“Düzce’de 23 bin 916 bina, 66 bin 726 bağımsız bölüm tarandı”


Bakan Soylu, Düzce Valiliği’nde plânlı Afet Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte 17 Ağustos 1999 depreminden sonra 12 Kasım 1999’bile yaşanan depremin ortaya koyduğu travmanın maalesef henüz geçmediğini, yaklaşık 3-4 gündür burada yerde tabloyu gördüğünü söyledi.


Düzcelilerde “Yeni hareket olacak mı?” endişesinin olduğunu nâkil Soylu, yerde mimik istismar edenlerin “28 Kasım ve 2 Aralık’ta hareket olacağı” yönünde açıklamaların yapıldığı sınamak ortaya attığına dikkati çekti.


Soylu, hiçbir yetkilinin, dezenformasyon denilecek yerde türden sözleri paylaşmayacağını, bunun tamamen mesnetsiz kılükal olduğunu vurguladı.


Depremin akabinde yaşanan korkuyu sayı hızlı şekilde üzerlerinden atmaları gerektiğini dile getiren Soylu, “Bunun için sayı hızlı hareket ediyoruz. Gerek zarar gerek hasar tespitlerinde olsun, ihtimal dahi yerde zamana kadar gördüğüm en hızlı davranışı ortaya koymaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.


“Düzce’dahi şu anda orta hasarlı yok, ya rengi hasarlı ya ağır hasarlı var”


Bakan Soylu, hasar tespitleri konusunda şu ana kadar 23 1000 916 binanın tarandığını belirterek şöyle malûmat paylaştı:


“66 1000 726 özgür bölüm, 56 1000 266 konut. Bağımsız demek burada depolar bile ahırlar bile var. 56 1000 266 konut tarandı ve 4 1000 990 ticarethane, 596 at. Acil yıkık 25, ağır hasarlı 263 tarımsal, orta hasarlı yok. 43 birden yıkık, 435 ağır hasarlı yani toplam 478 özgür bölüm var. Bunlar tespit edildi, yıkılacaklar. 369 konut birden yıkık ve ağır hasarlı. Orta hasarlı yok. Ağır hasarlı ve birden yıkık binalar bugünden itibaren yıkılmaya başlanıldı. Az hasarlı ise 2 1000 548 tarımsal var, toplamda 9 1000 446 konut var, şu ana kadar yapılan 56 1000 266 taramada.”


Vatandaşların 44 1000 71 hasarsız konuta girebileceğine dikkati cazip Soylu, “Az hasarlı dediğimiz, renk, sıva çatlağı, kırık, baygın gibi binanın yapısal sürecinde olmayan ve onu depreme karşı dayanıksız hale getirebilecek yapısal sorun değildir. Boyası baygın, sıvası münşak, bunu ifade ediyorum. Doğal olarak 51 1000 925 özgür bölüm var, 44 1000 71 dahi hasarsız konut var. Hasarsız 44 1000 71 dairede insanlar girebilirler, oturabilirler ve oturuyorlar zaten. Biz ağır hasarlılara veya şu zihin yok ama olsa beraberce orta hasarlılara sokmuyoruz. Orta hasarlı, güçlendirilmesi gereken tarımsal demektir. Düzce’dahi şu anda orta hasarlı yok, ya rengi hasarlı ya ağır hasarlı var” niteleyerek konuştu.


Özellikle geçmiş ve zaman sayı ciddi keçe talebi geldiğini nâkil Soylu, güçleri yettiğince mahallelerde bunların tamamını karşılamaya çalıştıklarını ifade etti.


“Ağır hasarlı binalara kimseyi sokmuyoruz”


Soylu, ağır hasarlı binalara kimseyi sokmadıklarını vurgulayarak “Yetkililerimizin hasarsız olarak söyledikleri binalara girmekte herhangi tek sorun yok. Az hasarlı binalarda yapısal sorun olmadığı için girilebilir. Onların tamirlerine yardımcı olacağız.” dedi.


Evinden yana gönlü rahat olmayanlara tekrar konut yapma konusunda yardımcı olacaklarını dile getiren Soylu, “Bunu Düzceli hemşehrilerimize açık şekilde söylüyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ve AFAD ekiplerimizle tekrar değerlendirdik. Bu gönül tatmini olana kadar, anlıyorum ki yerde travma, korku herkesi sarmış merkezde. Biz tek kere ‘Hasarsız.’ deriz, iki kere deriz, üç kere deriz, bizi yorduklarını düşünmesiler. Buradaki süreci hep beraberce tamamlamamız, eksik bırakmamamız lazım” şeklinde konuştu.


Bakan Soylu, depremden kaynaklı hastanelere müracaat fail 92 kişiden 10’unun tedavisinin sürdüğünü bildirdi. Şu ana kadar 29 milyon ödenek geldiğini nâkil Soylu, kentte görev yapan personel ve vasıta sayılarını bile paylaştı.


Şu ana kadar 317 artçı depremin olduğunu vurgulayan Soylu, “Bunların en büyüğü 4,3 ve 4,1; artçı hareket aralığı 1 saate kadar düştü. Hem emniyet hem jandarma personelimiz gerek güvenlik gerek başka lojistik imkanlar için buradalar. 840 jandarma personelimiz var, şu anda onlar başka gönüllülerimizle gecenin yerde saatinde korkudan dolay evine girmeyen vatandaşlarımıza keçe kurmaya sürme ediyorlar” ifadesini kullandı.


Şu ana kadar eşya hasarı konusunda 7 1000 143 talep geldiğini, 90 saat içerisinde bunların yaklaşık 6 binine gidildiğini ihbarcı Soylu, “2 1000 keçe kuruldu. Özellikle ağır hasarlı yapılardaki vatandaşlardan isteyenlerin hepsine konteyner verildi. Yine gerek Gençlik ve Spor Bakanlığı gerek Milli Eğitim Bakanlığımızın merkez ve yurtları hâlâ hizmetlerine sürme ediyorlar. 65 1000 226 öğün yemek verildi, verilmeye sürme ediliyor” dedi.


“Dezenformasyon üretenlere herhangi tek taviz vermemiz mümkün olumsuzlama”


Soylu, tek gazetecinin depremle ilgili sosyal medyadaki dezenformasyonlara karşı emek yapılıp yapılmadığı sorusuna şu yanıtı verdi:


“Özellikle Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ilk günden itibaren tespitlerini yaparak suç duyurularında bulunuyor, yargı bile gereğini yerine getiriyor. Bunlara herhangi tek taviz vermemiz mümkün olumsuzlama zira buradan hakikaten şarlatanlık üretiyorlar durup dururken. Ben biraz önce kenara çekildim. Niçin kenara çekildim? Bir ilim insanı geldi, konuyla ilgili tek şey anlatıyor. Ben onunla ilgili kıymetlendirme ortaya koyabilme yetisinde değilim ama birisi çıkıyor ve debba ki ‘Bu böyle tek şey olacak’. Bunun elbette ki izahı söz konusu olumsuzlama. Bu tamamen istismar elde yazar korku üzerinden beni pardon, ya sapkın hazzını tatmin etmeye çalışıyor veya psikolojik olarak toplumu farklı noktaya itmeye çalışıyor. Biz dahi gereğini yerine getiririz.”


Toplantıya Vali Cevdet Atay, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşe Keşir, AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin, AFAD Başkanı Yunus Sezer, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy