Adobe’nin kurucu ortağı Dr. John Warnock öldü — 82 yaşındaydı

Adobe’nin kurucu ortağı Dr. John Warnock Cumartesi günü 82 yaşında vefat etti, Adobe bugün duyurdu. Bir ölüm nedeni açıklanmadı; eşi grafik tasarımcı Marva Warnock ve üç çocuğu tarafından hayatta kaldı.

Warnock, artık merhum olan ortağı Dr. Charles Geschke ile birlikte 1982’de devrim niteliğindeki yazılım şirketi Adobe’yi kurdu. Marva Warnock şirketin orijinal logosunu tasarladı ve Adobe, iki yıl sonra ilk programı olan masaüstü yayıncılık yazılımı Adobe PostScript’i piyasaya sürdü. Warnock, 2000 yılına kadar çoğunlukla şirketin CEO’su olarak görev yaptı ve 2017’ye kadar Geschke ile birlikte yönetim kurulu eş başkanıydı. Warnock, daha sonra şirket yönetim kurulunda kaldı.

Adobe CEO’su Shantanu Narayen, çalışanlara Warnock’un vefatını bildiren bir e-postada, “Warnock, kelimeler, resimler ve videolarla nasıl iletişim kurduğumuz üzerinde önemli etkisi olan, neslimizin en büyük mucitlerinden biriydi” diye yazdı. Daha sonra, “John ile son 25 yıldaki etkileşimlerim profesyonel kariyerimin en önemli noktası oldu” diye ekledi.

Adobe, Adobe Acrobat ve Adobe Photoshop ile geniş çapta ilişkilidir, ancak şirket, birden çok sektörde saygın temel uygulamalardan oluşan etkileyici bir geniş portföyü sürdürmüştür. Warnock’un CEO olarak görev yaptığı süre boyunca Adobe, iş, grafik tasarım, fotoğrafçılık, video düzenleme, ses kaydı ve daha fazlası için endüstri standardı yazılımlar yarattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir