Belkin’in Matter duraklaması, akıllı ev standardındaki gerilimi gösteriyor

Belkin’in vaat ettiği Wemo Matter ürünlerini duraklattığı haberi, yeni akıllı ev standardının altında yatan bir gerilimi gösteriyor: daha büyük iyilik için geliştirme ile tüm yumurtaları kendi sepetinizde tutma arasındaki çelişki.

Matter, akıllı ev cihazlarının birbirleriyle herhangi bir platformda doğrudan, yerel ve güvenli bir şekilde konuşmasını sağlayan bir bağlantı standardıdır. Akıllı evin temellerini yeniden tasarlıyor ve üreticiler için oyun alanını eşitliyor. Şirketler, cihazlarının birden fazla platformda çalışması için zaman ve para harcamak yerine, bu kaynakları yenilikçi özellikler oluşturmaya harcayabilir — DSÖ birlikte çalıştığınız şey artık eskisi kadar önemli değil. Ne yapabilirsin.

Akıllı evden önce ışık anahtarının hangi marka olduğuna kim dikkat ederdi?

Bu, diğer birçok akıllı ev şirketi gibi Belkin’i de kaya ile zor bir yer arasına koyuyor. Wemo akıllı anahtarları ve akıllı fişleri, bir akıllı cihaz için nispeten basit ve Matter ile temel anahtarlar ve fişler ucuz ve her yerde bulunabilir hale gelecek. Wemo’nun son yıllardaki ana satış noktası, nispeten az sayıda rakibe sahip olduğu Apple Home uyumluluğu oldu. Ancak Matter sayesinde herkes Apple Home ile çalışabilir. Belkin’in cihazları, ayırt edici özellikler olmadan meta haline gelir.

Ya da elbette, metalaştırma değil mutlaka bir ölüm çanı, sadece iş modelinin ucuz ve faydacıya kayması. Sonuçta, akıllı evden önce ışık anahtarının hangi marka olduğuna kim dikkat ederdi? Evrensel uyumlulukla, daha fazla insanın akıllı ev cihazları satın alması ve oynamak için daha büyük bir havuz olması umut ediliyor.

bu Wemo Sahnesi, bir kablosuz sahne denetleyicisi, Matter’ın birincil protokolü olan Thread üzerinde çalışır. Ancak standardı desteklemek için yükseltilmeyecektir.

Maddenin ilk özellik seti bu nedenle temeldir. Çok sayıda insan için olmadan günümüzde akıllı bir ev – Matter’ın çekmeye çalıştığı insanlar – temel işlevsellik gayet iyi. Aslında, bu bir satış noktası. Işıklarını sesiyle açıp kapatmak, akıllı bir anahtarla kısmak ve belki de rengini değiştirmek muhtemelen yapacakları tek şey.

Akıllı ev inekleri ve meraklıları, hassas hareket algılama, uyarlanabilir aydınlatma ve diğer harika özellikler isteyenlerdir. Diğer herkes için amaç, sıhhi tesisatınız gibi (umarım) çalışan basit akıllı ev kontrolüdür. Ve işte Matter budur: yerel platformlar arası kontrolün temel seviyesi, üzerine inşa edilebilecek bir temel.

Ancak akıllı ev şirketlerinin çoğu — Belkin dahil! – yapma istek bu temeli desteklemek için değiştirilebilir mallar oluşturmak. Sadece boru yapmak istemiyorlar. Öne çıkmak istiyorlar. Bunu yapmanın bir yolu benzersiz özelliklerdir. Akıllı aydınlatma şirketleri Philips Hue ve Wiz’in sahipleri Signify’dan Kelly Gramuglia, “Metalaştırmanın standardizasyondan değil inovasyon eksikliğinden kaynaklandığına inanıyoruz” dedi. Her iki şirketi de Matt’i desteklemeyi taahhüt etti. Haber çıktıktan sonra Belkin’in hamlesini almak için birkaç üreticiyle temasa geçtim ve geri bildirimler büyük ölçüde aynıydı.

Şirketlerin artık daha iyi ürünler üretmesi gerekiyor ve Belkin bunu biliyor. Artık Apple Home ile çalışan birkaç cihazdan biri olmaya devam edemez. Rekabet, sıhhi tesisatın, akıllı evi uzaktan kumandadan daha fazlası haline getiren yenilikçi donanım ve yazılım özelliklerinin üstündeki katmanda olacak: metaforu boğmak için yağmur duşu ve süslü mutfak musluğu.

Wemo’nun akıllı görüntülü kapı zili 250 dolardır ve yalnızca Apple Home ile çalışır.

Ancak, ana akımını Apple’ın yıldızına bağlayan diğer rakiplerinin aksine, Belkin, uygulamasını yol boyunca bir yere bıraktı – mevcut cihazları yalnızca Apple Home uygulamasıyla çalışıyor. Apple Home’da çalışan herhangi bir akıllı anahtarın veya görüntülü kapı zilinin sunabileceği temel özelliklerin üzerinde ekstra bir özelliği yoktur.

Bu artık Belkin için bir sorun. Bağlantılı evde, özellikler kalabalığın arasından sıyrılmanın bir yoludur. Aydınlatma şirketi Nanoleaf, alışkanlıklarınızı öğrenecek ve otomatik olarak uyum sağlayacak yeni harekete duyarlı ışık anahtarlarını duyurdu. Akıllı anahtar üreticisi Leviton, ışık anahtarlarından akıllı devre kesicilere ve akıllı elektrikli araç şarj cihazlarına kadar evde enerji yönetimine yardımcı olmak için birlikte çalışan bağlantılı elektrikli ürünlerden oluşan bir ekosistem oluşturdu. Wiz, akıllı ampullerini açmak için fiziksel sensörler yerine Wi-Fi dalgalanmalarını kullanan bir hareket algılama özelliği olan SpaceSense’i geliştirdi.

Üreticiler ve platformlar, yenilikçi özelliklerini cihazlarıyla sınırlı tutmak için her türlü teşvike sahiptir.

Buradaki ortak nokta, bu şirketlerin tümü Matter’i destekleme taahhüdünde bulunurken, bu yeniliklerin var olmasıdır. dıştan Madde spesifikasyonu ve bu nedenle, bunları yönetmek için ayrı bir uygulama gerektirir. Belkin’in artık bir uygulaması yok. Yani çizim tahtasına geri döndü. Belkin’in ifadesinin böyle olacağını söylemediğini not etmek önemlidir. Asla Matter ürünleri üreteceğini, ancak onları farklılaştırmanın bir yolunu bulduğunda pazara yeni Matter ürünleri getireceğini söyledi.

Bu, Maddenin doğasında var olan gerilimdir. Akıllı evi adil yapan tek bir birleştirici standart vaat etti. iş. Ve Matter ile şirketler (ve müşteriler), temel platform uyumluluğu konusunda endişelenmek yerine ürün tasarımına ve özelliklerine odaklanabilir. Ancak üreticiler ve platformlar, yenilikçi özelliklerini cihazlarıyla veya en iyi ihtimalle bir veya iki platformla ortaklıklarla sınırlı tutmak için her türlü teşviğe sahiptir.

“Madde cihazı olduğunuzda, kontrolü devredersiniz. Nanoleaf CEO’su Gimmy Chu, metalaştırmanın gerçekten hızlı gerçekleştiği yer burasıdır, dedi. “Ürününüze koyduğunuz her yenilikçi özellik, özellikle bir ışık kaynağı, bir platform oyuncusuna teslim edilirse, o zaman birdenbire, yeniliğin bu yönüne sahip olamazsınız.” Chu’nun önerdiği çözüm, Madde denetleyicilerinin üreticiye özgü özellikleri kullanmasıdır. Ancak bu, dağıtılacak her platforma bağlı olacaktır ve üreticilerin yine belirli platformlar için geliştirme yaptıkları anlamına gelir.

“Madde cihazı olduğunuzda, kontrolü devredersiniz. Metalaştırmanın gerçekten hızlı bir şekilde gerçekleştiği yer burasıdır.”

Signify’dan Gramuglia, “Matter API’leri içindeki üretici uzantılarıyla veya Matter’a ek API’lerle” Matter üzerine inşa etmenin zaten mümkün olduğuna dikkat çekti. Ve Bağlantı Standartları İttifakı (CSA), üyeleri standardizasyonun uygulanabilir olduğu alanları kabul ettikçe, Matter’in daha fazla özellik yükseltmesi alacağını söyledi. Tercüme: Hiç kimse bu işi yapmak için kesinlikle gerekli olandan daha fazla kontrol vermek istemez. Bunun ötesinde hepimiz duvarlarla çevrili bahçelerimizde oldukça mutluyuz, çok teşekkür ederim.

Rock, zor yerle tanış. Ve tıpkı donanım üreticilerinin metalaşmadan korkması gibi, platformlar da öyle olmalıdır. Matter, herhangi bir platformun kullanımını kolaylaştırmak için tasarlanırken, aynı zamanda kullanımı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. anahtar herhangi bir platforma. SmartThings’in güçlü enerji yönetimi özelliklerindense Apple’ın Uyarlanabilir Aydınlatmasına sahip olmayı tercih ederseniz, cihazlarınızı hemen devralabilirsiniz (veya her iki platformu da çalıştırıp her iki özelliği de elde edebilirsiniz).

Bu, platformların yenilik yapması ve daha iyi, daha kullanışlı ve – her platform şirketinin söylemekten hoşlandığı gibi – daha keyifli deneyimler yaratması gerektiği anlamına gelir. Şu anda bu platformlar, Adaptive Lighting ve HomeKit Secure Video ile Apple, Önseziler özellikleriyle Amazon ve ev enerji yönetimi platformuyla SmartThings gibi farklı özelliklere sahip. Ancak Matter vaadini yerine getirmek için, bu özellikleri herhangi bir Matter cihazı tarafından erişilebilir hale getirmeleri gerekiyor.

Matter cihazları, bir platformun ekosisteminde ikinci sınıf vatandaş olamaz

Halihazırda, Nanoleaf’in yeni Matter uyumlu ampulleri, Apple’ın Uyarlanabilir Aydınlatma özelliğiyle çalışmaz (ürünün önceki sürümleri uyumlu olmasına rağmen), çünkü Apple bu özelliği Matter cihazlarına açmamıştır. Bunu yapabilirdi ve yapmalı. Madde cihazları, bir platformun ekosisteminde ikinci sınıf vatandaş olamaz.

Ne yazık ki, mevcut durum şu ki, “keyifli” deneyimlerin çoğu üreticilerin uygulamalarından gelecek. GE Lighting’den Patrick Miltner bana, “Cync gibi markalar, kendi uygulamalarını kullanarak benzersiz özellikleri ve yetenekleri konusunda fark yaratmaya devam edebilirler” dedi. “Yazılım tarafında, ışık şovlarını ve müzik senkronizasyonunu destekleyen bir ampul, bu özellikler Matter spesifikasyonunda bulunmadığından, doğal olarak üreticinin uygulamasında daha fazlasını yapabilecektir.”

Bunların hepsi üreticiler için iyi olsa da, Matter’ın önemli bir vaadinin altını çiziyor: tüm cihazlarınız birlikte çalışacak. Ama tüm akıllı ampullerimin yanmasını istemiyorum. Sadece birlikte açıp kapatın. Bunu bugün aptal ışık anahtarımla yapabilirim. Kart taşıyan bir akıllı ev ineği olarak, kim yaparsa yapsın gün boyunca renk sıcaklığını otomatik olarak değiştirmek için tüm ışıklarımın birlikte çalışmasını istiyorum. Matte’nin vaat ettiği gelecek bu. Ve teslim etmesi gereken de bu.

Nihayetinde, Belkin’in hamlesi, Matter konusunda bekle ve gör yaklaşımı benimseyen şirketler için bir uyandırma çağrısıdır. Tıpkı Bluetooth’un kulaklıklar için ve Wi-Fi’nin dizüstü bilgisayarlar için olduğu gibi, akıllı ev için birincil, açık bağlantı standardı haline gelecektir. Yönetime girmeyen şirketler ilgisizlikle karşı karşıya kalır. Artık her iPhone kutusunda bulunmayan kablolu Apple kulaklıkları gibi, eski, tescilli yöntemler de eninde sonunda ölecek. Uzun, yavaş ve acılı bir ölüm olabilir ama bu noktada kaçınılmazdır.

Fotoğraf: Jennifer Pattison Tuohy / The Mediazone

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir