Associated Press, gazeteciler için AI yönergeleri belirliyor

Associated Press kendisi ve diğer haber kuruluşları teknolojiyi haber toplamada kullanmanın yollarını ararken, gazetecilerine üretken yapay zeka hakkında yönergeler yayınladı.

AP Standartlar ve Katılımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Amanda Barrett, bir blog yazısında, yayının yapay zekayı “herhangi bir şekilde gazetecilerin yerini alacak bir şey” olarak görmediğini, ancak muhabirler ve editörler için onu nasıl kullanacaklarına ilişkin yönergeler geliştirdiğini söyledi.

için gazeteciler AP ChatGPT ile deneyler yapabilir, ancak aracı yayınlanabilir içerik oluşturmak için kullanmayarak dikkatli olmaları istenir. Üretken bir AI platformundan elde edilen herhangi bir sonuç, “incelenmemiş kaynak materyal olarak ele alınmalıdır” ve aşağıdakilere tabidir: AP‘nin mevcut kaynak sağlama standartları. Yayın, AI’nın fotoğrafları, videoları veya sesleri değiştirmesine izin vermeyeceğini ve bir haber konusu olmadıkça AI tarafından oluşturulan görüntüleri kullanmayacağını söyledi. O olayda, AP AI tarafından oluşturulan fotoğrafları altyazılarda etiketleyeceğini söyledi.

Yazarlar, gizli bilgileri yapay zeka araçlarına koyamazlar ve kullandıkları diğer kaynakların “yapay zeka tarafından oluşturulan içerik içermediğinden” emin olmalıdırlar. AP personelden yanlış bilgi yaymak için oluşturulmuş AI içeriğini kazara kullanmaktan kaçınmaları ve kullandıkları içeriğin doğruluğunu doğrulamaları istenir.

Gazeteciler takip ediyor APHaber endüstrisinin çoğunluğu kullandığı veya en azından değiştirdiği için standartlar arasında yakından hareket ediyor. AP Stil Kitabı şu anda okuduğunuza benzer makaleler yazmak için. Hatta bazı kişiler birkaç (eski) fiziksel sürüme sahiptir. Stil kitabı çünkü onlar haber manyağı. Rehberliği, yapay zeka kullanan gazeteciler hakkındaki zorlu bir tartışmada etkili olabilir.

olarak bile AP personeli için bu standartları belirleyen yayın, üretken yapay zeka modellerini eğitmek için haber öykülerini kullanmak üzere ChatGPT üreticisi OpenAI ile bir anlaşma imzaladı. AP ayrıca mali raporlar ve küçük spor ligleri hakkında hızlı yazılar oluşturmak için otomatik araçlar kullanır; gibi diğer organizasyonlara katıldı. BuzzFeed yapay zekayı iş akışında kullanmak için. Ayrıca, üretken AI modellerini eğitmek için verilere şeffaflığı teşvik eden bir açık mektup imzalamak için diğer haber şirketleri ve gruplarına katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir