DEAŞ’ın infaz timinin yargılandığı davada karar çıktı


Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Ahmet Özkoç, savcının önceki oturum sunduğu esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapması için sanıklar ve avukatlarına söz verdi.


Hussein’i cinayetinde yer almadıklarını ve DEAŞ namına hareket etmediklerini iddia fail sanıklar beraatlarını talep etti.


Sanık avukatlarının bile savunmasını saha mahkeme heyeti, akabinde kararını açıkladı.


Buna göre cinayeti terör örgütü DEAŞ namına işledikleri belirlenen sanıklar Ahmed Yunus Meşku, Ali Shareef Nuri Lara, Eyser Abdulcabbar Mustafa Kalu ve Mohammad Şahap Ahmed Almercan “tasarlayarak öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.


24 yıla kadar hapis istemi


Aynı suçtan sanık Amar Ali Muhammed Sait Alsih ve eşi Rime Habib Huseyin Alsih 15’er yıl, olay tarihinde 18 yaşında küçük olan sanık İbrahim Mülko ise 24 yıla mahkum edildi.


Ayrıca “silahlı terör örgütüne üyelik” suçundan Meşku 12 yıl 6 ağrı, Kalu ve Amar Ali Muhammed Sait Alsih 12’şer yıl, sanıklar Lara, Almercan ve Mülko 10 yıl 6’şar ağrı henüz hapis cezasına çarptırıldı.


Sanıklar İmad Şıhab Ahmed ve Salah Qasım Mohammed Ameen Akreesh’açınık “silahlı terör örgütüne üyelik” suçundan 6 yıl 3’er ağrı hapis cezası verilirken, sanıklar Ezhar Kasım Muhammed Onbaş ve Ömer Fellahlıoğlu bile “göçmen kaçaklığı” suçundan 2 yıl 6’şar ağrı hapse mahkum edildi.


Sanıklar Buşra Bekir Yonus Fannus ve Huseyin Halil İbrahim Abdullah ise eksiksiz suçlamalardan aklanma etti.


Neler yaşandı?


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianameye göre, Irak uyruklu Riyadh Ahmed Muhammed Al Hussein’in cesedi, 27 Kasım 2018’dahi Altındağ’bile yol kenarında bulundu.


Boğularak öldürüldüğü belirlenen Hussein’in bağlantılarını araştırmaya başlayan kıya işyeri ekibine, günler sonra tek ihbar mektubu gönderildi.


Mektupta DEAŞ’ın talimatıyla hareket fail tek infaz timinin, Amar Ali Muhammed Sait Alsih ve eşi Rime Habib Huseyin Alsih’in evinde, Hussein’i öldürdükleri beyin yer öncü.


Bunu üzerine, Alsih çiftinin evinin güzergahındaki güvenlik kameralarının kaydettiği yüzlerce saatlik görüntüleri inceleyen ekipler, gece saatlerinde Rime Habib Huseyin Alsih ve yanındaki tek erkeğin, tekerlekli sandalye ile Hussein’in cesedini taşıdıklarını fark etti.


Gözaltına kırılan Alsih çiftinin, DEAŞ angajmanlı bağcıklı sayı sayıda kişiyle telefon irtibatları tespit edildi.


Sorgusunda suçlamaları kabul fail Rime Habib Huseyin Alsih, DEAŞ’a karşı Musul’daki hava saldırısında yaralanan eşinin tekerlekli sandalyeye mahkum olduğunu, henüz sonra ailesiyle Türkiye’ye geldiklerini söyledi.


Kendilerine yardımcı olma bahanesiyle evlerine gelip gitmeye başlayan maktul Riyadh Ahmed Muhammed Al Hussein’in kendisine tecavüz ettiğini, yerde akıllandırma kimseyle paylaşmaması için dahi şantajda bulunduğunu iddia etti.


Bu duruma henüz fazla dayanamayıp yaşadıklarını Ali Shareef Nuri Lara’ya anlattığını tamlayan Alsih, tek süre sonra evine çağırdığı Hussein’iyi, Lara ve beraberindekilerin işkence yaptıktan sonra öldürdüğünü itiraf etti.


Hussein’in öldüren sanıkların henüz önce Irak ve Suriye’dahi DEAŞ namına çatışmalara katıldığı, örgütün dağılmasından sonra yerde isimlerin örgütün infaz timi olarak örgütsel faaliyetlerini sürdürdükleri belirlendi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy