Apple’ın Reality Pro kulaklığı, artırılmış gerçekliği harika hale getirebilir

Apple, Pazartesi günü uzun süredir söylentileri artırılmış gerçekliğe geçiş yapmaya hazırlanırken, şüpheler yolun her adımını gölgeledi. Apple saflarında yön ve şüphecilikte sık sık değişiklikler olduğuna dair raporlar var. Cihazın üretiminin zor olduğu ve çok sayıda taviz gerektirdiği iddia ediliyor. Süreç, Apple’ın beklediğinden daha uzun yıllar aldı. Ve söylentiye göre 3.000 $’dan, Apple’ın bile yavaş kısa vadeli satışlar beklediği bildiriliyor.

Ancak AR profesyonelleri arasında ruh hali coşkulu. VR / AR işbirliği platformu Campfire 3D’nin CEO’su Jay Wright, “Bu, bu endüstrinin başına gelebilecek en büyük şey” diyor. “İster donanım, ister yazılım yapın. Bunun için heyecanlıyız.”

Hiçbir endüstri, AR gibi Apple’ın “sadece çalışır” anlayışına ihtiyaç duymaz

AR donanım ve yazılım üreticileri, Palmer Luckey gibi sektör öncülerinden gelen olumlu eleştirilere dayanarak, Apple’ın teknolojiyi ana akım haline getirmek için on yıllık girişimleri nihayet doğrulayabileceğini söylüyor. Bu iyimserliğin bir kısmı, hafif bir tasarım ve sözde olağanüstü derecede yüksek özellikli bir ekran da dahil olmak üzere Apple’ın söylentili özellikleri tarafından yönlendiriliyor.

Taraftarlar, Apple’ın telefonlarda olduğu gibi, diğer şirketler temelleri attıktan sonra bir pazara girme geçmişine işaret ediyor. Ancak bunların çoğu iki ifadeyle özetlenebilir: Apple donanım satabilir ve Apple Serin.

Hiçbir teknoloji kategorisi, Apple’ın “sadece işe yarıyor” vaadine AR kadar ihtiyaç duymaz. (Bu formata bazen “karma gerçeklik” veya “XR” denir, yalnızca tüketici konuşmasının ne kadar karışık olduğunun altını çizmek için.) Saf tüketici VR’si – küçük bir pazar olmasına rağmen – fitness uygulamaları gibi nispeten popüler türler etrafında birleşti. SteamVR ve Quest mağazası ve yaygın olarak kullanılan bir denetleyici şeması.

AR’nin böyle bir garantisi yoktur.

Donanımı, sofistike izleme özelliğine sahip hantal kulaklıklardan uyarıları göstermekten biraz daha fazlasını yapan akıllı gözlüklere kadar çok çeşitlidir. Yazılımı genellikle hiper uzmanlaşmış iş kullanımlarına yöneliktir. Kontrol şemaları üzerinde yerleşik bir fikir birliği yoktur.

Çok sayıda sızıntıya dayanarak, Apple’ın kulaklığı “geçişli” AR denilen şeyi kullanıyor. Yüksek çözünürlüklü ekranlara sahiptir ve tam VR uygulamalarını çalıştırabilir, ancak aynı zamanda gerçek dünyanın yüksek çözünürlüklü bir görüntüsünden geçebilen kameralarla da süslenmiştir – söylentilere göre, geçiş yapmak için bir “gerçeklik kadranına” basacaksınız. AR ve VR arasında. Bu, üzerine bindirilmiş sanal nesnelerle gerçek bir dünya yanılsaması sunabileceği anlamına gelir.

Düz geçiş, Magic Leap ve Microsoft HoloLens gibi AR gözlüklerinin karşılaştığı yarı saydam sanal nesneler ve sınırlı görüş alanı gibi bazı sorunlardan kaçınır. Tüketici kulaklıklarının en büyük oyuncusu olan Meta, geçen yıl Quest Pro tasarımı için bu stili seçti. Ancak Quest Pro’nun grenli, soluk bir video beslemesi vardı ve AR modu için sınırlı pratik uygulamalar sunuyordu. Örneğin bir sanal ofis, Mac’iniz veya PC’niz ile sarmal bir eşitleme işlemi gerektiriyordu. Ve Meta genellikle VR ve AR pazarının alt ucuna odaklandı – aynı zamanda yaklaşan 499 $ ‘lık Quest 3’te bir satış noktası olarak doğrudan geçişi de içeriyor.

Buna karşılık, birçok kişi Apple’ın kulaklığının Tesla Roadster gibi olabileceğini tahmin etti: insanları elektrikli araç konseptiyle satan gösterişli, pahalı bir spor araba. Çok sayıda AR ve VR cihazında yer alan 3D sosyal platform Spatial’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Jacob Loewenstein, “Apple, cihazları insanlar için gerçekten yararlı ve rahat olacak ve insanların onları önemsemesini sağlayacak şekilde yapıyor” diyor.

“Dışarıda çok fazla çöp olacak ve harika şeyler de olacak.”

Apple’ın söylenti teknolojisinin kesin kullanımları henüz bilinmiyor. CEO Tim Cook, AR’nin “iletişim” ve “bağlantı” için olduğunu ve bir kişinin yüzünü ve vücudunu işleyebilen FaceTime özelliğine sahip olacağını söyledi. Ayrıca Apple’ın TV uygulaması aracılığıyla iPad uygulamalarına, oyunlara, eğlenceye ve Apple Fitness Plus’ın bir sürümüne erişim sağladığı söyleniyor. VR / AR pazarından sorumlu Gartner analisti Tuong Nguyen, “Apple’ın girişimlerinin çoğunda son derece başarılı olduğunu düşünmemin nedenlerinden biri, yalnızca bir cihaz değil, bir ekosistem başlatıyorlar” diyor. “Farklı kullanıcılar için farklı kullanım durumlarına uygulanan farklı uygulamaların birleşimidir – bu, ‘öldürücü uygulama’dır.”

Apple’ın cihaz için büyük bir erken pazar beklemediği bildiriliyor – beklentilerini 200 milyon veya daha fazla iPhone’a kıyasla yılda bir milyon adedin altına revize etti. Yine de, cihazın söylentilere göre maliyetine rağmen, bazıları erken iPhone geliştiricilerinin başarısını kopyalamaya çalışan uygulama tasarımcılarının altına hücum edeceğini tahmin ediyor. “Bir dakika, neden herkesin sevdiği bazı uygulamaların aptalca bir sürümünü yapmıyorum – örneğin, Apple kulaklık setindeki ilk yapılacak uygulamalardan biri olmak gibi?” tarayıcı tabanlı VR işbirliği platformu Frame’in Başkan Yardımcısı Gabe Baker diyor. “Dışarıda çok fazla çöp olacak ve bazı harika şeyler de olacak – eğlenceli bir zaman olacak.”

Apple’ın, AR / VR endüstrisinin niş ancak dikkate değer bir alt kümesini oluşturan web geliştiricileriyle kararsız bir ilişkisi var. Safari, iOS’ta tarayıcı tabanlı sürükleyici deneyimler için ortak bir standart olan WebXR’yi desteklemede çok geride kaldı. Ancak tarayıcının, web tabanlı AR’yi ön plana çıkaracak olan başlığında başlatıldığı bildiriliyor. Baker, “Apple’ın Safari’yi gerçekten de piyasaya çıkacak donanımlarında geçerli bir uygulama haline getireceği konusunda temkinli bir şekilde iyimseriz” diyor. “Meta, web tarayıcısının aslında yüksek kaliteli sürükleyici içerik için bir araç olabileceğini gösterdi ve Apple’ın bunu kulaklıklarında isteyeceğini düşünüyorum.”

iPhone’un on yılı aşkın hakimiyeti, “sadece işe yarıyor” için pek çok olumsuzluk gösterdi. Apple duvarlarla çevrili bahçede ustalaştı ve bahçede çalışan birçok uygulama geliştiricisi sonuçlardan memnun değil. Yıllarca Epic ve Match Group gibi bazı önde gelen geliştiricilerle mahkemede mücadele ederek geçti ve diğerleri Kongre’de uygulamalarının Apple’ın kendi kopyacıları tarafından kilitlendiği ve altını çizdiği konusunda ifade verdi.

Apple, teknolojideki en büyük şirketlerden bazılarını geride bırakan bir alana girmeye devam ediyor.

Ancak AR ve VR geliştiricileri için Apple duvarlı bir bahçeye alternatif bir çöl olabilir. Pek çok uygulama – özellikle oyun dışı olanlar – birbiri ardına kulaklık tüketici pazarını yakalayamadığı için daha geleneksel bilgi işlem cihazlarına yöneldi. Önemli bir istisna, VR için Quest 2 ile beklentilere meydan okuyan Meta olmuştur. Bu, tam tersi bir sorunu gündeme getirdi: bazı geliştiricilerin ve düzenleyicilerin Meta’nın gelişmekte olan endüstriyi tekelleştirebileceğinden endişe ettiği bir sistem ve bazı rakip donanım şirketleri, Quest’in en düşük, reklam destekli fiyatlarından rahatsız olduklarını ifade ettiler.

“Bence ikna edici olan diğer şey, Meta ile Apple arasında başlayan silahlanma yarışı. Loewenstein, bu iki devi daha önce hiç yeni bir platformda karşı karşıya getirmemiştik” diyor. Ve donanım üreticileri için bile, Apple’ın girişi mutlaka kötü bir şey değildir – AR gözlük pazarı, alana herhangi bir yeni ilginin memnuniyetle karşılanacağı kadar küçüktür.

Sektördeki heyecana rağmen Apple, teknolojideki en büyük şirketlerden bazılarını geride bırakan bir alana girmeye devam ediyor. Google ve Microsoft, gösterişli tüketici dostu uygulamalara sahip AR başlıklarını piyasaya sürdüler (Microsoft’un durumunda, minecraft) yalnızca çok daha az iddialı, kurumsal odaklı bir ürün elde etmek için. Cömertçe finanse edilen startup Magic Leap de öyle.

Dahası, çok az kişi geçişli AR’nin ortam için bir son nokta olduğunu düşünüyor gibi görünüyor. Nguyen’in işaret ettiği gibi, düz geçişli bir kulaklık daha gözlüğe benzeyen bir sisteme kıyasla temel güvenlik riskleri taşır: video beslemesi tekler veya kararırsa, kullanıcıyı geçici olarak kör eder. Bu, kontrollü bir ev veya ofis ortamı dışında kullanmayı riskli hale getirir. Uzun süredir gözlük tarzı kulaklıklar için optik üreticisi olan DigiLens’in Başkan Yardımcısı Nima Shams, “Apple cihazını iMac’imin yerini alacak bir cihaz olarak görüyorum” diyor. “Cihazın iPhone’umun yerine geçeceğini düşünmüyorum.” Apple’ın da şeffaf, geçişsiz bir kulaklık üzerinde çalıştığı bildiriliyor – ancak Pazartesi günü kimsenin görmeyi beklediği şey bu değil.

Apple’ın bu şirketlerden daha iyi konumlandığına inanmak için pragmatik nedenler var. Bir şey için, teknoloji sahip olmak Google’ın 2012’de Glass’ı test etmeye başlamasından bu yana önemli ölçüde olgunlaştı, Microsoft 2015’te HoloLens’i duyurdu ve Magic Leap, 2018’de ilk ürününü piyasaya sürdü. Ayrıca, Apple’ın tüketici donanımı konusunda neredeyse hiçbir şirketin boy ölçüşemeyeceği bir geçmişi var. Buna yalnızca özenle üretilmiş endüstriyel tasarım ve izleme dörtgenleri gibi arayüzler değil, son yıllarda kendi oldukça güçlü yongaları da dahildir. IDC araştırma müdürü Jitesh Ubrani, “Benzer bir kulaklığın Apple dışında biri tarafından yapıldığına dair söylentilerle karşı karşıya kalsaydık, bunun o kadar başarılı olacağını düşünmüyorum” diyor. “Apple’ın çok büyük bir ölçeği, çok büyük bir geliştirici desteği, çok büyük bir tüketici desteği var ve hiç kimse buna yaklaşamıyor bile.”

Ancak duygusal açıdan en ikna edici argüman, Apple’ın Q-ipuçlarından spermlere kadar her şeye kıyasla AirPods gibi tuhaf görünen ürünleri bile sosyal olarak kabul edilebilir hale getirebileceğidir. Loewenstein’ın belirttiği gibi, “Anahtar her zaman çok, çok basit olmuştur: bu şey yararlı mı? Bu şey rahat mı? Ve bu şey harika mı? Meta, VR’nin oyunlar için değerini gösterdi, ancak şirketin soğukkanlılığı, kulaklıklara bağlanmış bir MWC izleyicisinin ünlü resminden CEO Mark Zuckerberg’in çok kötü niyetli bacaksız avatarına kadar devam eden bir şaka. “Apple’ın harika bir faktörü olduğunu düşünüyorum.”

Ya olmazsa? Peki, tüketici AR dünyasında bu kadar uzun süre takılıp kaldıysanız, muhtemelen hayal kırıklığını kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir