“81 ilde meslek liselerimize ekmek fabrikası kuracağız”


Özer, Konya’daki Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Eğitimden Üretime Tarım Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geleceği namına sayı kritik olan tarımla ilgili tek hareketi başlatmak üzere tek araya geldiklerini söyledi.


Bu hareketle yeni tek tarım hikayesini ülkeye yaşatacaklarını ifade fail Özer, “Aslında Türkiye’nin mesleki eğitimle ilgili tek sorunu yoktu ama materyalizm olup bile Türkiye’dahi olmayan tek süreç yaşandı. Avrupa’ya bakın, Uzak Doğu’ya bakın. Mesleki terbiye, özel sektör tarafından devralınmaya başlandı. Ama Türkiye’dahi özel sektör maalesef mesleki beyin üzerine örtmek, ona katkıda bulunmak istemedi” niteleyerek konuştu.


“Bu toplumda söz söyleme haklarını yitirdiler”


Özer, 2000’li yıllardan önce yerde manipülasyonu yapanların, zaman eğitimle ilgili konuşacakları hiçbir şeyi olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:


“Dün başörtüsü yasağıyla o kızlarımızın, kadınlarımızın yurt dışına gitmelerine vesile olanların, kadına şiddetle ilgili konuşacakları hiçbir şey yoktur. Yine onların, zaman sıklıkla dile getirdikleri muhakeme göçüyle ilgili dahi konuşacakları hiçbir şey yoktur. Çünkü zaman muhakeme göçüyle ilgili konuşanlar, o gün, o kadınlarımız yurt dışına gittiği zaman, muhakeme göçü hakkında konuşmadılar. Onun için yerde toplumda söz söyleme haklarını yitirdiler.”


“Türkiye’dahi tarım alanında ihtiyaç duyulan insan kaynağını yetiştireceğiz”


Özer, yıllarca zelil meslek lisesi öğrencilerinin kara gün dostu olduklarını, tarımda bile kara gün dostu olacaklarını söyledi.


Meslek liselerinin, 28 Şubat sürecinin mimarlarına inat patent, marka tasarımı, ihracat ve ülkesinin boşanmak düşündüğünü dile getiren Özer, “Türkiye’dahi tarım alanında terbiye veren 123 meslek lisemizi, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yönetiyoruz. Yine yerde iş birliği kapsamında, 23 tane henüz tarım alanında meslek lisesini 2022-2023 yılında etkin hale getireceğiz. Dolayısıyla tüm Türkiye’dahi tarım alanında ihtiyaç duyulan insan kaynağını beraberce yetiştireceğiz” ifadelerini kullandı.


Meslek liselerinde 1 milyon ekmek üretilecek


Tarım alanında terbiye veren meslek liselerinin 4 milyon metrekare uygulama alanı olduğuna dikkati cazip Özer, şöyle sürme etti:


“Bu alandaki tüm tarımsal ürünleri, okullarımızın giriş kısmına konulacak satış reyonlarında az fiyatta vatandaşlara sunacağız. Son zamanlarda ekmekle ilgili sayı fazla spekülasyonlar başladı. Ülkemizdeki 15 okulda ekmek fabrikası kurduk. Şu anda 250 1000 günlük ekmek üretim kapasitesine ulaştık. Geçen hafta Gaziantep’te günlük 50 1000 ekmek üretim protokolü imzaladık. Buradan ilk kez açıklıyorum. Türkiye’dahi 81 ilde 100 noktadaki meslek lisemize ekmek fabrikası kuracağız. Günlük 1 milyon ekmek üretim kapasitesiyle, o liselerin satış büfelerinde vatandaşlarımızı az fiyatlı ekmekle buluşturacağız.”


Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider ise mesleki eğitimin tüm faaliyet alanlarında şart olduğunu belirterek, yaklaşık 24 yıl önce kesintiye uğrayan, 28 Şubat’ın karanlık günlerinde baltalanan mesleki eğitimin, iki bakanlığın yapacağı yüksek katkıyla değerini bulacağını dile getirdi.


Çalıştayda, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy ve AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem dahi birer konuşma yaptı.


Konuşmaların akabinde, Milli Eğitim Bakanlığı, Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi arasında, “Mesleki Eğitimi Tercih Eden Öğrencileri Destekleme İş Birliği Protokolü”nün imza töreni gerçekleştirildi.


Öte yandan, 28 Haziran’a kadar sürecek olan çalıştayda, “Tarım Eğitimini Odağına Alacak Şekilde Üretim Yönetimi”, “Tarımda Kaynak Kullanım Etkinliği”, “Tarımda Teknolojik Dönüşüm”, “Tarımsal Mesleki Eğitim”, “Tarımda İşgücü Kullanımı ve İstihdam Politikaları” ana başlıklarının yer aldığı konular görüşülerek raporlanacak.


Bakan Özer, henüz sonra Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı’nı ziyaret etti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir