Embracer Group’un başarısız 2 milyar dolarlık anlaşmasının Suudi destekli Savvy ile olduğu bildirildi

Embracer Group, gizemli bir ortağın devam eden oyun hırslarını sürdürmeyi amaçlayan 2 milyar dolarlık bir anlaşmayı bırakmasının ardından, baş döndürücü satın alma hızını durdurmak zorunda kaldı. Şimdi, ortağın kim olduğunu bilebiliriz: eksenler bugün Savvy Games Group’un Mayıs ayında anlaşmadan çekilen taraf olduğunu bildirdi. Savvy, Suudi Arabistan’ın egemen serveti Kamu Yatırım Fonu’na aittir ve Orta Doğu ülkesinin video oyunları endüstrisindeki yatırımları yönlendirme aracıdır.

Anlaşma patladıktan sonra, Embracer “yeniden yapılanma” yaptığını ve stüdyoları kapatacağını veya satacağını ve bazı oyun geliştirmelerini duraklatacağını duyurdu. Bir dosyalamada grup, bu süreci 1 Ekim’de bitirmeyi umduğunu ve stüdyo budamasına çoktan başladığını söyledi.

Embracer CEO’su Lars Wingefors, Suudi hükümetinin tekrarlanan insan hakları ihlalleri nedeniyle grubun Suudi grubun yatırımını kabul etmekle eleştirilmesinin ardından, 2022’de şirketin İsveç değerlerinin “sarsılmaz” olduğunda ısrar eden bir açıklama yaptı. Embracer, artık terk edilmiş olan anlaşmadaki ortağının kimliği konusunda sessiz kaldı.

Anlaşmanın gerçekte neden çöktüğü bilinmiyor, ancak Savvy’ye göre büyük bir oyun şirketi kurmayı amaçlıyordu. Aksiyolar. Suudi Kamu Yatırım Fonu, Savvy aracılığıyla, birkaç yıldır küresel oyun sahnesinde yükseliyor, espor firmalarını kapıyor ve Nintendo, Take-Two Interactive ve Capcom gibi tanınmış oyun şirketlerine yatırım yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir