Apple’ın büyük hizmet bahsi, iPhone satışlarının düşmesiyle karşılığını veriyor

Bu Nisan-Haziran çeyreği, neredeyse her zaman Apple’ın tüm yıl içindeki en sıkıcı mali dönemidir ve bugünün kazanç açıklaması, bu yılın da bir istisna olmadığını gösteriyor. Şirket, geçen yıl 83 milyar $ olan geliri 81.8 milyar $ olarak bildirdi. Yeni iPhone 15 serisi hala bir ay ve değişim uzaktayken, geçen yılki ürün yelpazesi tüketici talebinde bir miktar geriliyor ve bir yıl öncesine göre yüzde 2 düştü. Yeni bir yenilemeye ne kadar yakın olduğumuzu düşünürsek bu hiç de fena değil. Apple CEO’su Tim Cook, CNBC’ye “Akıllı telefon endüstrisi şu anda ABD’de zorlu” dedi.

Apple’ın donanım portföyünün geri kalanı o kadar dayanıklı değildi. Mac satışları yıldan yıla düştü ve yenilenen Mac Studio ve 15 inç MacBook Pro dışında hiçbir önemli yeni ürün duyurulmadı. Her ikisi de çeyreğin sonuna yaklaştı ve yalnızca birkaç haftalık satış görecekti. iPad geliri bir önceki çeyreğe göre yüzde 20 düştü, bu da şirketten bir süredir yeni tablet görmediğimiz için mantıklı. Giyilebilir cihazlar, yıldan yıla büyüyen tek donanım bölümüydü ve bu, Apple Watch ve AirPods’un hala biraz ivme kazandığını gösteriyor.

Ancak tekrar eden bir tema haline geldiği için, Apple’ın App Store’dan Apple Music’e, diğer abonelik servislerine (iCloud gibi) ve AppleCare Plus’a kadar her şeyi içeren hizmetler işi, çeyrek boyunca parlak bir noktaydı. Cook, “Haziran çeyreğinde 1 milyardan fazla ücretli abonelikle hizmetlerde tüm zamanların gelir rekorunu kırdığımızı ve güçlü iPhone satışları sayesinde gelişmekte olan pazarlarda sürekli güç gördüğümüzü bildirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi. basın bülteni. Şirket, yavaşlayan iPhone satış döngülerini telafi etmek için hizmetler geliştiriyor ve bu çeyrek, stratejinin işe yaradığının kanıtı.

Apple’ın iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinin yeni bir titanyum çerçeveye, her zamankinden daha küçük çerçevelere ve yine de daha fazla kamera yükseltmesine sahip olması bekleniyor – potansiyel olarak geçen yıla göre daha yüksek bir fiyatla. Standart iPhone 15 ve 15 Plus’ın, tüm ürün yelpazesinde standart olacağı için geliştiricileri arayüz öğesiyle denemeye devam etmeye teşvik etmesi gereken Dinamik Ada’yı kazanacağı söyleniyor. Bu yılın tüm iPhone’larının Apple’ın Lightning konektöründen USB-C’ye geçiş yapması bekleniyor. Şirketin iOS 17, iPadOS 17, watchOS 10, macOS Sonoma ve tvOS 17 dahil olmak üzere en son büyük yazılım sürümleri şu anda herkese açık beta testinde ve Eylül ayından itibaren yaygın olarak kullanıma sunulacak.

Mac cephesinde, bu sonbaharda yükseltilmiş bir 24 inç iMac ve 13 inç MacBook Air piyasaya sürülebilir. Şirket, hafif dizüstü bilgisayar markası için şimdiye kadarki en büyük ekran boyutunu sunan ilk 15 inç MacBook Air’i Haziran ayında piyasaya sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir