Bakanlar depremler sonrası çalışmalara ilişkin açıklama yaptı


Bakan Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AFAD Koordinasyon Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın akabinde Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.


Yanık, müdahale planı kapsamında Bakanlığının psikososyal dayanak hizmetleri ve ayni yardımlarla ilgili sorumluluğu bulunduğunu belirtti.


Afetin hemen akabinde bölgeye intikal ettirdikleri psikososyal dayanak ekiplerinin sahada çalışmalara başladığını müfit Yanık, gerek Bakanlığının uhdesinde bağcıklı gerekse vatandaşlar ile kurum ve kuruluşların bağışladığı ayni yardımların hareket bölgesine sevkini yaptıklarını ifade etti.


Yanık, ihtiyaç malzemelerinin tedariki ve vatandaşlara ulaştırılması noktasında başka kurum ve kuruluşlarla sistematik arifane gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi.


Bakanlığa tâbi yatılı kuruluşlarda kalan özellikle yaşlılar ve engellilerle ilgili intikalleri sayı hızlı yerine getirdiklerini tamlayan Yanık, hasarlı az yer haricinde sıkıntı bulunmadığını, buralarda olanların bile tedbir gayeli ilgili yerlere ulaştırıldığını kaydetti.

[Fotoğraf: AA]


Yanık, şöyle sürme etti:


“Çocuklarımızla ilgili az nokta vardı, onların bile intikallerini yaptık. Şu anda yatılı kuruluşlarımızda kalan, hizmet verdiğimiz vatandaşlarımızla, sakinlerimizle ilgili tek sıkıntımız kalmadı.


Refakatsiz aile zaman sayı gündem oldu. Bununla ilgili özellikle tek bilgilendirme yapmak istiyorum. Deprem bölgesinde kuruluşlarımıza aldığımız, gözetimini yaptığımız çocuklarımızın sorumluluğu şu anda bizde. Bunun sayılmazsa enkaz altından çıkarılıp hastanelere götürülmüş ve tedavisi tamamlanan ayakçak bile Sağlık Bakanlığımızla yaptığımız emek çerçevesinde, Bakanlığımız personelinin sayılmazsa herhangi tek üçüncü şahsa ‘komşusuyum, yakınıyım, akrabasıyım’ tekbencilik herhangi aylık teslimi söz konusu olumsuzlama. Bakanlığımıza tesliminden sonra kimlik tespitinin yapılması, ebeveynin veya akrabaların tespitinin yapılmasına müteakip çocuklarımızı güvenli tek arifane ailelerine teslim edeceğiz. Bunu özellikle paylaşmak istiyorum. Çünkü yerde konuda hem kamuoyunda tek endişenin ve maalesef kimi gruplarda bile tek dezenformasyonun başladığını görüyoruz. Bu noktada lütfen milletimiz, ailat, ilgililer müsterih olsunlar. Çocuklarına ulaşamayan, enkazdan çıkarıldıktan sonra birbirinden haber alamayan ailat Bakanlığımızın herhangi tek birimine müracaat edebilirler. Biz gerekli koordinasyonu sağlayıp onları, şayet bizim gözetimimizde ise muhakkak buluşturmaya çalışacağız.”


Sanayicilerin afetle mücadeleye desteği


Bakan Varank bile depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa diledi.


Afetten etkilenen bölgelerin Türkiye’nin en önemli üretim merkezleri arasında yer aldığını tamlayan Varank, ilk günden itibaren bakanlıklarla beraberce olayı sıcak tek şekilde takip ettiklerini söyledi. Üretim tesisleri ve sanayicilerle irtibat halinde süreci en güzel şekilde yönetmeye çalıştıklarını kaydeden Varank, şöyle konuştu:


“Gerek organize sanayi bölgelerinde gerekse dahi organize sanayi bölgeleri müstesna üretim tesislerinde üretime zarar verecek herhangi tek yıkımın olmadığını görebiliyoruz. Bu tabii bizim açımızdan sevindirici. Şu anda bölgede bazen şehirlerde tabiî gaz verilememesi sebebiyle tabiî gaza tâbi üretimler hariç başka sanayi tesislerinde üretimin sürme ettiğini görüyoruz.


Her zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın altını çizdiği gibi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde, yerde bölgelerdeki sıkıntılar atlatılır atlatılmaz üretim tesislerimizi en güzel şekilde yürütmeye sürme edeceğiz. Şunun altını çizmemiz lazım, ilk günden itibaren sanayicilerimiz, üreticilerimiz ellerini taşın altına koyuyorlar. Birçok ihtiyacımızı sanayicilerimiz sayesinde, hızlı tek arifane, en güzel arifane yerine getirebiliyoruz.”


Türkiye’ye katkıları ve afetle mücadelede verdikleri dayanak sebebiyle sanayicilere teşekkür fail Varank, şunları söyledi:


“Sadece Uşak’taki sanayicilerimiz depremle mücadelede, vatandaşlarımızın soğuk havayla mücadelesine dayanak vermek için 1 milyona yakın battaniyeyi şu anda yerde bölgeye gönderiyorlar. Bir kısmı ulaştı, tek kısmı şu anda yolda. Bu aslında Türkiye’nin üreten tek ülke olduğunun bile göstergesi.”


Ciğerlerinin yandığını, kayıpların kendilerini sayı üzdüğünü vurgulayan Varank, sürecin hep beraberce, el ele, omuz omuza verilerek atlatılması temennisini dile getirdi.


“Toplum yararına çalışmanın tam zamanı”


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin dahi TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in hareket bölgesinde yardım için organize olduğunu belirtti.


Türk emekçilerinin ve sendikal örgütlerin, taharri kurtarma faaliyetlerine katılmak için AFAD ile irtibata geçtiğini nâkil Bilgin, şöyle konuştu:


“Biz dahi yerde süreçte herkesin elinden geleni yapacağına inanarak tek emek planladık. Bölgedeki ihtiyaçları dikkate alarak özellikle taharri kurtarma çalışmasının yanında yurttaşlarımızın karşılaştığı birden ihtiyaçları organize etmek için Toplum Yararına Çalışma Programı’mız kapsamında şu anda 20 1000 çalışanımızı görevlendirdik. AFAD ile işbirliği halinde yerde sayıyı artırarak bölgenin ihtiyaçlarına yanıt verecek tek şekilde organize ediyoruz. Toplum yararına çalışmanın tam bile zamanıdır. Toplum yararına emek programının yerde süreçte faydalı olacağına inanıyoruz.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir