Artık Mastodon’da Threads profilinizi doğrulayabilirsiniz

Instagram başkanı Adam Mosseri’nin bir Threads gönderisine göre Meta, Mastodon gibi sosyal medya platformlarında Threads profilinizin bağlantısını doğrulama özelliğini kullanıma sundu. Açık olmak gerekirse, bu, Konular adınızın yanında mavi bir onay işareti almanın ücretsiz bir yolu değildir; bunlardan birini almak için muhtemelen Meta’ya ödeme yapmanız gerekecek. Bunun yerine, bu yeni özellik, kanıtlamanıza yardımcı olur diğer Bağlandığınız bir Konu profilinin size ait olduğu platformlar. Ama aynı zamanda daha büyük bir şeyi temsil ediyor: Merkezi olmayan sosyal medyayla bağlantı kuran Meta’nın gerçek bir Konular özelliği.

Bunu Mastodon profilimde birkaç dakika içinde çalıştırdım, bu da artık Threads hesabımın bir URL’sinin yeşil bir onay işaretine sahip olduğu anlamına geliyor. Bu kurulumu biraz sonra bu hikayede nasıl yaptığımı açıklayacağım, ancak şimdilik, neye benzediğinin bir ekran görüntüsü:

Mosseri, güncellemeyi Çarşamba günü açıklanan diğer bazı yeni özelliklerle ilgili bir ileti dizisinin parçası olarak duyurdu. Mosseri, “Mastodon gibi platformlarda kimliğinizi doğrulamanıza yardımcı olmak için rel=me bağlantıları için Threads desteğini de kullanıma sunduk” dedi. “Artık kimliğinizi doğrulamak için Threads profil bağlantınızı desteklenen platformlara ekleyebilirsiniz.”

Mosseri’nin gönderisini okuduğumda rel=me bağlantılarının ne olduğunu bilmediğimi itiraf edeceğim, bu yüzden nasıl çalıştıklarını açıklayan bir Mastodon destek sayfası buldum. Belgeye göre, “Profil meta verilerinize bir HTTPS bağlantısı koyarsanız, Mastodon bu bağlantının özel bir rel=me özniteliğiyle Mastodon profilinize geri bağlanan bir web sayfasına çözümlenip çözümlenmediğini kontrol eder.” “Öyleyse, sahibi olarak onaylandığınız için bu bağlantının yanında bir doğrulama onay işareti alırsınız.”

Tüm bunları okurken gözleriniz parlıyorsa, asla korkmayın: Sonunda Mastodon hesabımın Threads profilim için doğrulanmış bir onay işareti göstermesini sağlamanın oldukça basit olduğunu gördüm. İşte nasıl yaptım:

Mosseri, Meta’nın sonunda Konuları merkezi olmayan ActivityPub protokolüyle entegre etmeyi planladığını söyledi ve ben Meta’nın bunu takip etmesi konusunda şüpheliyim. Ancak şirket, Threads dışı platformlarda çalışan bu doğrulama özelliğini kullanıma sunduğuna göre, bir gün ActivityPub desteğini Threads’de gerçekten göreceğimize inanmaya başlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir