Daha az EV, güncellenmiş kurallar uyarınca federal 7.500 $ vergi kredisine hak kazanacak

Biden yönetimi, hangi elektrikli araçların vergi kredisi almaya hak kazandığına ilişkin kurallarda uzun zamandır beklenen bir güncelleme yayınladı ve hangi araçların yeni standartları karşılayacağını hâlâ bilmiyor olsak da kesin olan bir şey var: daha az EV olacak. nitelemek.

Hazine Bakanlığı tarafından Cuma günü yayınlanan yeni kurallar, bir EV pilinde bulunan kritik minerallerin kaynağına ilişkin çözülmemiş sorunları ele alıyor. Enflasyon Azaltma Yasası (IRA) kapsamında, yalnızca ABD’den ve onun onaylı ticaret ortaklarından temin edilen pil malzemelerine sahip elektrikli araçlar 7.500 $’lık krediye hak kazanacaktır.

Bu, çoğu otomobil üreticisi ve şimdi de elektrikli araç satın almakla ilgilenen müşteriler için ciddi bir zorluk teşkil ediyor. Mevcut tedarik zinciri kapsamında, EV’lerin büyük çoğunluğunun pilleri, mineralleri ve bileşenleri büyük ölçüde diğer ülkelerden, özellikle de Çin’den temin edilmektedir.

Resim: Andrew J. Hawkins / The Mediazone

Tek başına Çin, küresel pil hücresi arzının yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor. Milletvekilleri, IRA’nın Amerika’nın pil bağımlılığını Çin’den uzaklaştırarak ve EV sektöründe ABD’de istihdam yaratarak oyun alanını eşitlemeyi amaçladığını söylediler. Sonuç olarak, birçok araba şirketi ve onların tedarikçi ortakları artık ABD’deki akü fabrikalarını güçlendirmek için çalışıyor.

Ancak bugün piyasadaki EV’lerin çoğu hala Çin yapımı pillerle çalışıyor. Ve otomobil üreticileri, güncellenen kuralların kendileri için ne anlama geldiğini anlamaya çalışıyor.

Bu, çoğu otomobil üreticisi için ve şimdi bir EV satın almakla ilgilenen müşteriler için ciddi bir zorluk teşkil ediyor.

ABD’deki büyük otomobil üreticilerinin çoğunu temsil eden Alliance for Automotive Innovation’ın başkanı ve CEO’su John Bozzella, hangi EV’lerin yeni kurallar kapsamında uygun olduğunu kesin olarak söyleyemediğini söyledi.

Bozzella yaptığı açıklamada, “Bugün yanıtlanabilecek bir soru değil” dedi ve otomobil üreticilerinin hangi EV modellerinin güncellenmiş kritik mineral ve pil bileşeni gereksinimlerini karşıladığını doğrudan İç Gelir İdaresine bildireceğini de sözlerine ekledi.

“İşte söyleyebileceğim şey,” diye ekledi, “bu son dönüş, uygun EV’lerin sayısını daha da azaltacak. Yakın vadede daha az araç (ve daha az müşteri) tam 7.500$’lık krediye hak kazanacaktır. Aslında bu süre, IRA’nın geçen yıl geçmesinden bu yana EV vergi kredisi uygunluğu için en yüksek nokta olarak düşebilir.

Kuralların 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesi gerekiyordu, ancak IRS’nin kuralları nasıl uygulayacağını bulmak için fazladan zamana ihtiyacı vardı ve rehberliğini Mart ayının sonuna kadar erteledi. Yeni kriterler, uygun modellerin bir listesinin yayınlanmasının beklendiği 18 Nisan’da yürürlüğe girecek. O zamana kadar, araba alıcıları şu anda uygun olan araçları satın aldıklarında ve daha fazlasının listeden çıkması beklenmeden önce tam vergi kredisini talep edebilirler.

Kılavuz önümüzdeki ay yürürlüğe girecek olsa da nihai değil ve 60 günlük bir kamuoyu görüşü sürecinden geçecek.

Alliance’a göre, EV’lerin Kuzey Amerika’da üretilmesi gerektiği kuralı yılın başında yürürlüğe girdi ve piyasadaki EV’lerin yüzde 70’inden fazlasını uygunluktan kaldırdı. Buna ek olarak, o ay bir dizi gelir gereksinimi ve fiyat tavanı yürürlüğe girdi: 55.000 $’ın altında başlayan sedanlar ve 80.000 $’ın altında başlayan SUV’ler ve kamyonlar krediye hak kazanıyor.

“Aslında bu süre, IRA’nın geçen yıl geçmesinden bu yana EV vergi kredisi uygunluğu için en yüksek nokta olarak düşebilir.”

Alliance’a göre, Hazine Bakanlığı Ocak ayında son kural setini yayınladığında, kredi için yalnızca 37 EV modeli (bugün satılık 91 EV modelinin yaklaşık yüzde 40’ı) için hak kazandı. Bu son güncellemenin bu listeyi daha da aşağı çekmesi bekleniyor.

IRA, EV pillerinin 7.500 $ vergi muafiyetine hak kazanabilmesi için 2024 yılına kadar Kuzey Amerika’dan veya bir ABD ticaret ortağından tedarik edilen malzemelerin en az yüzde 40’ına sahip olmasını şart koşuyor. 2029’a kadar pil bileşenlerinin yüzde 100 Kuzey Amerika’da üretilmesi gerekecek.

Terörü destekleyen devlet veya Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi tarafından bloke edilen ülkeler olarak tanımlanan “ilgili yabancı bir kuruluş tarafından çıkarılan, işlenen veya geri dönüştürülen” mineraller içeren piller kredi için uygun olmayacaktır. Çin, federal hükümet tarafından “endişe duyulan yabancı varlık” olarak listeleniyor.

Geçen yaz, otomobil endüstrisi yetkilileri, 2029 yılına kadar, ek kaynak sağlama gereklilikleri yürürlüğe girdiğinde, şu anda piyasada bulunan sıfır EV’nin tam kredi almaya hak kazanacağını tahmin ediyorlardı.

Bozzella, bazı EV’lerin kısmi kredi almaya hak kazanmasının mümkün olduğunu, ancak kesin olarak bilmek için daha fazla yoruma ihtiyaç olduğunu söyledi. “Mevzuatın kısıtlamaları göz önüne alındığında, Hazine kanunu karşılayan ve mevcut piyasayı yansıtan kurallar üretmek için elinden gelenin en iyisini yaptı” dedi.

IRA, EV pillerinin 2024 yılına kadar Kuzey Amerika’dan veya bir ABD ticaret ortağından tedarik edilen malzemelerin en az yüzde 40’ına sahip olmasını şart koşuyor

Otomobil endüstrisi, Biden yönetimini Avrupa Birliği ve Japonya ile maden anlaşmalarını da içerebilecek serbest ticaret anlaşmalarını düşünmeye çağırıyor. Ve gerçekten de Hazine Bakanlığı, aralarında Avustralya, Kanada, Meksika ve Güney Kore’nin de bulunduğu 20’den fazla ülkeyi, kritik madenler kuralına tabi olan serbest ticaret anlaşması ülkeleri olarak listeledi. Bakanlık, “kritik minerallerde serbest ticaretin sağlanmasına yardımcı olmak için güçlü yükümlülükler içeren” bir anlaşmaya Japonya’nın da eklendiğini söyledi.

Bozzella, ABD ile müttefiklerimiz arasındaki görüşmelerin devam ettiğini ve bunun “olumlu olduğunu ve Çin’e bağımlılığın daha hızlı bir şekilde azaltılmasına yardımcı olacağını” söyledi.

Ancak kilit milletvekilleri beklemekle yetinmiyor. IRA’nın EV vergi kredisi ile ilgili hükümlerinin müzakere edilmesine yardımcı olan Senatör Joe Manchin (D-WV), bu yılın başlarında, katı pil gereksinimlerini karşılamayan herhangi bir EV’ye verilen krediyi geri alacak bir yasa tasarısı çıkardı.

Diğer milletvekilleri, tasarının yerli otomobil endüstrisini nasıl etkileyeceği konusundaki endişelerini dile getirerek tasarının orijinal diline karşı çıktılar.

Senatör Debbie Stabenow (D-MI) “Daha önce de söylediğim gibi, elektrikli araç vergi kredisi dili iyi düşünülmemiş” dedi. tweet’te söyledi. “Buna rağmen, bu yasanın işlemesine ihtiyacımız var ve Hazine Bakanlığı’nın bugünkü rehberliği doğru yönde atılmış önemli bir adım ve sıkı çalışması için Bakanlığı alkışlıyorum.”

Bu arada, birçok otomobil üreticisi vergi kredisini kaybetmekte oldukları gerçeğine boyun eğiyor. Örneğin Tesla, Model 3 sedanın arkadan itişli versiyonunun, pilin Çin’den geldiği gerçeğine dayanan güncellenmiş rehberliğin ardından uygun olmamasını beklediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir