Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında soruları yanıtlıyor


İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:


Biz bugüne kadar eserlerimizle sürekli tek gayretin içindeyiz. Eğer siz eserlerinizle halkın karşısında değilseniz halk size üstün vermez. Bizim yaptıklarımızı halk 20 yıldır görüyor. Halk bunları eser olarak görüyor. Marmaray’ı görüyor, Avrasya Tüneli’ni görüyor. Bunları benim halkım bugüne kadar görmedi. Ama bunları bizimle yaşadı, gördü. Bunları yaptırmamak için ellerinden geleni yaptılar ama engel olamadılar. Türkiye Yüzyılı dediğimiz tek vizyon meselesidir. Biz yerde vizyonla sayı henüz ileri adımlar atacağız. Biz milletimizle beraberce yeni zaferlere inşallah ulaşacağız. Yaptığımız yatırımlarla küresel güç olmaya kadem attık. Türkiye Yüzyılı, Türkiye’nin atlas en önde gelen ülkelerinden akraba olacağı dönemin adıdır. İnanıyorum ki milletim yine AK Parti itiraz yine Cumhur ittifakı itiraz.


Bunlarda utanma niteleyerek tek şey yok. Astıkları Menderes’in şimdi dahi sloganını çalıyorlar. Adnan Menderes’in partisi ‘Yeter söz milletin’ sloganını, CHP’nin tek parti faşizmine karşı yapmıştı. Bu söz millet iradesini sembolize ediyor. Millet iradesine sahip çıkanlar yalnız yerde sözü kullanabilir. Bugün millet iradesine sahip kaynak AK Parti’dir. Bu slogana çatırdamak çalışıyorlar. Binalara slogan asmakla olmaz. Önce milli iradeye saygılı olmayı öğrenin. Bunlar tek kez milli olumsuzlama. Milli olmayan yerde sözü kullanamaz. Benim milletim sana inanmaz. Siz gayrı millisiniz. Bu millete hep ihanet ettiniz. Menderes’i idam ettiniz, bunun sorumlusu sizsiniz. Şimdi dahi Batı’dan aferin almanın peşindeler. Biz dahi CHP zihniyetine zaman ‘Yeter’ diyoruz. Ama hizmet söz konusu olduğunda, eser söz konusu olduğunda ‘yetmez’ diyoruz.


Biz bunlara 7’li masa diyelim. 6 deyince eksik oluyor. 7’nci parti masanın altında. Biz seçim tarihini açıklayarak bunların keyfini bozduk. Bunlar kapalı kapılar arkasında toplanıp dağılıyordu. Tarihi vermesek bunlar namzet açıklamayacaktı. Bırakalım adayı, namzet makale tarihlerinde beraberce müphemiyet, tutarsızlık var. Biri 13 Şubat’ta debba. Diğeri o tarihte yorumlamak gibi tek planımız yok debba. Masadakilerin hiçbiri diğerine güvenmiyor. Siz birbirinize güvenmiyorken millet size nasıl güvensin. Onlar ipleri 7’sinin elinde tek kukla koymaya çalışıyorlar. Böyle tek namzet modeli millete hakarettir. Bir dahi namzet yıpranır niteleyerek namzet açıklamıyorlarmış Siz bu korktuğunuz için namzet açıklayamazken tığ 22 yıldır 2023’açınık hazırlanıyoruz. Hizmet yıpratır. Yeter ki sizin sevi ile koşan yorulmaz anlayışınız olsun. Biz aşkla koşuyoruz. Yorulmadık, yorulmuyoruz. Yıpranmadık, yıpranmıyoruz.


Çıkaracakları adayın seçilme şansı olmadığını görüyorlar bu dolay rahatsızlar. Milletimiz bizi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk reisicumhur yaptı. Biz sonunda ilk festival tamamlamış olacağız. Yeniden namzetlik konusunda bile hiçbir engel bulunmuyor. Bu tartışmaları gereksiz buluyorum. Bunlar, sandıktan ümidini kesenlerin başvurduğu çabalardır. Milletimiz inşallah bizi tekrar namzet bile yapacak, reisicumhur bile yapacak.


Ortak mutabakat metnini inceledim. Tam anlamıyla koalisyon dönemine avdet söz konusu olacak. Başbakan olduğumda vekil sayısı 35’ti. Bakan sayılarını indirdik. Şu anda bizim 17 bakanımız var. Bunu şu anda o 7’li masada olanlardan bazıları anlar. Bunlar israfın ta kendisidir. Masa müdavimleri tek şeyler kapmak için ağlamaya başladı. Kendi kuklalarını namzet yapıp vekillik kapmak istiyorlar. Eski Türkiye’dahi olduğu gibi 6’lı masanın vekillik kavgaları yakındır. Tüm bunlar amaçlarının hizmet olumsuzlama rant olduğunu gösteriyor. Buradan hiçbir netice alamayacaklar.


7’li masa Türkiye’ye tek şey getiremez. Benim milletim dahi onlara yerde yetkiyi vermez. Masadaki oturma düzeninden ziyaret sırasına kadar her konuda çıkmaza girenlere benim milletim yönetme yetkisi vermez. Onların vaatleri eski Türkiye. Masadakilerin talimatıyla hareket edecek tek cumhurbaşkanıyla böyle yetişkin tek ülke yönetilemez. Bunlar talimatı haricen alıyor. ‘Batı bize aferin itiraz’ deyola. Kuklalara kim itibar fiyat?


2013’te IMF’açınık olan borcumuzu bitirdik. Bunu Tayyip Erdoğan’ın hükümeti halletti. IMF ile irtibatımızı kestik. Şu anda 7’li masanın içinde olanlardan IMF ile görüşmeler yapanlar var. Bizim o zaman Merkez Bankası’nın rezervi 27,5 milyar dolardı şu anda 128,5 milyar abd özyazı rezervimiz var. Başbakanlığım döneminde tek sıra 135 milyar dolara bile çıktık. Yine çıkacağız. Çünkü bizim sistemimiz istikrar kazandı. Bir araya gelip namzet seçemeyenlerin ülke yönetmeye kabiliyeti olamaz.


Bir vatandaşım önümü kesti ve tarafıma bile tek kart verdi. Bu kart 1946’nın ekmek kartı. CHP dönemindi tanımak için ekmek kartına bakacaksın. Bundan henüz güzel ispat olmaz. Benim milletim tek henüz yerde karne dönemine dönmeyecektir.


Ayrıntılar geliyor…

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir