Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni doğal gaz keşfi müjdesi


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın akabinde millete seslendi.


Erdoğan, önceki Kabine Toplantısı’nın ertesi günü Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Zirvesi’ne katılmak için Türkmenistan’ın Avaza şehrine gittiğini anımsattı.


Enerji ve ulaştırma başdu olmak üzere ülkeler arasındaki ortak işbirliği konularının ele köken zirvenin gayet muvaffakiyetli geçtiğini tamlayan Erdoğan, “Türkmenistan’ın sahip olduğu tabiî gaz potansiyelini ülkemiz üzerinden çevre pazarlarına açar projeler dahi zirve gündemimizde yer almıştır. Bu toplantı tıpkısı zamanda Türk Devletleri Teşkilatı ile bölgede başlattığımız yeni dönemde Türkmenistan’ın henüz etkin şekilde yer alacağının bile işareti olmuştur.” niteleyerek konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Silivri Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi’nin kapasitesini 4,6 milyar metreküpe çıkartan projenin açılma töreninde Türkiye’nin enerji alanında geldiği yeri ve hedeflerini tek kez henüz kamuoyuna alegori imkanı bulduklarını bile aktardı.


Mardin’açınık 17 Aralık’ta yaptıkları ziyarette hem vatandaşlarla hasret giderdiklerini hem şehre kazandırdıkları yüzlerce eserin resmi açılışını yaptıklarını hem dahi farklı inanç kesimlerinin temsilcileriyle tek araya geldiklerini tamlayan Erdoğan, “Güncel tutarıyla 17,5 milyar lirayı bulagan eser ve hizmetlerin tek kez henüz Mardin’imize hayırlı olmasını diliyorum. Değerler yüzyılı buluşmasında her ne sebeple olursa olsun insanlarımızın tek kısmını diğerleriyle karşı karşıya getirmeye yönelik hiçbir gayretin yerde topraklarda kök sağlamayacağını Mardin’takt tüm dünyaya ilan ettik.” şeklinde konuştu.


Geçen pazartesi iştirak ettikleri “Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali” programının kapanış toplantısında kadınların kazanımlarına ve Türkiye Yüzyılı’na sahip eski kararlılıklarına şahit olduklarını dile getiren Erdoğan, “Biz dahi hem yeni müjdelerle yerde çabalara olan somut desteğimizi gösterdik hem dahi kadınlarımızın hakkaniyet temelli mücadelelerine verdiğimiz desteği tekrarladık.” dedi.


Erdoğan, salı günü, reislik ettiği Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısında Türkiye’nin gurur kaynağı savunma sanayii projelerinde gelinen son akıllandırma ve bu sonraki iş programlarını gözden geçirdiklerini anımsatarak, şöyle sürme etti:


“Türkiye içildikten sadece kendisi için savunma sanayii ürünleri tasarlayan ve üreten tek ülke haline gelmenin ötesine geçmiştir. Her geçen gün kalan ihracatımızla tüm materyalizm savunma sanayii sektörümüzün ürünleriyle adımızdan söz ettiren tek konuma geldik. İnşallah önümüzdeki yıl devreye alacağımız projelerle yerde konumumuzu henüz bile güçlendireceğiz.”


Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü takdimi vesilesiyle Türkiye’ye üstün katan kültür, sanat insanlarıyla tek araya geldiklerini hatırlatan Erdoğan, türlü alanlarda ülkeye yaptıkları katkılarıyla fikir ve gönül dünyasını zenginleştiren tüm kültür, sanat insanlarına tek kez henüz teşekkür etti.


Erdoğan, tıpkısı gün Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırlayarak iki ülke arasındaki zaten oldukça yakın olan ilişkileri henüz bile ileriye taşıyacak görüşmeleri gerçekleştirdiklerini belirtti.


Asgari ücret


Perşembe günü ise milyonlarca çalışanı ve geliri bu endeksli yine milyonlarca vatandaşı ilgilendiren 2023 yılı asgari ücretini kamuoyuna açıkladıklarını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Bilindiği gibi ülkemizde 2002 yılında net asgari ücret 184 liraydı. Milletime özellikle bunları hatırlatmak istiyorum. Bu rakamı 2014 yılında 1000 liraya, 2015 yılında 1300 liraya, 2020 yılında bile 2 1000 825 liraya çıkardık. Kurda ve enflasyonda yaşanan artışı dikkate alarak 2022 Ocak ayında net asgari ücreti 4 1000 253 lira olarak belirledik. Yıl içindeki gelişmeler bizi, temmuz ayında asgari ücreti 5 1000 500’ler seviyesine çıkartmaya yöneltti. Geçtiğimiz hafta bile 2023 yılı net asgari ücreti 8 1000 506 lira olarak ilan ettik. Böylece asgari ücret, önceki yıla göre yüzde 200, yıl başına göre yüzde 100, temmuz ayına göre yüzde 55 oranında yükseldi. Bir başka ifadeyle net asgari ücret, 2021’açınık göre üç kat, yıl başına göre iki kat fazla oldu. Asgari ücrete kişi başına verdiğimiz mevki katkısını bile 250 liraya çıkardık. Yani 8 1000 506 liralık asgari ücretin 250 lirası işveren tarafından olumsuzlama, resmen ödenecektir.”


Geçen yıl asgari ücretten kırılan gelir ve işaret vergilerini dahi kaldırdıklarını; amaçlarının asgari ücretin işverene maliyetini azaltarak yaptıkları yüksek oranlı artışların istihdamda herhangi tek olumsuzluğa yol açmaması olduğunu tamlayan Erdoğan, yeni asgari ücretin çalışanlara, işverenlere ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.


 


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizin kazancını, zenginliğini çalışanlar başdu olmak üzere milletimizin her kesimine yansıtmakta kararlıyız. Memur ve emekli maaş artışlarını bile yerde yaklaşımla yapacağız.https://t.kobalt/f6iHUbfa3f pic.twitter.com/kd2pbYe32y


— Haberler Canlı (@trthabercanli) December 26, 2022


Memur ve emekli maaş artışları


“Hep söylediğimiz gibi ülkemizin kazancını, zenginliğini çalışanlar başdu olmak üzere milletimizin her kesimine yansıtmakta kararlıyız.” tekbencilik Erdoğan, asgari ücreti belirlerken, sosyal yardım yelpazesini genişletirken, işletmelere verdikleri kredi paketlerini büyütürken dahi yerde tatlılıkla hareket ettiklerini vurguladı. Memur ve emekli maaş artışlarını bile yine yerde yaklaşımla yapacaklarının altını çizdi.


“EYT ile ilgili beklentileri karşılayacak hazırlığı tamamlıyoruz”


Ek göstergeden sözleşmelilerin kadroya alınmasına kadar pek sayı taleplerini çözdüğümüz çalışanlarımızın emeklilikle ilgili beklentilerini karşılayacak hazırlığı bile yakında tamamlıyoruz. İnşallah yerde meseleyi dahi yılbaşından önce arzumuz gündemden çıkartmaktır. Amacımız tek sonraki yıl, yani 2024’te ülkemizi yeniden tek haneli enflasyon rakamlarına kavuşturmaktır. Özellikle Türkiye’yi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve akan fazla yoluyla büyütmektir. Onun için dahi ülkemizin tüm potansiyelini sonuna kadar kullanıyoruz.


 


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fırsatçılar bizim gözümüzde günübirlik yüksek kazanç uğruna kendilerinin dahi içinde durduğu Türkiye gemisini delmeye benzinli haramzadelerdir.https://t.kobalt/f6iHUbfa3f pic.twitter.com/jcHlqqWehq


— Haberler Canlı (@trthabercanli) December 26, 2022


“Fırsatçılık peşinde koşanları bile asla affetmeyeceğiz”


Küresel krizin etkilerine tâbi fiyat artışlarının tüm kesimlerin refahlarında yol açtığı kayıpları telafi yazar üstüne çıkana kadar yerde mücadeleyi sürdüreceklerini tamlayan Erdoğan, şunları kaydetti:


“Tabii yerde arada girdi maliyetlerindeki artışların üstünde fiyatlamalar yaparak fırsatçılık peşinde koşanları bile asla affetmeyeceğiz. Fırsatçılarla mücadele, hukuki olduğu kadar törel tek zeminde dahi yürütülmek mecburiyetindedir. Dünyanın başka hiçbir yerinde görülmemiş şekilde mal ve hizmetlere maliyet artışının sayı üzerinde artışlar yapılması kısa vadede kazandırıyor gibi gözükse dahi orta ve uzun vadede kaybettirecek tek yaklaşımdır. Bu şekilde hareket fail fırsatçılar bizim gözümüzde günübirlik yüksek kazanç uğruna kendilerinin dahi içinde durduğu ‘Türkiye gemisi’ni delmeye benzinli haramzadelerdir, ahlaksızlardır, namussuzlardır. Milletimin her tek ferdinden yerde tür fırsatçılara, gerekirse mal ve hizmet ihtiyaçlarını seçenek kanallara yönelterek hak ettikleri dersi vermelerini bekliyoruz.


 


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amacımız tek sonraki yıl yani 2024’te ülkemizi yeniden tek haneli enflasyon rakamlarına kavuşturmaktır.https://t.kobalt/f6iHUbfa3f pic.twitter.com/nWLGPdsb5g


— Haberler Canlı (@trthabercanli) December 26, 2022


“Amacımız tek sonraki yıl, yani 2024’te ülkemizi yeniden tek haneli enflasyon rakamlarına kavuşturmaktır”


İlgili kurumlarımız yerde tür yaşananları ve vicdan dışı hareketleri zaten yakından takip ediyor ve gereken müeyyideleri uyguluyor ama en etkili yaptırımın aracısız milletin iradesi olduğunu bile biliyoruz. İnşallah yılbaşından itibaren hızla adî inecek enflasyonun yıl sonunda yüzde 30’un altına gerileceğini ümit ediyoruz. Amacımız tek sonraki yıl, yani 2024’te ülkemizi yeniden tek haneli enflasyon rakamlarına kavuşturmaktır. Biz bugüne kadar her mücadelemizi milletimizle beraberce verdik, enflasyonla mücadelemizi dahi milletimizle beraberce yürütecek ve Allah’ın izniyle zafere ulaştıracağız.”


Bitlis Çayı Viyadüğü ve ilişki yollarının açılışını geçen perşembe yaşayan bağlantıyla yaptıklarını, bölgenin ulaşımında önemli yere sahip yerde projenin sevincini toprak halkıyla paylaştıklarını tamlayan Erdoğan, altınç günü İstanbul’bile plânlı İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesindeki İslam Dünyası Anayasa Yargısı Konferansı’nın açılma töreninde, ülkenin yargı alanında gerçekleştirdiği reformları değerlendirdiklerini söyledi.


Erdoğan, cumartesi günü Erzurum’bile 100 binin üzerinde vatandaşın katılımıyla yapılan toplu açılma töreninde pek sayı projenin resmi açılışını gerçekleştirdiklerini, bunun yanı sıra gençlerle buluştuklarını anlatarak, Erzurumlulara misafirperverlikleri için teşekkürlerini sundu.


Sadece ulaştırma alanında tek ayda hizmete kırılan eserlerin beraberce hükümetin ne kadar gayretli ve verimli çalıştığını gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Aralık ayında Ağrı’bile 70 kilometrelik Hamur-Tutak-Patnos kesik yolunu, Şanlıurfa Kuzey Batı Çevre Yolu’nu, Samsun’bile Kavak-Asarcık yolunu, Mardin’dahi Midyat şehir geçişi ve ilişki yolları ile Nusaybin yolunu, Bitlis’te Diyarbakır-Siirt yolu üzerindeki Bitlis Çayı Viyadüğü’nü, Erzurum’bile İspir-Rize yolunu ve üzerindeki tünelleri hizmete açtık. Ayrıca 1915 Çanakkale Köprüsü’nün üzerine Seyit Onbaşı’nın hatırasını yaşatacak top mermisi figürlerini yerleştirdik. Ankara Esenboğa Havalimanı’nın üçüncü pistin yapımını bile içeren kapasite artırımı ile işletmesinin 560 milyon ekü bedelle kiralanması ihalesini sonuçlandırdık. Herhalde sadece tek bakanlığımızın tek aylık çalışmasını müfit yerde tablo karşısında henüz fazla söze dahi nefes harcamaya bile hacet yok.”


Erdoğan, yerde hafta bile türlü açılışlar, törenler, toplantılar, ziyaretlerle ülkeye eserler kazandırmayı, millete hizmet etmeyi sürdüreceklerini belirterek, 20 yıl önce iktidara gelirken ülkeyi öncelikle terbiye, sağlık, doğruluk, emniyet, ulaşım, tarım, hariç politika gibi tüm alanlarda yükselteceklerinin sözünü verdiklerini hatırlattı.


Tarihin en yetişkin demokrasi ve kalkınma atılımını gerçekleştirmek için çıktıkları uzun ve meşakkatli yolculuğun her sayfasının başka tek mücadeleyle, başka tek hikayeyle geçtiğini dile getiren Erdoğan, “Geriye dönüp baktığımızda Cumhuriyetimizin ilk asrının son 20 yılını geçmişin eksiklerinin hemen tamamını telafi ettiğimiz, yanlışlarının hemen tamamını düzelttiğimiz tek devre haline dönüştürdüğümüzü görüyoruz.” dedi.


Erdoğan, vesayetin oyunlarını, terör örgütlerinin saldırılarını, darbecilerin teşebbüslerini, ekonomik tetikçilerin tuzaklarını, küresel güçlerin kuşatmalarını birer birer kırarak ülkeyi bugünlere getirdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:


“Elbette yerde süreçte ülke ve millet olarak pek sayı üstün dahi ödedik. Yeri geldi milletimizin hassasiyetleri üzerinden sosyal kaos çıkartmaya çalıştılar. Yeri geldi hak ve özgürlükler üzerinden demokrasimize saldırdılar. Yeri geldiği terör örgütleriyle sınırlarımızı taciz ettiler. Şehirlerimizi kana ve ateşe el istediler. Yeri geldi içimizdeki bazen hainleri kullanarak vuruş girişiminde bulundular. Yeri geldi materyalizm eşi benzer görülmemiş ekonomimizi mahvetme tehditleriyle aşımıza, ekmeğimize gözlerini diktiler. Hamdolsun milletimizle omuz omuza, yürek, yüreğe vererek bunların hepsini dahi kaldırılmış ettik.


Son tek yıldır yaşadığımız ekonomik türbülans yerde sürecin örneklerinden biridir. Ülkemizi sağ salim yerde sarsıntıdan bile çıkartarak, hedeflerimize henüz sıkı şekilde odaklandığımız tek döneme girdik. Bu 20 yılın her senesi gibi 2022’dahi dahi maruz kaldığımız tedbirlere karşı verdiğimiz epik mücadele yanında ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerle tarihteki yerimizi yeniden aldık.”


2022 çalışmaları 2023 hedefleri


Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar günü yeni umutlar ve heyecanlarla 2023’açınık girileceğini belirterek, hükümetin 2022 çalışmaları ve 2023 hedefleri konusunda malûmat verdi.


Geçen yıl eğitimde yeni devre hazırlıkları için ilk kez tüm okullara aracısız 7 milyar lira bütçe gönderdiklerini, kullanılmayan köy okullarını yeni tek yaklaşımla dönüştürerek 2200 köy yaşam merkezi açtıklarını tamlayan Erdoğan, okul öncesi beyin yaygınlaştırmak için başlattıkları seferberlikle 6 binin üzerinde yeni anaokulu açarak 5 yaş grubundaki okullaşma oranını yüzde 99’a çıkardıklarını bildirdi.


Erdoğan, yaklaşık 1 milyon 110 1000 ailenin yararlandığı, kültürel değerleri, karı içi iletişimi, bağımlılıkla mücadeleyi merkeze saha Aile Okulu Projesi’ni hayata geçirdiklerini, kütüphanesiz okul bırakmama hedefiyle 16 1000 361 yeni kütüphane açtıklarını, buralardaki toplam kitap sayısını 110 milyona çıkardıklarını söyledi.


Temel eğitimdeki 8 1000 324 okulu iyileştirme kapsamına alarak donanımı ve kadrosuyla geliştirdiklerini, matematik, İngilizce, ilim ve sanat alanlarında ilk kez aclan ücretsiz yaz okullarıyla 1 milyon öğrenciye ulaştıklarını vurgulayan Erdoğan, okullardaki yönetici ve öğretmenlere verilen muhit atılgan yönetimi ve sıfır atılgan konulu seminerlerle yerde alanda yürütülen milli çalışmalara dayanak sağladıklarını bildirdi.


“Mesleki terbiye merkezlerindeki öğrenci sayısı 1 milyon 200 bine yükseldi”


Erdoğan, Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkartarak, yerde meslek mensuplarının özlük ve mali haklarında sayı ciddi iyileştirmeler yaptıklarını, mesleki terbiye merkezlerindeki öğrenci sayısını 160 binden 1 milyon 200 bine yükselterek sanayinin saray, kalfa ihtiyacını karşılayacak önemli tek kadem attıklarını, organize sanayi bölgelerindeki mesleki terbiye merkezlerini kurduklarını bildirdi.


Gönül coğrafyasından öğrencilerin yetişmesine katkı vermek için 7 uluslararası meslek lisesini faaliyete geçirdiklerine, meslek liselerindeki dönen sermaye üretimini 2 milyar liraya yükselttiklerine işaret fail Erdoğan, fikri mülkiyet çalışmalarını meslek liseleri ve olgunlaşma enstitüleri başdu olmak üzere tüm okullara yaygınlaştırarak 8 1000 300 patent, faydalı model, marka ve tasarım tescili alınmasını sağladıklarını dile getirdi.


Erdoğan, taşımalı eğitimle ve pansiyonda kalarak terbiye gören 1,8 milyon öğrencinin tamamına ücretsiz yemek verdiklerini vurgulayarak, “Hayat süresince öğrenme kurumlarımızda 13,4 milyonun üzerinde vatandaşımıza hizmet verdik. Biliyorsunuz 20 yıldır okullarımızda okullar açılırken, sıraların üzerinde öğüt kitapları ücretsiz, bununla kalmadık. Şimdi dahi öğüt kitaplarının yanında yardımcı kaynak kitaplarıyla bile öğrencilerimizi ücretsiz buluşturmak için 160 milyon kitap dağıttık.” şeklinde konuştu.


“Bin okula toplam 60 megavat kapasiteli sapak üstü güneş enerji sistemi”


Önümüzdeki yıl eğitimde köy okullarının tamamını köy yaşam merkezlerine tahvil projesini neticelendireceklerine, okulların malûmat teknoloji altyapısını güçlendirerek sistemi geleceğe hazırlamayı sürdüreceklerine dikkati cazip Erdoğan, 2023 hedefleri konusunda şu bilgileri verdi:


“Halen başarıyla süren mesleki terbiye merkezlerimizdeki çalışmaları sanayi ile yakın iş birliği halinde genişleteceğiz. Yine halen 81 ilde faaliyet gösteren yetişkin engellilerimize yönelik halk terbiye merkezlerini ilçelerimizin tamamına yayacağız. Özel yetenekli öğrencilerimize hizmet ver 379 ilim ve sanat merkezine erişimi kolaylaştırmak için yerde kurumları bile tüm ilçelerimizi kapsayacak şekilde genişleteceğiz.


Tüm okullarımızı, muhit dostu okullara dönüştüreceğiz. En fazla enerji tüketen 1000 okulumuza toplam 60 megavat kapasiteli sapak üstü güneş enerji sistemi kuracağız. Üretime dönmüş faaliyet yürüten terbiye kurumlarımızı elektronik ticaret sistemine karışma edeceğiz. Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimine yönelik çalışmaları yoğunlaştıracağız. Değerler eğitimini ana sınıfından itibaren tüm sistemin temel unsurlarından akraba haline getireceğiz. Okul yöneticilerine yönelik kültür, tarih, medeniyet bilinci seminerleri ile bunun ilk adımını attık.”


Erdoğan, yetişkinlerin yüzde 25’ini halk terbiye merkezlerinin faaliyetlerine karışma edeceklerini, kapsamı genişleterek okullarda ücretsiz yemek imkanından yararlanan öğrenci sayısını 5 milyona çıkartacaklarını sözlerine ekledi.


Adalette, kadına ve sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesiyle ilgili hazırladıkları yasa değişikliklerinin Meclisten geçerek yürürlüğe girmesini temin ettiklerini hatırlatan Erdoğan, yargı mensuplarının emek ve hizmet şartlarını iyileştirmek için 24 yeni hizmet binasını faaliyete geçirip, 3 hizmet binasının temelini attıklarını söyledi.


Darbe dönemlerinin sembollerinden Diyarbakır Cezaevi’ni kapatarak, burayı müze ve kültür merkezi haline dönüştürecek çalışmalara başladıklarını tamlayan Erdoğan, yargılamaları hızlı ve etkin yürütmek için 1000’in üzerinde yeni hakim ve savcının atamasını yaptıklarını, 1500 yeni hakim ve savcı alımı için sınav açtıklarını, 15 bine yakın yeni doğruluk personeli istihdam ettiklerini aktardı.


Hakim ve savcı yardımcılığı sistemini kurduklarını anımsatan Erdoğan, adli ve idari mahkeme sayısını 7 1000 164’açınık yükselttiklerini, 3 yeni Bölge Adliye Mahkemesi ihdas ettiklerini, buralardaki kat sayısını artırdıklarını söyledi.


Adli süreçlerde, sadece son 1 yılda 355 1000 kişiye dayanak veren, mağdurlara hizmet sunan birimlerin sayısını çoğalttıklarını dile getiren Erdoğan, şunları ifade etti:


“Çocukların, icra daireleri yerine, yerde amaçla kurulan görüşme merkezlerinde ebeveynlerine teslimine başladık. Dava şartlı arabuluculuk uygulamasıyla 228 bine, ihtiyari arabuluculuk uygulaması ile 402 bine yakın ihtilafı çözüme kavuşturduk. Lekelenmeme hakkı konusunda 241 1000, ifade gayeli yakalama kararları ile ilgili dahi 98 1000 vatandaşımıza hizmet verdik. Noterlik hizmetlerinin kapsamını genişleterek, mahkemelerin yükünü azalttık. Önümüzdeki yıl, adalette verilen tüm hizmetleri, yargıya memnuniyetin en üst seviyeye çıkmasını sağlamaya dönmüş olarak geliştirmeyi sürdüreceğiz. Yeni yasama, milletimize verdiğimiz söz gereği, gündemimizdeki yerini koruyacak. Yargılamaların henüz hızlı ve etkin sonuçlanmasını temin edecek yeni adımlar atacağız. Sistemin müttehit tek parçası olan avukatlarımız için yeni tek resim kanunu hazırlayacağız.”


Adli yardım sistemini genişleterek, hukuki himaye sigortasını tahkim edeceklerini tamlayan Erdoğan, “İstinaf mahkemelerini yaygınlaştırılacak ve güçlendireceğiz. Cezaların, maşeri vicdanın doğruluk beklentisini tatmin edecek şekilde verilmesi ve uygulanmasını sağlayacak düzenlemelere gideceğiz.” dedi.


“Teknolojinin tüm imkanlarını devreye aldık”


Elektronik tebligat sistemini, yurt müstesna vatandaşların kullanımına açacaklarını nâkil Erdoğan, şunları kaydetti:


“Geçtiğimiz yıl güvenlikte, bölen örgüte yönelik operasyon sayısını 124 bine çıkartarak, 9 1000 800’açınık yakın sığınağı imha ederek, örgüte katılımları asgari rakamlara indirerek teröristlere göz açtırmadık. Bu sayede bölgede yaşayan gençlerimiz ve vatandaşlarımızın eğitimden istihdama ve turizme kadar her alandaki verilerinde apaçık tek yükseliş yaşandı. Sınır ötesinde, terörü kaynağında yok etme stratejisi ile Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı operasyonlarını yürüttük. Pençe harekatlarıyla yıllarca terör örgütünün topraklarımıza sızmak için kullandığı Kuzey Irak sınırlarımızı güvenli hale getirdik. Kara hudutlarımızı korumak için insan gücü ve fiziki engeller yanında, teknolojinin tüm imkanlarını bile devreye aldık.”


Geçen yıl 256 1000 karışık göçmenin Türkiye’ye girişinin engellendiğini, kaçak yollarla içeriye sokulmaya mobilya sayı sayıda silah, uyuşturucu, sigara ve hayvanın ele geçirildiğini tamlayan Erdoğan, sınır bölgelerinde 5,4 milyon metrekare alanı henüz mayından temizleyerek, ekonomiye kazandırdıklarını söyledi.


Bedelli askerlikten 169 bine, dövizle askerlikten 61 bine yakın vatandaşın yararlanmasını temin ettiklerini tamlayan Erdoğan, askerlik işlemlerini, elektronik mevki sistemine taşıyarak, gençlere önemli tek kolaylık sağladıklarını vurguladı.


“Uyuşturucuya karşı etkin mücadele yürüttük”


Cumhurbaşkanı Erdoğan, süreçleri tamamlanan savunma sanayi projelerini, hızla Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve başka güvenlik birimlerinin hizmetine sunduklarını ifade etti.


Narkotik suçlarla mücadele kapsamında yakalanan 120 1000 kişinin halen cezaevinde bulunduğuna dikkati cazip Erdoğan, “Operasyonları sayı yönlü sürdürmekten, metruk binaların yıkımına kadar, tüm araçları kullanarak uyuşturucuya karşı etkin mücadele yürüttük.” dedi.


Hem sınırlarda aldıkları tedbirler hem dahi içerde gerçekleştirdikleri etkili operasyonlarla Türkiye’yi küresel uyuşturucu ticareti rotalarından çıkardıklarının altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:


“Çarşı ve mahalle bekçilerimizin sayısını 29 binin üzerine çıkardık. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin önemli tek kısmını profesyonel kadrolara geçirerek, yerde birimlerimizin henüz etkin çalışmasını sağladık. Afetle mücadele çalışmaları kapsamında tüm illerimizin risk kısıntı planlarını tamamladık. Planlı tatbikatlarla, hem kurumlarımızı hem personelimizi hem vatandaşlarımızı afetlere karşı hazırlamayı sürdürdük. Sınır dışı sayısını artırarak ve gönüllü geri gidişleri teşvik ederek, karışık göçle mücadelemizin çıtasını yükselttik. Aldığımız tedbirlerle, hırsızlık başdu olmak üzere güvenlik suçlarında önemli oranda tek eksilme temin ettik. KADES gibi uygulamaların bile katkısıyla kadın cinayetlerinde tek önceki yıla göre yüzde 10’un üzerinde düşüş sağladık. Trafik kazalarındaki 100 1000 kişi başına yaşama kaybını 6’ya kadar gerilettik.”


“Örtülü ambargoları parçalayıp atacağız”


Gelecek yıl güvenlikte, terörü kaynağında kurutma stratejisini tüm güney sınırları süresince kararlılıkla uygulamayı sürdüreceklerini vurgulayan Erdoğan, “Özellikle Suriye’takt ülkemize yönelik tehditleri tamamen yok etmek için 30 kilometre derinliğindeki güvenlik hattımızdaki boşlukları kapatacak yeni adımlar atacağız. Bu kapsamda terör örgütünün silahlı kapasitesi yanında güç ve dayanak aldığı tüm kaynaklarını, tüm altyapısını imha edecek yeni tek mücadele safhasına geçeceğiz.” niteleyerek konuştu.


Kritik öneme sahip, gelecek yıl devreye alacakları savunma sanayi projelerinde herhangi tek aksaklığa meydan verilmemesini temin edeceklerinin altını çizen Erdoğan, yerde alandaki kazanımları henüz ileriye taşıyacak projeleri güçlü şekilde destekleyeceklerini ifade etti.


“İnsanlı ve insansız milli muharip hava araçlarımızda sağlayacağımız ilerlemelerle, yerde alanda ülkemize uygulanan örtülü ambargoları parçalayıp atacağız.” tekbencilik Erdoğan, 2023’teki savunma projelerinin başlı başına tek gündem konusu olduğunu, bunları uygun tek platformda teferruatlı tek şekilde paylaşacaklarını söyledi.


“Hedefimize kadem kadem ilerledik”


Enerjide hariç bağımlılığımızın azalması için yerli kaynaklarımızın henüz fazla kullanımını temel hedeflerimizden akraba olarak belirledik. Yerli ve yenilenebilir kaynaklara yaptığımız devasa yatırımlardan ülke içi tevzi şebekelerininin geliştirilmesine uluslararası iş birliklerine kadar hayata geçirdiğimiz kritik projelerle hedefimize kadem kadem ilerledik. Bu tatlılıkla petrol ve tabiî gaz aramalarına başladığımızda nice şantaja, nice yıldırma çabasına, nice ambargoya, nice içeriden ve haricen gizli açık tehdide maruz kaldık. Ama tığ mücadeleden asla vazgeçmedik, geri kadem atmadık. Karşımıza çıkartılan her engeli henüz yetişkin tek azimle aştık. Bizi geriletmek için oynanan her oyunu sabır ve dirayetle bozduk. Türkiye’yi kendi gemileriyle, kendi insan kaynağı ile, kendi ekipmanları ile kimseden izin almadan yerde işleri tek başına yürütecek imkana kavuşturduk.


Hamdolsun yerde kararlı ve sert duruşlu çabalarımızın karşılığını Karadeniz’deki 320 milyar metreküplük ilk keşfimizle aldık. Zaman içerisinde yeni keşiflerle beraberce yerde sahadaki rezervimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Yerli tabiî gazımızı 2023’te milletimizin hizmetine sunmak için gece gündüz çalışıyoruz. Denizaltı ve kara tesislerinin inşasına ona bile başladık. Bir kısmını bile tamamladık. Sadece çokluk yetmez dedik. Bir zamanlar karada buluyorlardı sonra burada tek şey yok deyip betonu atıyorlardı. Biz şimdi onların hepsini yeniden hayata geçirdik. Bu arada Sakarya gaz sahasında yeni sondajlar bile yaptık.


 


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fatih sondaj gemimiz Çaycuma-1 sondajında denizin 3 1000 23 metre altında 58 milyar metreküplük tabiî gaz rezervini keşfetti.https://t.kobalt/f6iHUbfa3f pic.twitter.com/nSkpEZL2yx


— Haberler Canlı (@trthabercanli) December 26, 2022


Doğal gaz keşfi müjdesi


Fatih sondaj gemimiz 29 Ekim günü Cumhuriyetimizin 99. yıl dönümünde Çaycuma-1 sahasında yeni sondajına başladı. Ekiplerimizin 7/24 esasıyla yürüttüğü yoğun icraat neticesi zaman milletimizle yeni tek müjdeyi paylaşmanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz. Fatih sondaj gemimiz Çaycuma-1 sondajında denizin 3 1000 323 metre altında 58 milyar metreküplük tabiî gaz rezervini keşfetti.


“Karadeniz’deki gaz rezervimiz 710 milyar metreküpe ulaştı”


İnşallah açacağımız yeni tespit kuyuları ile yerde rakamın yukarı yönlü revize edilmesini bekliyoruz. Yeni keşfimiz bölgeye komşu başka jeolojik sahalardaki nitelik keşiflerimize dahi kapı aralayacaktır. Toplanan verileri tahlil ettikten sonra en kısa zamanda yeni sondajlara başlayacağız. Karadeniz gazına üzerine tek diğe müjdeli haberimiz henüz önceki rezervimiz ile ilgili yaptığımız yeniden valüasyon çalışmasıdır. Dünyanın alanında en yetkin ve güvenilir rezerv kıymetlendirme şirketi sahada açtığımız 13 kuyunun 3 boyutlu modellemelerini çıkarttı. Bu modellemelere dayalı verilerin ayrıntılı analizi neticesinde henüz önce ilan ettiğimiz 540 milyar metreküplük rezervimiz 652 milyar metreküp olarak revize edildi. Böylece Karadeniz’deki gaz rezervimiz Çaycuma-1’deki yeni keşfimizle beraberce 170 milyar metreküp artarak toplamda 710 milyar metreküpe ulaştı.


 


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz’dahi keşfettiğimiz tabiî gazın bugünkü rakamla uluslararası piyasalardaki karşılığı 1 trilyon doları bulmaktadır.https://t.kobalt/f6iHUbfa3f pic.twitter.com/mrRs1pKR4k


— Haberler Canlı (@trthabercanli) December 26, 2022


“Karadeniz’dahi keşfettiğimiz tabiî gazın bugünkü rakamla uluslararası piyasalardaki karşılığı 1 trilyon doları bulmaktadır”


Sahadaki üretim miktarımızı kuyu sayısı, borazan anıtsal ve sahada kullanılacak kompresörler gibi unsurlar belirleyecek. Burada keşfettiğimiz gazı bile Sakarya sahasına bağlayarak milli gaz sistemimize entegre edeceğiz. Yeni keşfimiz ve mevcut rezervin son değerlemesiyle beraberce Karadeniz’dahi keşfettiğimiz tabiî gazın bugünkü rakamla uluslararası piyasalardaki karşılığı 1 trilyon doları bulmaktadır.


 


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gübre ve yem fiyatlarını nisan sonuna kadar sabitliyoruz.https://t.kobalt/f6iHUbfa3f pic.twitter.com/dKVZ5AM3pX


— Haberler Canlı (@trthabercanli) December 26, 2022


Çiftçiye müjde


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gübre ve yem fiyatlarını nisan sonuna kadar sabitliyoruz.” dedi.


Erdoğan, Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin bazen kimyevi gübre çeşitlerinde yüzde 13’açınık varan, karma yemde dahi yüzde 5’açınık varan indirim yapacağını açıkladı.


“Aile Destek Programı ödemelerini yılbaşından önceye çekiyoruz”


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ocak ayının ilk haftası 3 milyon hak sahibine toplamda 13 milyar lira olarak yapılacak Aile Destek Programı ödemelerini yılbaşından önceye çekiyoruz.” niteleyerek konuştu.


Erdoğan, “Tarım Kredinin toplam 2 1000 170 hizmet noktasında 600 tür ürün (temel ihtiyaç maddeleri) en ucuz fiyatla satışa sunulacak.” dedi.

[Cumhurbaşkanı Erdoğandan yeni tabiî gaz keşfi müjdesi]


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Fatih Sondaj Gemimiz, Çaycuma-1 sondajında denizin 3 1000 23 metre altında 58 milyar metreküplük tabiî gaz rezervini keşfetti” dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının akabinde millete seslendi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle;


Son Kabine toplantımızın ertesi günü Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Zirvesi’ne katılmak için Avaza şehrine gittik. Enerji ve ulaştırma başdu olmak üzere ülkelerimiz arasındaki ortak iş birliği konularını ele aldığımız zirve gayet muvaffakiyetli geçti. Türkmenistan’ın sahip olduğu tabiî gaz potansiyelini ülkemiz üzerinden çevre pazarlarına açar projeleri dahi zirve gündemimizde yer almıştır.


Perşembe günü milyonlarca çalışanımızı ve geliri bu endeksli milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren 2023 yılı asgari ücreti kamuoyuna açıkladık. Bilindiği gibi ülkemizde 2002 yılında net asgari ücret 184 liraydı. Bu rakamı 2014 yılında 1000 liraya, 2015 yılında 1000 300 liraya, 2020 yılında bile 2 1000 825 liraya çıkardık. Kurda ve enflasyonda yaşanan artışı dikkate alarak 2022 ocak ayında net asgari ücreti 4 1000 253 lira olarak belirledik. Yıl içindeki gelişmeler bizi temmuz ayında asgari ücreti 5 1000 500 lira seviyesine çıkartmaya yöneltti. Geçtiğimiz hafta bile 2023 yılı net asgari ücretini 8 1000 507 lira olarak ilan ettik. Böylece asgari ücret önceki yıla göre yüzde 200, yılbaşına göre yüzde 100, temmuz ayına göre yüzde 55 oranında yükseldi.


 


Memur ve emekli maaş artışları

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy