofralarına misafir olduk.”


Erdoğan, sadece yerde yıl içerisinde gençlerle 30’un üzerinde kavuşma, toplantı, festival gibi etkinliklerle tek araya geldiklerini belirterek, şöyle konuştu:


“Bu programların istisnasız hepsinde gördüğümüz manzara şudur: Türkiye’nin, alfabedeki tek iki harfe hapsedilemeyecek kadar özgün tek gençliği var. Türkiye’nin, başka ülkelerdeki yaşıtlarına taş çıkartacak kadar kararında, çalışkan, üretken, muazzam tek gençliği var. Türkiye’nin, ülkemizle beraberce dünyayı bile yakından takip fail ufku geniş tek gençliği var. Türkiye’nin, Batı’yı kuru kuruya taklit yerine tarihinden, kültüründen, medeniyet değerlerinden sönümsüz özgüven sahibi tek gençliği var. Tüm bunların ötesinde Türkiye’nin, merhum üstadın ifadesiyle, ‘Kim var niteleyerek seslenilince sağına soluna bakmadan fert fert saçta varım cevabını veren’ gençlik burada.’ Böyle yerde gençliği her yerde bulamazsınız, yerde gençlik farklı.


Sizlere baktıkça, tüm yerde özelliklere ve sayı henüz fazlasına sahip tek gençlik görüyorum. Karşımda, Türkiye ile beraberce gönül coğrafyamızdaki 100 milyonların bile umudu olan TEKNOFEST gençliğini görüyorum. Rabb’im, yerde gençliği korusun, kollasın, ayağına taş değdirmesin diyorum. Sevgili gençler, sizler bizim ışık ve müreffeh yarınlarımızın teminatısınız. Türkiye’yi 2053 vizyonuyla buluşturacak, akabinde 2071’i yeni nesillerin avuçlarına emanet edecek olan kuşaklar sizlersiniz.”


“Son 20 yılda ne yaptıysak Türkiye’yi bugünlere hazırlamak için yaptık”


Salonda sadece yarınların siyasetçileri, bürokratları, ilim insanları, iş adamları olmadığını tamlayan Erdoğan, burada kadem kadem Türkiye yüzyılını inşa edecek mimarların bile olduğunu bildirdi.


Erdoğan, gençlere seslenerek, “Şunu aklınızdan çıkartmayın, bizim 20 sene süresince yürüttüğümüz mücadeleye siz sahip çıkacaksınız. Yıllardır şeref payesi olarak gururla taşıdığımız millete hizmet bayrağını sizler devralacak, inşallah sizler yükselteceksiniz. Son 20 yılda ne yaptıysak Türkiye’yi bugünlere hazırlamak için yaptık.” niteleyerek konuştu.


Önce millet ve ülke için hayal kurduklarını, sonra yerde hayalleri hedefler haline getirdiklerini ve akabinde bile hedefleri tek tek gerçeğe dönüştürdüklerini tamlayan Erdoğan, asla, “böyle gelmiş böyle gider” diyenlerden, sorunların anıtsal karşısında yılgınlığa kapılanlardan olmadıklarını kaydetti.


Erdoğan, “iman varsa imkan bile ardır” inancıyla, Türkiye’nin potansiyelini en üst düzeyde değerlendirmeye çalıştıklarını, terbiye, sağlık, teknoloji, ulaşım, istihdam, yüksek öğrenimde kendilerinden önce yapılanları 5’açınık, 10’a, 15’açınık katlayan işlere imza attıklarını, üniversite sayısını 76’dan 208’açınık yükselterek tüm şehirlere açtıklarını, yükseköğretimi tek imtiyaz olmaktan çıkardıklarını söyledi.


“Daha iyi imkanlar sunmaya sürme edeceğiz”


Şehre ikinci tek mevki üniversitesi olarak Erzurum Teknik Üniversitesini kazandırdıklarını hatırlatan Erdoğan, gençlik merkezi sayısını 9’dan 432’ye, toplam spor tesisi sayısını 1575’ten 4 1000 290 seviyesine getirdiklerini bildirdi.


Erdoğan, yükseköğrenim yurt yatak kapasitesini ise 182 binden 850 bine ulaştırdıklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Bay Kemal ne debba, ‘tek senede eksiksiz yurt sorunlarını çözermiş.’ Senin şu anda 10-11 tane büyükşehrin var, oralarda kaç tane merak yurt yaptınız? Şu anda sadece Erzurum’bile 19 1000 14 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları yaptık. Ayrıca lisans, yüksek lisans ve basamak seviyesinde öğrenim gören gençlerimizin öğrenimlik ve kredi imkanlarını genişlettik.


Buradan sesleniyorum Bay Kemal, 6’lı masa; göreve geldiğimizde öğrenimlik neydi, 45 liracıktı, şimdi 45 liradan aldık, yıl esasen itibaren lisans öğrencileri için 1250 lira, yüksek lisans öğrencileri için 2 1000 500 lira, basamak öğrencileri için 3 1000 750 liraya çıkarttık. Gençler, asgari ücret ne oldu, 8 1000 506 oldu. Temmuz ayında hayata geçirdiğimiz düzenlemeyle toplam 3,3 milyon öğrencimizi 27 milyar liralık tek maddi külfetten kurtardık. Çok henüz önemlisi, hatırlayın tığ geldiğimizde öğrencilerin harç denilen sıkıntıları var mıydı? Sildik mi? Bir kalemde sildik, bitirdik o işi ve yurtlarımızda kalan öğrencilerimize yaptığımız arıcı yardımını 1800 liraya yükselttik.”


Erdoğan, 2022-2023 döneminde yurt ücretlerine zam yapmayarak öğrencilerin geçen yılki fiyatlarla barınmalarını sağladıklarını, yurtlarda ücretsiz internetten seyahat imkanlarına, hibe desteklerinden staj programlarına kadar tarihi nitelikte pek sayı kadem attıklarını belirterek, “Hamdolsun gençlerimizin dahi yerde imkanları en iyi şekilde değerlendirerek, kendilerine olan güvenimizi boşa çıkarmadıklarını gördük. Bundan sonra bile sizin için çalışmaya, size hayallerinizi gerçeğe dönüştürebileceğiniz henüz iyi imkanlar sunmaya sürme edeceğiz.” dedi.


“Birkaç ağrı sonra Togg’un oltu siyahını yollarımızda görmeye başlayacağız”


Gelecek hafta yeni umutlar, yeni heyecanlarla 2023’ün karşılanacağını dile getiren Erdoğan, “2023 sıradan tek yıl olmanın ötesinde tarihimizde pek sayı dönüm noktasını içinde barındıran tek sembol.” niteleyerek konuştu.


Erdoğan, gelecek sene Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünün sevincinin, 85 milyon olarak hep beraberce yaşanacağını ifade ederek, “Artık nüfusumuz bile 85 milyon olmayacak, 86, oraya çıkacağız.” dedi.


Cumhuriyet’in yeni yüzyılını, taşıdığı öneme uygun şekilde idrak etmek için canla başla çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:


“Bu amaçla 2023’ü, Türkiye yüzyılı vizyonumuzun mukaddime noktası haline getirmek istiyoruz. Türkiye yüzyılını, muhalefet gibi kuru gürültüyle, içi içinde sloganlarla, kimsenin itibar etmediği uyduruk iddialarla olumsuzlama, özellikle siz gençlerimize ufuk kazandıracak projelerle ete kemiğe büründürmeyi hedefliyoruz.


Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobili Togg’u sizlerin dahi heyecanla inkisarıhayal biliyorum. Türk sanayisinin gurur vesilesi olan Togg’un üretimi, şu anda sürme ediyor. İnşallah, az ağrı sonra Togg’un oltu siyahını yollarımızda görmeye başlayacağız.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Donanmanın en yetişkin askeri gemisi olacak Anadolu’yu gelecek sene kullanıma sunuyoruz. Yine gelecek yıl, Kızılelma’nın seri üretimi başlıyor, milli muharip uçağımızı hangardan çıkarıyoruz. https://t.kobalt/jtoT7NvMLJ pic.twitter.com/WozWfyvbXD


— Haberler Canlı (@trthabercanli) December 25, 2022


 


Ayrıca ülkemiz donanmasının şimdiye kadar gördüğü en yetişkin askeri gemisi olacak Anadolu’yu, yine gelecek sene kullanıma sunuyoruz. Yine gelecek yıl muharip insansız savaş uçağımız Kızılelma’nın seri üretimi başlıyor, milli muharip uçağımızı bile hangardan çıkartıyoruz.


Tasarım, üretim, montaj, yazılım ve testleri tamamen yerli imkanlarla geliştirilen İMECE uydumuzu ve Türksat 6A’yı uzaya fırlatıyoruz. Böylece uzaydaki toplam uydu sayımızı 10’a çıkarmış olacağız. Karadeniz’dahi keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük tabiî gazı bile 2023’ün ilk çeyreğinde evlerimizde kullanacağız.”


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz’dahi keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük tabiî gazı 2023’ün ilk çeyreğinde evlerimizde kullanacağız. https://t.kobalt/jtoT7NvMLJ pic.twitter.com/niVbc1oZaa


— Haberler Canlı (@trthabercanli) December 25, 2022


 


Erdoğan, henüz pek sayı müjdeyi 2023’te milletle paylaşacaklarını aktararak, “Amerika ile görüntülü konuşmayı ileri teknoloji sanan bilgisizler başdu olmak üzere Türkiye’yi küçümseyenlere, milletimizi hafife alanlara, ülkemizin son 20 yılda nereden nereye geldiğini tek kez henüz göstereceğiz.” niteleyerek konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağından istifade etmek yerine yabancı ekonomi komiserlerinden medet umanlara yerde ülkenin gerçek potansiyelini ispat edeceğiz. https://t.kobalt/jtoT7NvMLJ pic.twitter.com/cvCZyxcVvE


— Haberler Canlı (@trthabercanli) December 25, 2022


 


“Göreve geldiğimizde 1 numaralı sorunumuz olan terör şimdi kaldı mı?”


Erdoğan, Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağından istifade etmek yerine yabancı ekonomi komiserlerinden medet umanlara yerde ülkenin gerçek potansiyelini ispat edeceklerini söyledi.


Bunu, son 20 yıldır olduğu gibi yine gençlerle beraberce yapacaklarını vurgulayan Erdoğan’ın, “Sandıkları patlatmaya hazır mıyız?”, “Yanımızda olmayan tüm genç kardeşlerimizi yerde noktada harekete geçiriyor muyuz?” sorularına, salondakiler “evet” cevabını verdi.


Erdoğan, gelecek seçimlerin, Cumhuriyet’in 100’üncü yılını layıkıyla idrak etme yanında Türkiye’nin kutlu yürüyüşünün kesintiye uğramaması için dahi sayı yetişkin önem taşıdığına işaret ederek, “Sandık önümüze geldiğinde yapacağımız tercih sayı nettir. Ülkemiz, ya sabah gece sürekli kavga fail, birbirlerinin kuyusunu kazan, ‘iskambil masa’ denilen ucube yapının insafına kalacak ya bile AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın güçlü, vizyoner, yetenekli liderliğinde emin adımlarla geleceğe yürüyecektir.” ifadelerini kullandı.


Ülkenin, siyasi çekişmelerle en kıymetli yollarını heba ettiği kaybolan yıllarına, 1990’ların kriz günlerine geri dönemeyeceğinin altını çizen Erdoğan, Türkiye’nin COVID-19 ve Rusya-Ukrayna savaşında olduğu gibi krizleri başarıyla yöneten tek ülke olarak varlığını sürdüreceğini dile getirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin, ya ortaya proje namına hiçbir şey koyamayan vizyonsuzlara mahkum olacağını ya bile atlas gıptayla baktığı devasa projeleri hayata geçirmeye sürme edeceğine işaret etti.


Gelecek seçimlerde, Türkiye’yi, terörle mücadeleden hariç politikaya, Türk dünyasıyla tüm ilişkilerden Filistin ve Kıbrıs davasına kadar her alanda birbirine taban tabana zıt yol ayrımlarının beklediğine işaret fail Erdoğan, “Göreve geldiğimizde Türkiye’nin tek numaralı sorunu terördü. Şimdi terör kaldı mı? Cudi’yi çökerttik mi? Gabar’ı çökerttik mi? Tendürek’i çökerttik mi? Bestler Deresi’ni çökerttik mi? Biz onların inlerine gireceğiz dedik. Girdik mi? Ama birileri dahi Suriye’nin kuzeyine gidip, orada turistik seyahat yapacakmış. Onlar terörle böyle mücadele ediyor, tığ ise inlerine girerek ediyoruz. Farkımız yerde.” niteleyerek konuştu.


“Gençlerimize sayı önemli görevler düşüyor”


Erdoğan, son tek haftada yaşananların beraberce, önündeki ve arkasındakilerle beraberce 6’lı masanın “organik olumsuzlama tamamen inorganik, yani naylon, tamamen proje mahsulü tek yapı” olduğunu gösterdiğini söyleyerek, şöyle sürme etti:


“Her türlü ayak oyununun çevrildiği, fitnenin, fesadın, entrikanın kol gezdiği yerde garip birliktelikten ne ülkeye ne millete ne gençlerimize hiçbir hayır gelmeyeceği anlaşılmıştır. Şayet solukları yetip dahi o vakte kadar telâşlı kalabilirlerse 2023 seçimleri, eski Türkiye bakiyesi yerde eskicil ekibin siyaset sahnesinden silinmesine dahi vesile olacaktır. Bunun için hepimize, özellikle dahi gençlerimize sayı önemli görevler düşüyor.”


Cumhurbaşkanı Erdoğan: (Altılı masa) Her türlü ayak oyununun çevrildiği, fitne, fesadın kol gezdiği yerde garip birliktelikten ülkeye ve gençlere hayır gelmeyeceği anlaşılmıştır. https://t.kobalt/D9EL4NBhIW pic.twitter.com/TMZzMQwudH


— Haberler Canlı (@trthabercanli) December 25, 2022


 


“2023 seçimlerinde 6 milyondan fazla gencimiz ilk kez oy kullanacak, sandıktan kimin çıkacağının kararını en sayı bile yerde gençlerimiz verecek. Yani önümüzdeki seçimlerin kilidini şu veya yerde parti olumsuzlama kendiliğinden sizler açacaksınız.” tekbencilik Erdoğan, gençlere şu sözlerle seslendi:


“Kullanacağınız oylarla Türkiye’nin gelecek 5 yılıyla beraberce tıpkısı zamanda 25 yılına bile işaret vuracaksınız. AK Parti’nin, gençlerin partisi olduğunu sizler göstereceksiniz. Sizlerden yerde hassasiyetle 2023 seçimlerine yaklaşmanızı bekliyorum. Gençler; rehavete kapılmak yok, korkmak, saygı yok, yorulup geriye durduğu yok. İnanacağız, çalışacağız, koşturacağız, sandıklara sahip çıkacağız. Allah’ın izniyle 2023 seçimlerinde yine sayı yetişkin tek zafere hep beraberce imza atacağız.”


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Erzurum 2023 için kapı kapı dolaşmaya var mıyız?”, “İlk oyum Erdoğan’a ilk oyum AK Parti’ye diye tüm arkadaşlarınızı sandığa götürmeye var mıyız?”, “Gençler, Türkiye Yüzyılı’nı hep beraberce inşa ediyor muyuz?”, “Sizin eseriniz olacak 2053 Türkiye’sini inşa etmeye hazır mısınız?”, “Bir sonraki nesil için 2071 Türkiye’sinin temellerini şimdiden atmaya var mıyız?” sorularını, gençler “evet” diye yanıtladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin sorularını yanıtladı


Babasının 35 yaşındayken öğretmen olmak için yeniden üniversite okumaya başladığını ve KPSS’ye girdiğini yalnız 40 yaş sınırı nedeniyle tercih yapamadığını söyleyen çark hekimliği öğrencisi Zeynep Yıldızbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yerde akıllandırma müfit tek mektup yazmasından 1,5 yıl sonra yerde yaş sınırının kaldırıldığını anlattı.


Babasının 7 yıldır öğretmenlik yaptığını dile getiren Yıldızbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.


Ayasofya’nın ibadete açılmasını isteyen dedesinin bunu görmesinden dolay Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür fail Yıldızbaş’a Erdoğan, “Ayasofya’yı müze olarak mı toplayan olarak mı gördün?” niteleyerek sordu.


Yıldızbaş’ın, Ayasofya’yı müze olarak gördüğünü söylemesi üzerine Erdoğan, parti yetkililerine gençlerin İstanbul’a altınç namazına götürülmesi talimatını verdi.


Gençlik yıllarından tek anısını müfit Erdoğan, “Sultanahmet’te miting var. Hatip, Necip Fazıl Kısakürek. Tam bile böyle su terazisi var, onun önünden konuşuyor Ayasofya’ya karşı, işaret ediyor, ne ufuk var o insanlarda. ‘Ayasofya tek gün açılacak.’ debba. Şu imanı görüyor musun? Ben dahi spikerim ve spiker olarak üstadı takdim ettik. ‘Ayasofya açılacak.’ tekbencilik üstadın elhamdülillah o inancı, o imanını yaşamak ve uzaklaşmak bile AK Parti’ye nasip oldu.” şeklinde konuştu.


“Ne yazık ki Batı, sadece tahrik unsurlarını devreye soktu”


Öğrenci Yıldızbaş’ın, 2022’ye ilişkin değerlendirmesini ve 2023’ten beklentilerini sorduğu Erdoğan, şu yanıtı verdi:


“2022, gerçekten yatırımlarla yoğun tek yıl oldu. Bunların içerisinde rengi önce dahi ifade ettiğim gibi tek taraftan Karadeniz tabiî gazı olayı öbür taraftan Rusya-Ukrayna arasındaki savaş… Bu savaşta ne yazık ki Batı, sadece tahrik unsurlarını devreye soktu, sıra kâşif olma gibi tek gayretin içerisinde olmadı. Ara buluculuk noktasında bile 2022’dahi yerde rolü Türkiye olarak tığ üstlendik ve Karadeniz tahıl koridorunu hamdolsun işlettik. Oradan özellikle tabii hedefimiz, öncelikle fakir ülkeler ama yerde arada Avrupa yüzde 44 gibi tahıldan tek cazibe yaptı, tığ 16 gibi yaptık, yüzde 14 gibi Afrika ülkeleri yaptı. Tabii Sayın Putin debba ki, ‘Biz yerde işi şöyle yapalım, Avrupa olumsuzlama, Afrika’ya ağırbaşlılık verelim, bilabedel, ücretsiz saçta tahıl göndermeye varım.’ Biz dahi dedik ki, ‘O gönderdiğiniz tahılı değirmenlerimizde una çevirelim. Biz dahi bilabedel onları una yönetmek suretiyle Rusya, Türkiye, Birleşmiş Milletler sonunda garip gureba, fakir fukara Afrika ülkelerine gönderelim.’


Tabii şimdi işin henüz yoğun tek tarafı, gübre meselesi var. Yine onu bile Rusya ile beraberce inşallah adımları atacağız. Hepsinden öte 2023’te bizim için önemli olan Karadeniz’deki tabiî gaz olayı. İnşallah yerde tabiî gaz rezervini anlamak suretiyle yerde adımı attığımız anda Türkiye dahi inşallah, sayı farklı tek veçheye arız olacak. Tabii yerde arada 2022’dahi biliyorsunuz, tek dahi Trakya’bile yer 6 tabiî gaz depolamanın geçenlerde adımlarını attık. Ulaştırmada sayı yetişkin adımlar atıldı. Durmak yok, yola sürme.”


“CHP’nin terör örgütleriyle iç içe olduğunun göstergesi”


Erdoğan, gençlerle tek araya geldiğinde motive olduğunu belirterek, motivasyon sağlamak için herkese gençlerle sohbeti tavsiye etti.


Bir gencin, HDP’li Semra Güzel’in milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin Meclis’te yapılan oylamada CHP’nin “hayır” oyu vermesinin nedenini sorması üzerine Erdoğan, “Bu sual sayı sayı tasalandıran. Bizi izleyen tüm milletime hem Cemre’nin ağızıyla konuşuyorum hem kendi adıma konuşuyorum, o bile şudur; Bu, CHP’nin terör örgütleriyle nasıl iç içe, nasıl el ele olduğunun tek göstergesidir.” yanıtını verdi.


HDP’nin, PKK terör örgütünün Parlamento’daki uzantısı olduğunu tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu:


“CHP onunla beraberce sonunda hareket etmiştir, hiçbir yere kaçamaz. Ama benim CHP’ye oy veren kardeşlerimin içildikten bunu anlaması lazım, içildikten yerde konuda henüz hassas davranması lazım. Daha ne olacaktı? Bir teröristle sarmaş dolaş dağlarda, şurada, burada gezip dolaşanlar, henüz kendilerini neyle ifade edecekler? Ben inanıyorum ki benim milletim yerde terör örgütüne karşıdır, teröristlere karşıdır. Biz yerde kadar teröre kurban verdik, nedeniyle hala mı bunlar tek şeyleri izah etmenin yoluna gidecekler? Benim milletim Allah’ın izniyle terörle mücadelede devletinin yanında yer alacaktır ve bunlara bile gereken cevabı inşallah seçimlerde verecektir. İşte İYİ Parti’takt 20 kişi, onlar bizimle beraberce hareket ettiler ve AK Parti yerde noktada Cumhur İttifakı olarak kararlı davrandı, yerde şekilde yolumuza sürme edeceğiz.”


“Penaltılarda Arjantin gerçekten muhteşemdi”


Dünya Kupası final maçına ilişkin tek soru üzerine Erdoğan, maçtan sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Arjantin’in iyi oynayarak kazandığını ve yerde yüzden üzülmemesi gerektiğini söylediğini belirtti.


Erdoğan, “Penaltılarda Arjantin gerçekten muhteşemdi fakat Messi o yaşına rağmen… Yalnız Mbappe geleceği tehdit ediyor, yaş 23, Messi 34 ve her iki tarafı çevirmede Messi’nin tecrübesi ağırlığını koydu. Arjantin’dahi sonunda 30 yıldan sonra Dünya Kupası’nı algan oldu. Hayırlı olsun diyeceğiz, darısı başımıza.” değerlendirmesinde bulundu.


Messi ve Ronaldo’yu karşılaştırması istenen Erdoğan, iki futbolcuyu kıyaslayamayacağını belirterek, şöyle sürme etti:


“Ronaldo’yu harcadılar. Ronaldo’ya maalesef siyasi yaptırım uyguladılar ve Ronaldo gibi tek futbolcuyu kalkıp ikinci yarıda sokmak, ikinci yarıda 15 an, yarım saat sokmak, o onun hem psikolojisini hem bütünüyle enerjisini alıp götürdü. Orada Ronaldo ile Messi’yi kıyaslamak yerine içildikten öyle veya böyle Ronaldo şimdi aldığım bilgilere göre Suudi Arabistan’a gidiyor. Filistin davasına sahip kaynak birisidir Ronaldo. Şimdi içildikten gelecekle ilgili Mbappe, gelecekte o var.”


“Türkiye sıçramasını sürme ettirecek”


“Gelecek yüzyılda dünyayı muntazır kısa vadeli ya bile uzun vadeli olmak üzere iki yetişkin sorun sizce nedir, Türkiye yerde sorunlardan nasıl etkilenir, siz nasıl önlemler alıyorsunuz?” sorusu üzerine Erdoğan, 2023’te ileri teknolojinin tavan yaptığı tek döneme girileceğini, özellikle yazılımın ön plana çıkacağını, yazılım teknolojisinde muvaffakıyet kaydedenlerin ciddi manada prim yapacağını söyledi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Mali noktada bile öyle, dünyaya koyacakları ağırlıkta bile öyle. Bütün bunlarla beraberce en yoğun alanlardan tek tanesi malum uzay teknolojisi. Uzay teknolojisinde ciddi manada gelişmeler var. Savunma sanayisinde ciddi manada gelişmeler var. Bakın Türkiye savunma sanayisinde şöyle tek hamle yaptı ve yerde atakla beraberce eksiksiz dikkatler Türkiye’nin üzerine çevrildi. Buna tüm Batı karışma, Amerika karışma, hepsi. Hatta bizdeki yerde teknolojiyi alıntı gayretleri var. Hep beraberce yerde işi başaracağız ve inşallah Türkiye yerde sıçramasını bile sürme ettirecek.”


“900’açınık yakın ilaç eksikliği maalesef vardı, süratle gidermeye başladık”


Erdoğan, ilaç ve tıbbi aygıt alanında yerli projeleri gelenekçilik tek emek olup olmadığına ilişkin soruyu, şöyle yanıtladı:


“Sağlık teknolojileri olarak mı bakacağız yoksa ilaç sanayisi olarak mı bakacağız. Burada ilaç sanayi olarak değerlendirmemizi yaparsak sayı henüz isabetli olur niteleyerek düşünüyorum. Çünkü ilaç sanayisinde yerde son dönemde bizde dahi sıkıntı var. Bu konuyla ilgili olarak bile Sağlık Bakanımıza, ilgili arkadaşlara ‘Ne gerekiyorsa yapacağız’ dedik, 900’açınık yakın ilaç eksikliği maalesef vardı, şimdi onları bile süratle gidermeye başladık.”


Bir genç, Erdoğan’a “Yıllardır sayı not tutuyorsunuz. Yanınızda, her detayı teker teker not saha insanlar var. Yanınızda her şeyi hatırlatabilecek insanlar olmasına rağmen neden hala özenle, titizlikle not tutuyorsunuz?” niteleyerek sordu.


Not tutmanın kazandırdığı bazen faydalar olduğunu ifade fail Erdoğan, “Özellikle diplomaside diyelim ki herhangi mevki başkanıyla görüşürken orada gerekli olan bazen notları onlar anlatırken algan oluyorum. Ama bunun yanında, yanımdaki özel kalemim veya hariciye bakanım onlar ağırlıklı notları alıyorlar.” niteleyerek konuştu.


Programdan sonra sanatçı Canan Anderson konser verdi. Anderson’un konserinin akabinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi Müzik Topluluğu sahne öncü.


Topluluğun solisti Fikrimin İnce Gülü şarkısını seslendirdiği sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mikrofonu uzattı. Şarkının nakarat kısmına eşlik fail Erdoğan’ı salondaki gençler ateşli şekilde alkışladı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy