AB, yeni soruşturma ile Adobe’nin 20 Milyar Dolarlık Figma satın alma tehdidine katıldı

Avrupa Birliği, Adobe’nin ürün tasarım platformu Figma’yı satın alma teklifine ilişkin derinlemesine bir antitröst soruşturması başlatıyor ve anlaşmanın “etkileşimli ürün tasarım yazılımı tedariki ve dijital varlık oluşturma araçları için küresel pazarlardaki rekabeti azaltabileceği” uyarısında bulunuyor.

Komisyonun sonraki adımlara karar vermek için 14 Aralık’a kadar süresi var. Bunlar, anlaşmayı onaylamak, birleşmenin tamamen devam etmesini engellemek veya AB’nin erken endişelerinin asılsız olduğu ortaya çıkarsa onay vermek için iyileştirme talep etmeyi içerebilir.

Bir basın açıklamasında Avrupa Komisyonu, işlemin etkileşimli ürün tasarım araçlarının ve dijital varlık oluşturma araçlarının tedariki üzerindeki potansiyel etkisini birincil endişesi olarak özetledi. Komisyon ayrıca, Figma’yı Adobe’nin Creative Cloud paketiyle bir araya getirmenin rakip yazılım sağlayıcılarını kapatma potansiyeline sahip olup olmadığını da araştıracak.

AB Komisyonu anlaşmayı değerlendirmeye Şubat ayında başladı

Şubat ayında Komisyon, en az on altı üye ülkeden gelen taleplerin ardından devralımı değerlendireceğini söyledi. Bu ülkeler tarafından sağlanan bilgilere dayanarak Komisyon, işlemin “etkileşimli ürün tasarımı ve beyaz tahta yazılımı pazarındaki rekabeti önemli ölçüde etkileme” tehdidi oluşturduğu sonucuna vardı.

Adobe, geçen yıl eylül ayında Figma’yı yaklaşık 20 milyar dolara satın aldığını açıklamıştı. Onaylanırsa, Facebook’un (şimdi Meta) 2014’te Whatsapp için ödediği 19 milyar doları geçebilir. Adobe’nin teklifi, yalnızca Wall Street’in aşırı pahalı olduğunu düşünmesi nedeniyle değil, aynı zamanda Adobe’nin kendi ürün tasarım platformu arasındaki benzerlik nedeniyle de erken eleştiriler aldı. Adobe XD ve Figma’nın daha popüler hizmeti. Adobe, anlaşmayı duyurduktan sonra XD’yi aşamalı olarak genel kullanımdan kaldırmaya başladı, ancak düzenleyiciler, Adobe’ye ürün tasarım yazılımı pazarındaki birkaç alternatiften biri üzerinde kontrol vermenin rekabeti ve yeniliği bastırabileceğinden endişe ediyor.

Birleşme ABD ve Birleşik Krallık’ta da değerlendiriliyor ve Birleşik Krallık, Adobe ve Figma’nın antitröst endişelerini gidermek için çözümler sunmamasının ardından 13 Temmuz’da soruşturmasını benzer bir “ikinci aşama” soruşturmasına yükseltti. Birleşik Krallık soruşturmasının 27 Aralık gibi daha uzun bir yasal süresi var, ancak hangi soruşturmanın önce sonuçlanacağını kimse tahmin edemez.

Adobe’nin 2023’te Figma anlaşmasını tamamlama beklentisi hala mümkün, ancak AB soruşturmasının eklenmesiyle olasılıklar buna karşı yığılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir