Bankalar, mesajları iMessage ve Signal’de gizledikleri için 549 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Çok sayıda Wells Fargo şirketi de dahil olmak üzere birçok ABD finans şirketi, “üst düzey çalışanlar da dahil olmak üzere” çalışanları tarafından kullanılan akıllı telefon mesajlaşma uygulamalarından şirket işleri hakkında tartışmalar üretemediklerini kabul ettikten sonra toplam 549 milyon dolar para cezası ödeyecek.

Hem Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) hem de Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), bankaları en az 2019’a kadar uzanan tartışmalar üretemedikleri için para cezasına çarptırdı. Düzenleyiciler, çalışanların iMessage gibi uygulamalar aracılığıyla resmi şirket işlerini görüşmek için kişisel cihazlarını kullandıklarını söylüyor , WhatsApp veya Signal ve bu “kanal dışı iletişimlerin” “sürdürülmediğini veya korunmadığını”.

SEC’e göre, bu konuşmaların kayıtlarının tutulmaması, 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasası’nın kayıt tutma kurallarının yanı sıra 1940 Yatırım Danışmanları Yasası’ndaki benzer kuralları ihlal ediyor. CFTC, ihlal edildiğini söylediği kendi kayıt tutma gerekliliklerini sürdürüyor.

Para cezalarının en büyük kısmı, birlikte SEC’in cezalarının neredeyse yarısını 125 milyon $ ile ödeyecek olan Wells Fargo şirketlerine gidiyor.

SEC uygulama direktörü Gurbir S. Grewal, “Henüz bunu yapmayan firmalar için üç çıkarım var: öz bildirim, işbirliği ve düzeltme” dedi. “Bu başucu kitabını benimserseniz, bizi aramamızı beklemektense daha iyi bir sonuca sahip olursunuz.”

İşte bankaların tam listesi ve SEC ile anlaşmaları:

Ve CFTC sürümündeki liste:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir