Bir yaz art arda izleme rehberi – The Verge

Şovların aniden kesilmesi, dijital cesetlerinin zaman zaman vergi amacıyla küle dönüşmesi nedeniyle, TV izleyicisi olmak zor olabilir. Bir yöneticinin, şirketlerine bir kuruş kazandıracaksa, bir gösteriyi bir kalem hareketiyle aniden sonlandırabileceğini bilerek, herhangi bir projeye yatırım yapmak zordur. Cevaplar gelmeden sona eriyorsa, gizem olarak tasarlanmış bir diziye girmeye ne gerek var?

Bu belirsizlik bizi hayal kırıklığına uğrattı, ya tamamlanmış ya da sabırsızlıkla beklenecek yeni bir sezona sahip olan şovları listeleyeceğimizi düşündük. Bu 10 dizi, benzersiz, mükemmel olduğunu düşündüğüm ve yazma, oyunculuk ve yönetmenlik vitrini. Tembel yaz saatlerinden uzaklaşmak için mükemmel bir yol. Belirli bir sırada değil…

Battlestar Galactica
Resim: Syfy

Battlestar Galactica (2004)

İnsanlarla (uzayda!) savaşan robotlarla ilgili bir şov olarak başlayan şey, daha karanlık, daha zengin, kozmik olarak varoluşçu bir şov haline geliyor; yaşam, insanlık ve bunların anlamı hakkındaki endişeleri uzay it dalaşları, siyasi ihanetler ve ölmekte olan bir türün ıslahı.

Arsa basit başlar. Hizmet dışı bırakılmış eski bir uzay gemisinin yalnız komutanı, insanlığın hayatta kalması için engelleri aşan bir insan topluluğunun çekici haline gelir. Edward James Olmos’un Komutanı Adama, tüm insanlık Cylon adlı robotlar tarafından saldırıya uğradığında ve o ve ekibi kaçmayı başardığında, komuta ettiği unvanlı gemi gibi emekli olmak isteyen yorgun, eski bir savaş kahramanıdır. Yol boyunca diğer gemileri toplayan Adam ve kalan son insanlar, yalnızca üst komuta tarafından bilinen gizemli, gizli bir gezegene seyahat etmelidir: Dünya.

Daha fazla bir şey söylemek onu mahveder. Olmos’un mükemmel performansları, gönülsüz son başkan olarak Mary McDonnell ve kendine zarar veren ama parlak bir pilot olarak Katy Sackhoff ile izleyin, içinize çekin, aşık olun ve nefret edin. İnsanlar robotların da… bize benzeyebileceğini fark etmeye başladıklarında ihanetler çoğalır. Son beş Saylon’un ortaya çıkışı, şimdiye kadarki en sevdiğim televizyon anı olmaya devam ediyor.

Tel

Shakespeare karmaşıklığının en mükemmel çağdaş yorumu, Tel modern toplumun (özellikle Amerikan toplumunun) dehşeti üzerine çok katmanlı bir tefsirdir. Uyuşturucu ve suça ve polisler ile gangsterler arasındaki ilişkiye odaklanarak başlarken, daha fazla kurum ve “kolluk kuvvetleri” ile olan ilişki tanıtılır. Bu, yozlaşma, açgözlülük ve mücadelenin günlük varoluşa nasıl o kadar kök saldığına dair bir hikaye ki, basit sevinçler, ulaşılamaz olmalarına rağmen hala herkes tarafından aranan fantastik idealler haline geliyor. Ana canavar, karakterlerin yaşaması ve beslenmesi gereken kurumdur.

Tel aynı zamanda diyalog, konuşma dili vb. dikkat gerektirmesi anlamında Shakespearevaridir. Her karakterin derinliği vardır ve diğer herkesi ve ABD’yi yok etmek için tasarlanmış kurumlar hakkında fikir verir.

Bir polis muhabiri olan yaratıcı David Simon, karmaşıklığı seziyor ancak net bir hikaye anlatmayı başarıyor. Ayrıntıları ve bütünü görmemizi sağlayan bireysel konuları takip etmemize yardım ederek modern toplumun karışık ipliğini çözmeyi başarıyor. İzleyiciyi kaybetmeden beş sezon boyunca bu dengeyi sürdürmesi, kendisinin ve yaratıcı ekibinin parlaklığının bir kanıtı.

Dünyanın sessiz, soğuk ve sessiz sonu; TS Eliot’un “patlamayla değil inlemeyle” kıyamet vizyonunun en iyi tasviri, Artıklar dünya nüfusunun yüzde ikisi ortadan kaybolduğunda ne olacağıyla ilgili. Şovun dayandığı kitabı yazan şovmenler Damon Lindelof ve Tom Perrotta, tüm seriyi sıkı bir üç sezonda tuttu.

Sarı ceketler
Resim: Gösteri zamanı

Tamamı kadınlardan oluşan bir grup liseli sporcu Kanada’nın vahşi doğasının ortasında kaza yapar ve doğadan, kendilerinden ve bariz dehşetten kurtulmanın yollarını bulmalıdır. Kaza sırasında ve 25 yıl sonra geçen, hayatta kalanların kim olduğunu biliyoruz, ancak tam olarak ne olduğu konusunda karanlıkta kalıyoruz.

Bunu daha ilginç olarak adlandırmak için Sineklerin efendisi çalışma hakkı olmayan ama bir şekilde işe yarayan temalar ve türler yığınının altını oyar. Korku, cinayet, ihanet, psikolojik gerilim, siyaset ve ergenlik kaygısı – yıldızlardan oluşan bir genç kadro ve onların yaşlı meslektaşlarıyla, hepsi işe yarıyor.

Durum: üçüncü sezon için yenilendi

Parklar ve Rekreasyon

Küçük, sıradan bir Indiana kasabasında geçen bir yarı belgesel, Parklar ve Rekreasyon arkasındaki yaratıcılardan akıllı topluluk komedilerinden biridir Ofis, Brooklyn Dokuz Dokuz, Ve İyi Yer. Amy Poehler tarafından mükemmel bir şekilde canlandırılan, amansız pozitif hükümet yetkilisi Leslie Knope’a odaklanan dizi, onun Parks departmanındaki yardımcılıktan yerel yönetimi yönetmeye kadar hükümet kademelerindeki yükselişini takip ediyor.

Bu, kusurlu karakterlerin büyüdüğü, birbirini sevdiği ve irili ufaklı engellerin üstesinden geldiği, dikkate değer, genellikle sağlıklı bir dizi. Leslie’nin kazara eşcinsel penguenlerle evlenmesinden komik derecede tuhaf vatandaşlar arasında gezinmeye kadar, Leslie’nin yolculuğu sürekli olarak eğlenceli ve zekice. Ve evet, sonu beni gözyaşlarına boğdu.

Çernobil

Küçük kasabalarla ilgili şovlardan bahsetmişken, Craig Mazin’in 2019 mini dizisi şimdiye kadar izlediğim en korkunç şov olabilir. Mazin’in şimdiki Ukrayna’daki 1986 nükleer felaketini yeniden anlatımı, birbirinden farklı korku parçalarını kaçınılmaz acının tek bir duvar halısında harmanlıyor. Binlerce kişiyi öldüreceğini bildiğimiz kaçınılmaz felakete yol açan ihmal, beceriksizlik, yaygara ve siyasetin dayanılmaz birikimini izlemek zorunda kalıyoruz.

Bunun dehşeti aynı zamanda beklenmedik kıyamet görselleridir, statüsü ne olursa olsun herkes lekeli olduğu için insan zayıflığından kopmuş bir kabus krallığı. Masumiyet, her şeyi kuşatmakla tehdit eden, kendisini dünyanın zararına insan kibri tarafından yaratılan, kaçınılmaz olarak yayılan sefaletle ilgisizdir.

Daha İyi Çağrı Saul
Resim: AMC

Kötü kırma Ve Daha İyi Çağrı Saul

Vince Gilligan ve ekibinin bu kadar uzun süre bu kadar iyi olmaya hakkı yok. Kimse babasını beklemiyordu. Ortadaki Malcolm egosu ve bencilliği dünyayı yok ederken ve çevresinde yaşarken kendisinin daha karanlık versiyonunu oynamak.

Lise fen bilgisi öğretmeni Walter White (Bryan Cranston), ölümcül akciğer kanseri teşhisi konulduktan sonra, en iyi meth’i yaratmak için bilim becerilerini kullanmak anlamında “kötü kırarak” kendisinden mahrum bırakıldığına inandığı serveti geri almaya karar verir.

İronik bir şekilde Walter, Gray Matter adlı milyar dolarlık bir şirketin kurulmasına yardım etti ve tam da aynı egosu ve gururu, tam olarak aynı egosu ve gururuydu ve tam da şirket yola çıkmadan hemen önce ayrıldı. Kendi gururu, düşüşü ve devam eden düşüşüydü, ancak birçok güvensiz erkekte olduğu gibi, kendisini değil dünyayı suçluyor.

Bir kötü adam kökenli hikaye nadiren doğru yapılır ve asla bu kadar iyi yapılmaz. Çok fazla erkek Walter’ı tanımlayıp sevse de, onun her zaman korkunç bir insan olduğunu fark etmek, izleyiciler olarak öğrendiğimiz en önemli derslerden biridir.

Bu arada, avukatı Saul Goodman – Bob Odenkirk tarafından mükemmel bir şekilde canlandırıldı – muhtemelen daha iyi yazılmış, daha heyecan verici ve inanılmaz derecede zeki olan kendi yan şovunu yaptı. Oysa içinde Kötü kırma, bir adamın süper kötü adam olduğunu gördük, burada tam tersi bir şey görüyoruz. Karanlık da olsa düşüşten ziyade bir kurtuluş yayı. “Saul”un Saul olduğunu ama korkunç bir dünyada yavaş yavaş huzuru bulduğunu izlemek ilham vericiydi.

Bly Malikanesinin Haunting’i
Resim: Netflix

Tepedeki Evin Haunting’i Ve Bly Malikanesinin Haunting’i

Mike Flanagan’ın iki “musallat” gösterileri, bir şekilde ailevi sevgi ve ilginin merkezi sinirini koruyan muhteşem korku şaheserleridir. Her ikisi de korkunç olmaktan çok üzücü, zorlu bir dünyada yol alan ailelerin hikayelerini anlatıyor. Her musallat, yanlış yapılan birinin o yanlışı başkaları üzerinde ziyaret edip tekrarlama döngüsünün bir parçasıdır. Acı kanda spiraller çizerek kalıtsal bir korku kasırgası yaratır ve bitmek bilmeyen yeni bir azap doğurur.

tepe evi yeniden tasarlanan inanılmaz bir oyuncu kadrosuna sahiptir. Bly Malikanesi. Her karakter, birlikte oluşturdukları resmin farkına varmayan benzer parçalara yerleşerek bir rolü doldurur. Guillermo del Toro’nun yüzünü kızartacak yaratık tasarımına sahip set tasarımları, absürtlüğe kaymadan klasik gotik terörü koruyor.

Uçak kazasından kurtulanlar, gizemli diğer insanların ve muhtemelen bir canavarın yaşadığı garip bir adada gezinirler. Devasa bir kadroya sahip olan bu JJ Abrams liderliğindeki yapım, tam altı sezon sürdü. Sonu arzulanan çok şey bıraksa da, ilk sezon evrensel olarak şimdiye kadar yapılmış en iyi TV’lerden bazıları olarak kabul ediliyor. Akıllı bir geri dönüş formatı kullanan şov, bölüm başına bir ana karakteri araştırıyor ve bizi geçmişlerindeki biçimlendirici bir ana geri götürüyor. Hepsi bir tür başka dünyasal acıyla mücadele eden karakterleri tanımak ve onlara değer vermek için büyüyoruz. Karakterlerin birbirine bağlandığı çeşitli, genellikle gülünç yollar buldukça, çok sayıda çarpıtma var.

Aptalca bilgi ve gerçek açıklamalara ilişkin yalnızca ipuçlarıyla yolculuk, varış noktasından daha keyifli. Bazı zekice yıkımlara, keyifli ilişkilere ve en iyi sürprizlerden bazılarına hazırlıklı olun.

Her ikisinin de arkasında olan Damon Lindelof Artıklar Ve Kayıpfikirlerin önüne geçmesine izin verdiği için genellikle ağır bir şekilde eleştirilir, mükemmel yazı ekibi bekçi sadece bir sezonda hüküm sürmesini sağladığı için tüm övgüyü hak ediyor. Zack Snyder filminin değil, çizgi romanın devamı niteliğindeki dizi, süper kahramanların gerçekçi bir tasviri ve adaleti sağlama açısından siyasi sonuçları olan bir dünyayı konu alıyor.

En iyi anneyi, en iyi dedektifi ve aynı zamanda zorlu bir süper kahramanı canlandıran inanılmaz Regina King’in ön planda olduğu dizi, artık ölmüş olan süper kahraman Rorschach’ın yazılarından ilham alan yükselen beyaz üstünlükçüler çetesine karşı mücadeleyi anlatıyor. çizgi romandaki orijinal kahramanlardan. Irkçıların, Rorschach’ın günlüğünü ırkçı bir manifesto olarak yanlış yorumlamaları fikrini seviyorum. Alan Moore, ortak yaratıcısı bekçiile bir röportajda söyledi GQ “İzleyiciler arasında bu kadar çok insanın böyle bir figürü takdire şayan bulacağını fark etmemiştim. Bana söylendi – bu muhtemelen 5 veya 10 yıl önceydi – görünüşe göre bekçi Amerika’daki sağcılar arasında epey takipçisi var.” İlerici, anti-faşist görüşleriyle tanınan Moore, onu bu tür insanları hicvetmek için yarattı. Yazarlar bunu aldı ve onunla koştu, bence bu oldukça zekice.

Şovun bazı mükemmel kıvrımları ve şimdiye kadar gördüğüm korkunç ama hak eden cezalardan biriyle karşı karşıya kalan en zeki adam olarak Jeremy Irons’ın muhteşem bir performansı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir