ABD’de EV şarjı hala iyi değil, çok kötü bir zaman – ve bir şekilde daha da kötüye gidiyor

JD Power tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre, elektrikli araç sahipleri genel olarak ABD’de mevcut olan şarj altyapısının güvenilirliğinden memnun değiller. Bazı durumlarda, işler geçen yıldan daha da kötü görünüyor.

Anket, ankete katılanların yüzde 20’sinin en az bir kez EV’lerinde herhangi bir menzil kazanmadan bir şarj istasyonuna gelip ayrıldığını ortaya koyuyor. Bu, yalnızca arızalı şarj ekipmanına değil, aynı zamanda şarj etmek için bekleyen uzun insan kuyruklarına da atfedilebilir.

1.000 puanlık bir ölçek kullanıldığında, DC hızlı şarj deneyimlerinden genel memnuniyet 674’ten 654’e düştü. Seviye 2 şarj istasyonları için de memnuniyet bu yıl 633’ten 617’ye düştü. Bunlar, JD’den bu yana kaydedilen en düşük puanlar. Power ankete 2021’de başladı.

Ankete katılanların yüzde 20’si bir istasyona ücret almadan gelip ayrıldı

JD Power’ın elektrikli araç uygulamaları yönetici direktörü Brent Gruber bir basın açıklamasında, “Kamuya açık şarj için düşen müşteri memnuniyeti puanları otomobil üreticilerini endişelendirmeli,” diyor.

Bugün yollarda bir yıl öncesine göre daha fazla şarj cihazı var, ancak daha fazla sorun var, bunların bir kısmı kırık ekranlar ve kesik kablolarla ilgili değil. Gruber, “Şarjın maliyeti ve hızı ve araçlarının şarj olmasını beklerken yapılacak şeylerin mevcudiyeti, en az tatmin edici yönler” dedi.

Şarj cihazlarının yerleri, EV sahipleri için çok önemlidir. İnsanlar beklerken alışveriş yapabilmek için perakende satış alanlarının yakınında Seviye 2 şarj cihazlarını tercih ediyor. Seviye 2 şarjı yavaştır ve şarj etme saati başına ortalama 25 mil menzile sahiptir. Ancak ABD Enerji Bakanlığı’na göre şarjın yüzde 80’inin evde gerçekleştiğini göz önünde bulundurarak elektrikli araç sahipleri büyük ölçüde kolaylık sağlamak için Seviye 2’yi kullanıyor. Sürücüler, seyahat rotaları boyunca saatte ortalama yaklaşık 100 mil artı menzili olan DC hızlı şarj cihazlarını görmeyi tercih etme eğilimindedir.

Ancak EV şarjı sıkıcı. JD Power’a göre Tesla gibi bazı otomobil üreticileri can sıkıntısını hafifletmek için video akışı ve oyunlar içeriyor, ancak şarj etmek için “beklerken yapılacak şeylerin” olmaması EV deneyiminin önünde bir engel. Pek çoğu şarjı yaklaşık 30 dakika harcıyor ve yolculuğu mümkün olan en kısa sürede sürdürmeye her şeyden önce öncelik veriyor.

Şarj etmek için durduklarında insanlar sıkılıyor

Anket aynı zamanda şarj edilecek en kötü yeri de belirledi: Yüzde 35 ücretsiz ziyaret oranıyla Miami-Port Saint Lucie-Fort Lauderdale metropol bölgesi. Bu, Seattle-Tacoma, Denver-Aurora ve Dallas-Fort Worth metro bölgelerinde o kadar da kötü olmayan yüzde 29’luk bir orana benziyor.

Şarj etmek için en az iğrenç yer, elektrikli araçlarını şarj etmeye çalışanlar arasında sadece yüzde 12’lik bir başarısızlık oranıyla Cleveland-Akron-Canton metropol bölgesidir.

Şarj ağları söz konusu olduğunda, en iyi Seviye 2 şarj cihazı Volta istasyonları gibi görünüyor. Şirket, şarj cihazlarını büyük ekranlarda reklam yayınlayarak finanse ediyor ve genellikle bir uygulamanın etkinleştirilmesini gerektirmiyor. Volta kullanıcıları prize takabilir, alışveriş merkezinde veya bakkalda alışverişe gidebilir ve iyi bir ücret karşılığında geri dönebilir. JD Power anket katılımcıları Volta’yı 665 puanla, Tesla’nın destinasyon şarj cihazları 661 puanla ikinci sırada yer alırken, onu 618 puanla ChargePoint, 578 puanla SemaConnect, 542 puanla Electrify America ve 535 puanla Blink takip etti.

Tesla sahipleri, beklendiği gibi şarj deneyimlerinden memnun kalmaya devam ediyor

Beklendiği gibi, Tesla sahipleri şarj deneyimlerinden memnun kalmaya devam ediyor. Bu, büyük ölçüde şirketin sadece tak ve şarj etmek için tasarlanmış bol miktarda ve güvenilir DC hızlı şarj Supercharger ağından kaynaklanmaktadır – 745 puan kazanmıştır (geçen yıl 739’a kıyasla).

JD Power, şarj konusundaki memnuniyetsizliğin ve güvenilmezliğin tüketicileri elektrikli araçlara yönelttiğini savunuyor. Otomobil üreticileri kurtuluş için Tesla’nın Supercharger’larına dönmeye başladılar ve kendi EV’lerinde şirketin NACS (Kuzey Amerika Şarj Standardı) fişini benimsiyorlar – ancak halka açık şarj ağında hala iyileştirme için çok yer var.

Gruber, Tesla Supercharger ağını diğer otomobil üreticilerine açmanın araç sahipleri arasında elektrikli araç şarjından genel memnuniyeti artırıp artırmayacağını “söylemek için çok erken” olduğunu ekliyor. Ford, GM, Rivian, Volvo, Polestar, Nissan, Mercedes-Benz ve şimdi Fisker, standartlaştırılmış Tesla NACS konektörlerini gelecekteki arabalarına takmayı planlasa da, zaman çizelgeleri somut değil. Ve bu, bir sonraki anket için bir yıl daha şüpheli ücretlendirme deneyimlerine yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir