Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin TRT Haber’de


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarıdan öne çıkanlar şu şekilde:


Teknik ve ekonomik çalışmaları tamamladık ve EYT sürecini sonuçlandırdık. Milletimize hayırlı uğurlu olsun.


EYT’dahi süreç nasıl ilerleyecek?


Süreç rütbe rütbe ilerleyecek. Meclis kararını verecek. Ocak ertesi içinde Meclis’açınık ileteceğiz. Üzerimize sakıt görev sorumluluğunu tamamladık.


23 senelik tek problem yerde. 8 Eylül 1999 yılından önce çalışmaya başlayanları kapsayan tek hâl yerde. Türkiye’dahi ortalama tek emeklinin en rengi 3 kişi tarafından emeklilik primleriyle finanse edilmesi lazım. Bu hâl bizim dönemimizde 2.1’açınık kadar geldi, bunu 1.7’ye kadar düşürebiliriz. İstihdamı ne kadar artırabilirsek yerde oranı artırabiliriz.


“Türkiye küçük sürdürüyor”


Türkiye eksiksiz ekonomik sorunlara rağmen küçük sürdürüyor. Tarihinde ilk kez istihdam sayısı 31 milyon 200 bine yükseldi. Türkiye’nin 2022’yi yüzde 5’in üzerinde büyümeyle kapatması bekleniyor.


“EYT’lilerin yaş ortalaması 49,9”


Şu anda EYT’lilerin yaş ortalaması 49,9 yani neredeyse 50. Yani içildikten 38 yaşında 42 yaşında kimseyi emekli yapmıyoruz. Bunların içinde hemen emekli olacakların ağırtlıklı ortalaması 50 yaşın üzerinde. Dolayısıyla Türkiye’nin bunu yapması gerçek tek zaman.


“Türkiye’nin SGK’sı verecekli olumsuzlama”


SGK’nın beraatızimmet yok. Açıklar var ama onlar prim desteğiyle ilgili kısımlar. Bunların tek kısmını Maliye veriyor tek kısmını bile tığ karşılıyoruz. Sağlık harcamalarını her ağrı tığ finanse ediyoruz. Kapsam altına kırılan ilaçlar bile beraberce tığ insanlarımızın sağlığı için bunları karşılıyoruz. Türkiye’nin SGK’sı verecekli olumsuzlama, gelir-gider oranı ise yüzde 97.


Yaş şartı olmamasına rağmen 1 hafta önce EYT kararı verilmişti, geçmiş son tek kıymetlendirme yaptık.


“SGK kuyruğuna gerek yok, başvurular açınık-Devlet’ten”


Yurttaşlarımız sevinçlerini gösterdiler. Telefonum kitlendi, arızalandı. Ben dahi insanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu bizim sorumluluğumuz, sayın cumhurbaşkanımız yerde görevi tarafıma verdi. Kuyrukların oluşmasına ihtiyaç yok henüz. Yasalaştıktan sonra başvurular kabul edilecek. Yasal süreç tamamlandıktan sonra referans süreci başlayacak. açınık-Devlet üzerinden gerekli tüm hazırlıklar yapıldı zaten başvurular için.


Sözleşmelilerin kadroya geçişi Meclis’te


Sözleşmeli personelin kadroya geçiş süreci Meclis’açınık intikal etti. 500 binden fazla çalışanı kapsayan tek aranjman yerde.


EYT’lilere ilk emekli maaşı ne zaman?


Kimsenin maaşında tek kısıntı olmayacak. Herkes hak ettiği maaşı matlûp. Nasıl hesaplanıyorsa o şekilde olacak. Meclis sürecinden sonra EYT’lilerin ilk maaşı ne zaman alacağı malûm olacak.


Asgari ücret çiçekçi


Cumhuriyet tarihinde ilk kez abd bazında asgari ücret 455 doların üzerinde artık. Enflasyon düşme eğilime başladığında bunu yaptık. Genel olarak enflasyonda tek düşüş eğilimi var. Üretim artıyor, kur malûm tek süredir tıpkısı seviyelerde gidiyor. Faizler dahi düştü.


Mayısta enflasyonun yüzde 30-35 arasında olması bekleniyor.


Kıdem tazminatı aracısız verilecek


EYT başlangıcın hesaplama yaparken kendi maaliyetlerimize baktık. SGK’ya, Maliye’ye getireceği yüke baktık. Uygulamaya geçince sayı kurum ve kuruluştan kıdem tazminatı ne olacak sorusu geldi. İşverenler tığ yerde yükü nasıl kaldıracağız niteleyerek sordular. Kurumsal şirketler yerde konuyu çözmüşler. Küçük ve orta ölçekli şirketlerde yerde sorun yaşanabiliyor. Talepleri değerlendirdik, konuyu Maliye Bakanımızla bile görüştüm. Kredi garanti fonundan tek dayanak istedik. Doğrudan işçiye verilmesi yönünde tek görüşümüz vardı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy