Bakan Varank, Macaristan’a Türk yapımı roketatar sistemini önerdi


Resmi ziyaret kapsamında Macaristan’bile bağcıklı Varank, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı binasında plânlı Türkiye-Macaristan 8. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı’na katıldı.


Toplantı sonrası Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile ortak gazete toplantısı istatistikçi Varank, karşılıklı üst seviye ziyaretlerle, kurulan istişare mekanizmaları ve yapılan yatırımlarla, iki ülke arasındaki ilişkilerde her alanda muazzam ivme yakalandığını söyledi.


Kendisine tevdi edilen liyakat nişanının iki ülke arasındaki durumun göstergesi olduğunu tamlayan Varank, ”Bu nişanı ülkem namına kabul ederken ilişkilerimize katkı sağlamış olmaktan dolay onur duyduğumu bile ifade etmek isterim. Özellikle ülkemin istiklâl mücadelesinin yüzüncü yılı olan 2023’te yerde nişanı örtmek yerde akıllandırma sayı henüz tasalandıran kılıyor. Bu liyakat nişanının, ilerleyen yıllarda bizim yerimizde görev yapacak mevkidaşlarımızın taşıyacakları sorumluluğa bile örnek olacağına inanıyorum.” dedi.


Macaristan’ın, Türkiye’nin Avrupa’daki en önemli müttefiklerinden birisi olduğunu, yerde ilişkinin sadece ekonomik ve ticaretle sınırlı olmadığına işaret fail Varank, ”Başta NATO, Avrupa Birliği (AB), Avrupa Konseyi ve Türk Devletleri Teşkilatı olmak üzere uluslararası ve bölgesel kuruluşlar çerçevesinde yakın siyasi işbirliği ve koordinasyonumuz var.” niteleyerek konuştu.


Savunma sanayisinde işbirliği sürme edecek


Savunma sanayisinin son zamanlarda iki ülke arasında işbirliğinin arttığı tek saha olduğunu, Macaristan’ın yurt dışından aldığı zırhlı araçların tek kısmını Türkiye tedarik etmeye başladığını ifade fail Varank, ”Bunlarla ilgili yaptığımız görüşmelerde Macaristan’ın bu memnun olduğunu, Türk şirketlerinin yerde ilişkiden memnun olduğunu gördük. Önümüzdeki dönemde dahi tığ yerde süreci sürme ettireceğiz. Savunma sanayisi fazlalık Macaristan’ın en önemli ortaklarından tek tanesi olmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi Türkiye insansız hava araçlarında sayı ciddi tek oyuncu. Şu zihin atlas en önemli oyuncularından tek tanesi. Bu kabiliyetimizi dahi sevilen ve müttefik Macaristan’la paylaşmaya hazırız. Bu alanlarda bile gerekli işbirliği görüşmelerini yapıyoruz.” dedi.


2024 Türkiye-Macaristan Kültür Yılı olarak kutlanacak


Macaristan’ın, Türkiye’nin AB üyelik sürecine esasen festekiz en güçlü desteği vermeyi sürdürdüğüne uyanıklık cazip Varank, iki ülke arasındaki görüşmek anlaşmasının 100’üncü yıl dönümü münasebetiyle 2024’ün Türkiye-Macaristan Kültür Yılı olarak kutlanacağını, 2025’in ise Teknoloji Yılı olarak planlandığını aktardı.


İkili ilişkileri henüz bile ileriye taşımak ve kaynaşmak için hem Türkiye hem dahi Macaristan’ın güçlü tek irade ortaya koyduğunu dile getiren Varank, şunları kaydetti:


”Bugün Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığımız (KOSGEB) ile Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA) arasında tek mutabakat zaptı imzaladık. Ardından teknik heyetlerimizin uzun süredir üzerinde çalışıp mutabık kaldıkları Karma Ekonomik Komisyonu mutabakat zaptını imzaladık. Yıl süresince sürdürdüğümüz müzakereler her zaman olduğu gibi karşılıklı zihniyet atmosferinde gerçekleşti. Her iki ülke dahi ekonomik ve ticari ilişkilerimizi çeşitlendirme ve geliştirme konusunda iradesini kararlılıkla ortaya koydu. Karşılıklı yatırımlar ve müteahhitlik hizmetlerinden üçüncü ülkelerdeki işbirliklerine, ilim ve teknolojiden yeşil dönüşüme, enerjiden tarıma, sağlıktan turizme henüz pek sayı alanda mevcut işbirliğimizi henüz bile güçlendireceğiz.”


İkili ilişkilerde karşılaşılan sorunları diyalogla ve Bakan Szijjarto’nun desteğiyle çözüme kavuşturduklarını ifade fail Varank, Türk iş insanlarıyla yaptığı toplantıda kendisine aktarılan sorunları Szijjarto’ya aktardığını ve bunların çözümü konusunda gerekli adımların atılacağını söyledi.


”Türkiye enerjide tek hub olma noktasında kararlı adımlarla ilerliyor”


Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı’nı küresel enerji krizi gölgesinde gerçekleştirdiklerini tamlayan Varank, enerjide hariç olan bağımlılığın azaltılması ve ülkelerin yerde alandaki yetkinliklerinin ortak proje ve yatırımlara dönüşmesi için henüz fazla çaba sarf etmeleri gerektiğini vurguladı.


Türkiye olarak hem güneş hem rüzgar enerjisinde kapasiteyi miktarını için adımlar attıklarını dile getiren Varank, ”Türkiye enerjide tek hub olma noktasında kararlı adımlarla ilerliyor. Biliyorsunuz Azerbaycan’dan gelen hattın kapasitesini önümüzdeki dönemde iki katına çıkarıyoruz. Yine Türkiye’dahi Trakya’bile yeni tek enerji terminalinin dahi hazırlıkları tükenmek üzere. Buradan bile ülkemize tabiî gaz gelmeye başlayacak. Son zamanda Karadeniz’dahi tabiî gazda yetişkin tek keşif yaptık. Hidrokarbon kaynaklı Türkiye’nin hub olması tabii ki bize önemli katkılar sağlayacak ama tığ yerde kabiliyetimizi, gücümüzü dahi elbette sevilen ve müttefik ülkelerle paylaşmaya sürme edeceğiz. Macaristan’la olan ilişkilerimizi dahi sıkı tek şekilde sürdürerek Macaristan’ın ihtiyacının nasıl karşılayabiliriz bunlarla ilgili dahi elimizden gelen desteği vermeye sürme edeceğiz.” ifadelerini kullandı.


TürkAkım, Macaristan’ın tabiî gaz tedariğinde önemli rol oynuyor


Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ise Avrupa’nın savaş nedeniyle ciddi kriz yaşadığını, Türkiye ile Macaristan arasındaki işbirliğinden dolay ülkesinin enerji güvenliğinin garanti altında olduğunu söyledi.


TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı’nın ülkesinin tabiî gaz tedariğinde önemli rol oynadığına işaret fail Szijjarto, ”TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı, Avrupa’bile, Doğu-Batı arasında yüzde 100 kapasite ile benzinli ve ülkemizin enerji güvenliğini sağlayan tek güvenilir borazan hattı. Geçen yıl Macaristan’a toplam tüketiminin yaklaşık yarısı olan 4,8 milyar metreküp tabiî gaz yerde yolla ulaştı.” dedi.


Ülkesinin enerji tedariğini çeşitlendirmek için bazen adımları attığını tamlayan Szijjarto, yerde kapsamda en gerçekçi seçeneğin Azerbaycan gazının yanı sıra Türkiye limanlarına getirilecek olan sıvılaştırılmış tabiî gazın (LNG) Macaristan’a ulaştırılması olduğunu söyledi.


İki ülke arasındaki ikili ticaretin geçen yıl rekor kırdığını, Macaristan’bile 100 Türk şirketinin yaklaşık 2 1000 200 kişiyi istihdam ettiğini kaydeden Szijjarto ayrıca, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşsızlık görüşmelerine yönelik umut veren tek adımı tahıl koridoru ile Türkiye’nin attığını belirtti.


Macar gazetecinin, ülkenin gündeminde yer saha ABD yapımı HIMARS çoklu roketatar sistemlerinin satın alınıp alınmayacağına yönelik sorusuna ilk olarak Bakan Varank yanıt verdi.


Varank “Macaristan (HIMARS konusunda) tek kadem atacak mı atmayacak mı bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim; ona seçenek ürünleri tığ Türkiye’dahi üretiyoruz. Bunlarla ilgili dahi ihtiyaç varsa tığ yerde ürünlerle ilgili gerekli desteği vermeye hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.


Bu soruya Szijjarto bile “Macar ordusunun silahlarını yeniliyoruz. Silahları satın alınca ilk olarak müttefikler aklımıza geliyor. NATO ülkeleri, mesela Türkiye ve başka NATO müttefikleri. Türkiye ile dahi anlaşmamız var. Masada açık teklifler var. Tabii ki eksiksiz bunları ilk olarak Savunma Bakanlığı henüz sonra bile hükümet değerlendiriyor.” yanıtını verdi.


Basın toplantısı öncesi Varank ve Szijjarto, Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyon Toplantı Protokolü ile KOSGEB ve HEPA arasında eylem planı anlaşmasını imzaladı.


Bakan Varank’a, iki ülke ilişkilerine yaptığı katkıdan dolay Macaristan Liyakat Nişanı takdim edildi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy