Apple Podcasts artık şovları için gerçekten para ödeyen içerik oluşturucuları gösteriyor

Apple Podcasts’teki yaratıcılar artık en sadık dinleyicilerinin kimler olduğu ve nereden geldikleri hakkında çok daha fazla bilgi edinebilecekler. Şirket bugün, podcast yayıncılarına kaç dinleyicinin ücretsiz deneme başlattığını, ücretli aboneliğe geçenlerin yüzdesini, ne tür bir plana abone olduklarını ve coğrafi dağılımları gösterecek abonelik analiz araçlarını kullanıma sunuyor. Apple, 2017’den beri düzenli dinleyicilerle ilgili analizleri kullanıma sunarken, bu yeni analiz seti, podcast yayıncılarına işlerinin abonelik tarafında daha fazla bilgi sağlayacak.

İçerik oluşturucular, yıllık ve aylık abonelikler arasındaki dökümü de görebilir. katıldığı sanal bir brifingde SınırApple’ın podcast küresel başkanı Ben Cave, yıllık planların Apple Podcasts’teki yeni aboneler arasında giderek daha popüler hale geldiğini söyledi. Cave, “Şimdi, tüm yeni abonelerin üçte birinden fazlası yıllık planları seçiyor. Bu, içerik oluşturucular için harika bir haber çünkü bu, önden gelir elde ettikleri ve elde tutma oranını artırdıkları anlamına geliyor” dedi.

İçerik oluşturucular, içerik oluşturucular için kontrol paneli olan Apple Podcast Connect aracılığıyla yeni analizlere erişebilir. Kullanıcılar, Analytics sekmesinden bir abonelik seçtikten sonra, abonelik ölçümlerinin farklı dökümlerini görmek için “Genel Bakış” veya “Trendler”i seçebilir. İçerik oluşturucular, “Trendler” kategorisi altında aktif abone sayısını, abonelik etkinliklerini (ör. iptaller, etkinleştirmeler ve yenilemeler), zaman içinde satılan abonelik sayısını ve tahmini geliri görüntüleyebilecek. Genel Bakış sekmesi, ücretsiz deneme abonelikleri, ücretli aboneliklere dönüşümler ve coğrafi dağılımlarla ilgili verileri görüntüler.

Platformda indirilen podcast’lerin analizlerini gösteren Apple Podcasts Connect arabirimi.
Resim: elma

Apple, iki yıl önce uygulama içi podcast aboneliklerini başlattığında, birkaç aksaklıktan fazlası vardı. Podcast kullanıcıları, Apple Podcast Connect’in kafa karıştırıcı bir arayüze sahip olduğundan ve platformun hatalı olduğundan şikayet etti. Ve sonra, izleyicilerin parasını ödemeye razı olacağı özel içerik yaratma işi vardı. Platform zamanla gelişti ve premium içerik, podcast’ler için umut verici bir yeni gelir kaynağı olarak ortaya çıktı – ancak yine de başarması kolay bir iş değil. Aboneler için yeni içerik üretmek, premium bölümleri tüm podcast platformlarına manuel olarak yüklemek gibi zorlu bir görev de dahil olmak üzere, ek saatlerce çalışma gerektirir. Bu, daha büyük, ticari podcast stüdyolarının bütçesine veya kadrosuna sahip olmayan küçük, bağımsız şovlar için özellikle zor olabilir.

Apple, yaratıcılar için de bu süreci hızlandırmaya çalışıyor. Şirket, içerik oluşturucuların doğrudan seçtikleri ana bilgisayarın kontrol panelinden birinci sınıf içerik yayınlamasına olanak tanıyan yetki verilmiş dağıtım için beş yeni barındırma sağlayıcısı ekliyor. Yeni teslimat iş ortakları Audiomeans, Captivate, Podbean, Podspace ve Transistor’dur. Blubrry, Libsyn, Triton Digital’in Omny Studio’su ve RSS.com dahil olmak üzere bir dizi başka platform, Apple Podcasts aboneliklerinde temsilci teslimini zaten destekliyor.

Duyuru, Spotify’ın Patreon ile olan ve dinleyicilerin Patreon podcast aboneliklerine doğrudan Spotify üzerinden erişmelerini sağlayacak yeni ortaklığının hemen ardından geliyor. Bundan önce, dinleyicilerin premium içeriği doğrudan Patreon uygulamasında dinlemeleri veya seçtikleri podcast oynatıcıda dinlemek için özel bir RSS bağlantısı kullanmaları gerekiyordu.

Linkfire, Apple ile ortaklık yoluyla müzikten podcast’lere genişleyecek

Apple Podcasts, podcast yayıncılarının çalışmalarını tanıtmasına yardımcı olmak için müzik endüstrisinde daha iyi tanınan bir iş ortağıyla da iş birliği yapıyor. Şirket, içerik oluşturucuların ürün indirimlerini tanıtmasına, bilet satmasına veya hayranlarla etkileşim kurmasına yardımcı olmak için pazarlamacıların üzerlerine tıklayanlarla ilgili bilgileri görmesine olanak tanıyan özel “akıllı bağlantılar” oluşturan Danimarka müzik analiz platformu Linkfire ile ortaklık kuruyor. Sanal brifing sırasında Linkfire, Apple ile Podcast’ler için Linkfire adlı ve bu yıl içinde piyasaya sürülecek olan yeni bir entegrasyonu duyurdu.

Brifing sırasında Linkfire’ın kurucu ortağı ve baş ticari sorumlusu Jeppe Faurfelt, “Çözümümüz, şovlarını, en son bölümleri ve büyüyen markalarıyla uyumlu olan her şeyi tanıtmalarına yardımcı olacak tonlarca seçeneğe sahip podcast yayıncıları için tasarlandı” dedi. .

Faurfelt, insanların müzik ve podcast’leri tüketme biçimleri arasında benzerlikler olduğunu söyledi. Dinleyiciler hem çeşitli hizmetlerden hem de cihazlardan dinliyor, ancak büyük çoğunluk mobil cihazlardan geliyor. Müzik endüstrisine benzer şekilde Faurfelt, podcast yaratıcılarının izleyicilerin dinleme alışkanlıkları konusunda sınırlı görüşe sahip olduğunu söyledi.

Podcast’ler için Linkfire, içerik oluşturucuların şovları için akıllı bağlantılar oluşturmasına olanak tanıyacak ve bu da içerik oluşturucuların dinleyicileri hakkında daha fazla veriye erişmesini sağlayacak. Bir kullanıcı akıllı bir bağlantıya tıkladığında, bölümleri dinleyebilecekleri veya haber bültenleri, ürünler, canlı etkinlikler ve sosyal kanallar gibi ek içeriğe erişebilecekleri şovun açılış sayfasına yönlendirilirler. İçerik oluşturucular daha sonra anonim ziyaretler, tıklamalar ve tıklama oranları dahil olmak üzere Linkfire’ın kontrol paneli aracılığıyla etkileşimi izleyebilir.

Podcast ajansı Bumper’ın kurucu ortağı Dan Misener, şunları söyledi: Sınır mevcut indirme rakamlarını kontrol etme modelinin, içerik oluşturuculara dinleyici alışkanlıklarına dair yüzeysel bir görünüm sunduğunu. Linkfire entegrasyonunun podcast yayıncılarına yeni içgörüler sağlayacağına inanıyor – en önemlisi, dinleyicilerin Apple’ın onlar için otomatik olarak indirdiği bölümleri gerçekten dinleyip dinlemediği de dahil. Haberler hakkında da bilgilendirilen ancak Linkfire ile başka bir bağlantısı olmayan Misener, aracın podcast sürümünü henüz kullanmadı, ancak denemek için can attığını söylüyor.

“Çok uzun bir süredir indirmeler, podcasting alanında alemin madeni parası oldu. İndirmelerle ilgili büyük soru işareti şu: gerçekten programımla gerçekten vakit geçiren oldu mu? dedi Misener.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir