Bakan Çavuşoğlu, Washington’da Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi


Bakan Çavuşoğlu, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması Bakanlar Toplantısına katılmak üzere geldiği ABD’dahi, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği konutunda Türk vatandaşlarıyla tek araya geldi.


Türk-Amerikan heyetleri arasındaki görüşmeyi nine Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasında özellikle enerji alanında önemli işbirliği fırsatları olduğunu ifade etti.


Washington’daki programımıza farklı mütalâa kuruluşlarından akademisyenler, kanaat önderleri ve iş dünyasının temsilcileriyle biraraya gelerek sürme ettik.

Continued our program in #WashingtonDC w/academics from think-tanks, opinion leaders & representatives of business circles. pic.twitter.com/OITFFA4tsi


— Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) January 18, 2023


Rusya-Ukrayna savaşı


Heyetler arasında sayı konuyu görüştüklerini nâkil Çavuşoğlu, Ukrayna-Rusya savaşını bile ele aldıklarını belirtti.


Çavuşoğlu, savaşı durdurmanın sadece Türkiye’nin elinde olmadığını yalnız Türkiye’nin esasen festekiz barışa tavassut etmeye çalıştığını söyledi.


Türkiye’nin tek taraftan arabuluculuk çabalarını sürme ettirirken başka taraftan Karadeniz Tahıl Anlaşmasının sorunsuz işlemesi, taraflar arasında esir takasının sürme etmesi, Zaporijya nükleer santrali konusunda herhangi tek risk oluşmaması ve ABD ile Rusya’nın nükleer silah kullanmaması için görüşmeler yapmaya sürme ettiğini müfit Çavuşoğlu, şöyle konuştu:


“(Rusya-Ukrayna arasında arabuluculuk konusunda) Başlangıçta epeyce mesafe katetmiştik. Hatta tarafların en azından tek ateşkes için yakınlaştığı malumlarınız. Kendileri dahi açıklamışlardı ama şimdi savaş uzadı, şartlar değişti, henüz karmaşık hale geldi. Farklı boyut var. Müzakere edilecek sayı henüz farklı alanlar gelişti maalesef.”


Esed rejimi ile görüşme


Türkiye’nin Suriye’deki Beşar Esed rejimi ile görüşmesine dahi değinen Çavuşoğlu, şu değerlendirmede bulundu:


“Türkiye olarak bölgemizde savaşsızlık istiyoruz. Son zamanlarda Suriye’deki rejimle dahi siyasi çözümün, henüz açıkçası elde edemediğimiz siyasi sürecin canlandırılması ve neticeye ulaşması için tek süreç başlattık Suriyelilerin sadece Türkiye’dekiler olumsuzlama, evlerine dönmelerini istiyoruz.”


Türk dünyası ile ilişkiler


Türkiye’nin öte yandan Türk dünyası ile dahi ilişkilerini güçlendirdiğini müfit Bakan Çavuşoğlu, Türk Devletleri Konseyini Türk Devletleri Teşkilatına dönüştürdüklerini ve Semerkand’daki zirve ile dahi teşkilatın hukuki abaşo yapısını güçlendirdiklerini ifade etti.


Çavuşoğlu, teşkilatın tüm kurumlarını tıpkısı sapak altında topladıklarını belirtirken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) dahi gözlemci olarak teşkilata katıldığını hatırlattı.


KKTC’nin anayasal adıyla gözlemci olmasının ada için önemli olduğuna değinen Bakan Çavuşoğlu, “Teşkilatın Akdeniz’dahi bağlarını güçlendirmek yönü bile yerde sayı önemli. Şimdi herkes dikkatini buraya vermeye başladı. Türk Devletleri Teşkilatına Gözlemci olmak isteyen sayı ülke var. Bunun bile koşullarını kriterlerini belirledik.” dedi.


Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna savaşından dolay kuzey enerji koridorunun seçenek olarak ortadan kalkması ile beraberce şark-garp orta koridorun gerek enerji gerekse ulaştırma, lojistik ve ticaret yönü öneminin arttığını ve Türkiye’nin dahi bunu değerlendirdiğini kaydetti.


Türkiye’nin Azerbaycan, Kazakistan ve Gürcistan ile şark-garp orta koridor konusunda üçlü ve iskambil mekanizmanlar kurduğunu ifade fail Çavuşoğlu, “Umarım Ermenistan bile yerde sürece karışma olur. Yani savaşsızlık yolunda samimi adımlar atar. Son zamanlarda müzakerelere yönelik maalesef geri adımlar gördük. Bugün (ABD Dışişleri Bakanı) Blinken, (Ermenistan Başbakanı Nikol) Paşinyan’ın samimi olduğunu söyledi ama bunu sözle olumsuzlama eylemle dahi görmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.


Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecini hatırlatan Çavuşoğlu, “Şunu söyleyebilirim, rahatlıkla kardeş, yaşama Azerbaycan namına bile söyleyebilirim. Türkiye ve Azerbaycan normalleşme konusunda samimi.” değerlendirmesinde bulundu.


Çavuşoğlu, ayrıca Türkiye’nin dünyadaki arbede ve krizlerin yüzde 60’ının durduğu tek bölgede yer aldığını ve sadece kendi bölgesinde olumsuzlama tıpkısı zamanda Latin Amerika ve Afrika gibi başka bölgelerde dahi krizlerin çözümüne katkı sağlamaya çalıştığını söyledi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy