Belkin’in akıllı ev markası Wemo, Matter’dan uzaklaşıyor

Belkin’in akıllı ev şirketi Wemo, Matter akıllı ev cihazlarının geliştirilmesini durdurdu. Bir e-posta alışverişinde, Belkin Küresel İletişim ve Kurumsal Gelişim Başkan Yardımcısı Jen Wei, şirketin “Maddenin akıllı ev endüstrisi üzerinde önemli ölçüde olumlu bir etkisi olacağına” ikna olmasına rağmen, “bir adım atmaya” karar verdiğini doğruladı. büyük bir geri adım atın, yeniden toplayın ve akıllı eve yaklaşımını yeniden düşünün. Wei, Wemo’nun onları farklılaştırmanın bir yolunu bulduğunda pazara yeni Matter ürünleri getireceğini yazmaya devam etti. Görünüşe göre Wemo, akıllı ev teçhizatının metalaşmasından endişe ediyor olabilir.

CES 2022 sırasında Wemo, bu yeni standart resmi olarak geldiğinde Thread uyumlu, Matter uyumlu ürünleri pazara sunacağını duyurdu. O zamanlar, ekosistemleri birbirinden ayıran duvarları kesin olarak yıkmayı vaat eden yeni bağlantı standardının, iki yıllık sinir bozucu gecikmelerin ardından 2022’nin ortasında piyasaya sürülmesi bekleniyordu. tekrar geri itildi.

Yıl geçtikçe, Wemo gerçekten de akıllı cihazların Wi-Fi’siz yerel kontrolünü sağlayan Matter standardının altındaki birincil kablosuz protokol olan Thread’i kullanacak şekilde bir ürünü güncelledi ve yeni bir Thread uyumlu akıllı dimmer piyasaya sürdü. Merakla, yeni ürünlerin hiçbiri – bir ışık anahtarı, kısma anahtarı, fiş ve duvara yapıştırılan üç düğmeli sahne denetleyicisi – gelecekteki Matter desteği için planlanmadı. Haberle birlikte Wemo, Matter’da frene basıyor. Ve muhtemelen geçen yıl duyurduğu güncellenmiş sürümleri de alamayacağız.

Wemo’nun mevcut Thread cihazları, Matter’ın birçok önemli avantajıyla birlikte gelirken – ev ağınıza doğrudan erişimi olmayan özel olarak yerel kontrol, hızlı çalışma ve Wi-Fi yönlendiricinizi aracı olarak ortadan kaldıran kolay kurulum – en önemli özellik, çözülmesi gereken temel sorun: evrensele yakın akıllı ev platformu uyumluluğu. Bunlar İş parçacığı cihazları yalnızca Apple HomeKit ile çalışır.

Wemo ve genel olarak Belkin, aksesuar vagonunu bir süredir Apple’ın trenine bağladı. Cupertino devi yeni yazılım ve donanım özellikleri piyasaya sürdüğünde, Belkin ve yan kuruluşları genellikle onları destekleyen ürünlerle pazara ilk çıkanlar olur.

Wemo gibi şirketlerin, aynı şeyi yapmak için yarı fiyatına mal olan ucuz IoT hurdalarıyla dolu bir alanda öne çıkması oldukça zor.

Ancak Wemo gibi şirketlerin, çoğu normal insan söz konusu olduğunda, aynı şeyi yapmak için yarı fiyatına mal olan ucuz IoT hurdalarıyla dolu bir alanda öne çıkması oldukça zor. Elbette, belki daha az güvenlidirler, ancak birçok kişi de isteyerek evlerine internete bağlı bir mikrofon yerleştirir. Işık anahtarıyla ilgili olası güvenlik sorunlarını muhtemelen umursamıyorlar.

Pazarlık kutusu, isimsiz akıllı ışık anahtarları ve akıllı fişler özellikle her yerde bulunur ve genellikle Apple hariç her akıllı ev platformuyla çalışır. Eğer onlar Yapmak HomeKit için destek sunarken, bu genellikle aynı cihazların Apple’ın katı teknik özelliklerine özel uyumlu ikinci, daha pahalı bir sürümü aracılığıyla sağlanır. Madde, teorik olarak, Apple’ın güvenlik uygulamalarını yeni protokolün dokusuna dokunarak düzeltmelidir. Oynamak istiyorsanız, ev kurallarına uymalısınız, ancak görünüşe göre tüm oyuncuların elinde hala kartlar var. Hepiniz poker. Burada poker şakaları yapıyorum.

Matter ile çalışmayan bir kapı zili kamerası.
Resim: Jennifer Pattison Tuohy / The Mediazone

Geçen yılın sonlarında Samsung, iki ekosistem arasında özel katılıma izin vermek için Google ile bir ortaklık duyurdu – birine bir Matter cihazı eklediğinizde, otomatik olarak diğerine geçecektir. Kısa bir süre sonra da Amazon ile benzer bir ortaklığı duyurdu. Geçmişte HomeKit platformunun Matter’ın temeli olarak hizmet ettiğini iddia eden Apple ile böyle bir işbirliğine dair hiçbir belirti yok. Apple’ın kendisi de kendi akıllı asistanını korumaya devam ediyor ve Siri’nin başka bir cihazda yaşamasına izin vermeden önce müşterilerin en az bir HomePod’a sahip olmasını şart koşuyor, bu da Sonos’u, Siri’yi isterlerse Ecobee’leriyle konuşmak zorunda kalan Apple’ın kendi müşterileriyle birlikte huysuz hale getiriyor. Apple’ın ev cihazlarının dışındaki herhangi bir şeyde.

5G, kendi kendine giden arabalar ve ondan önce gelen kullanışlı robotlar gibi madde, vaat edilenden çok daha dağınık ve karmaşık hale geldi ve görünüşe göre bu yakın zamanda bitmeyecek. Wemo’nun Matter gelişimini duraklatma hamlesi, bu gerçeğin erken bir yansımasıdır ve yeni standart için mutlaka bir kıyamet anlamına gelmese de, geleceğin evimiz gerçekleşmeden önce akıllı evin hala çapa yapması gereken uzun bir sıra olduğunu gösteriyor. .

Belkin’den kararıyla ilgili daha fazla ayrıntı istedik, ancak basın saatine kadar yanıt vermedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir