Apple ve Samsung, çip tasarımcısı Arm için büyük yatırımlara hazırlanıyor

SoftBank’ın sahip olduğu çip tasarım şirketi Arm, şimdiden büyük yatırımcıları sıraya koyuyor. Apple, Samsung, Nvidia ve Intel’in bir raporuna göre, Eylül ayında halka açıldığında Arm’dan hisse satın almayı planlıyor. Nikkei Asya.

İngiliz çip tasarımcısı, teknoloji endüstrisinde ayrılmaz bir rol oynuyor. Çip tasarımlarını şirketlere lisanslama konusunda uzmanlaşmıştır ve dünyanın teknoloji devlerinin kendi fabrikalarında yarı iletken üretmesine ve özelleştirmeler uygulamasına olanak tanır. Arm’ın en büyük müşterilerinden bazıları, ona yatırım yapmayı planlayan şirketler: Apple, Samsung, Nvidia ve Intel, çiplerinde Arm mimarisini kullandı.

Haas, “Yalnızca farklı ürünler geliştirerek değil, aynı zamanda iş modeli stratejisinin farklı bölümleriyle ele alarak işimizi çeşitlendirdik” dedi. “İşimizin düzeleceğini biliyorduk. Şu anda gördüğünüz, müthiş olan ve ekibin üzerinde harika bir iş çıkardığı mali sonuçların tümü, gerçekten birkaç yıl önce yapılan çalışmalardan geliyor.”

Bu yılın başlarında Intel, Intel’in 18A işleminde yonga üretmek için Arm ile birlikte çalışacağını duyurdu. Bu arada Qualcomm, NXP Semiconductors ve diğer yonga üreticileri, rakip yonga mimarisi RISC-V’yi geliştirmek için kendi şirketlerini geliştirerek Arm’a meydan okumak istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir