EV hakimiyeti yarışında Tesla, diğerlerine karşı

Tesla yıllarca havalı, yüksek teknolojili ve fütüristik olan her şeyle eş anlamlıydı. Ama hala bugün mü?

Yakın zamanda bir EV için alışveriş yapan ve sonunda bir BMW i4’te karar kılan Brooklyn’de ikamet eden Jessica Resler, “Teslas eskiden havalı görünürdü, şimdi ise öyle değil,” dedi. “Ve şehrin Uber arabası haline geldiler.”

Net değilse, hiç kimse “şehrin Uber arabası” olarak bilinmek istemez. Daha önce tasarlanan kişiler, “havalı”dan çok “işlevsel” ve “bütçeme uygun” gibi terimlerle eşanlamlı olan çeşitli Toyota’ları (Prius, RAV4, vb.) içerir.

Ama belki de Tesla’nın havalı kişiliğinden sıyrılması ve daha çok kitleler için bir araba haline gelmesi iyi bir şey, ileriye dönük bir ilerlemenin işareti. Ne de olsa amaç, kesinlikle okul için fazla havalı mezhebine hitap etmek değil, EV’lere daha fazla insan çekmek.

3. bölümde Devlerin Ülkesi: Tesla Şok Dalgası, eski otomobil endüstrisinin EV yarışında Tesla’yı yakalama çabalarına yakından bakıyoruz. Uyumlu arabalara veya Nissan Leaf gibi salak tasarımlara sahip EV’lere rağmen, yıllarca Tesla şehirdeki tek EV oyunuydu. Şimdi, güneşin altındaki her otomobil üreticisinin tamamen geliştirilmiş bir EV stratejisi var ve her gün yeni modeller piyasaya sürülüyor.

“Teslas eskiden havalı görünürdü, şimdi öyle değil.”

Tesla birdenbire kendisini kalabalık bir pazarda buluyor, otomotiv tarihinin en ünlü isimlerinden bazılarıyla karşı karşıya gelirken, aynı zamanda eskiyen benzer görünümlü araçlarla mücadele ediyor. Cybertruck’ın çok yıllı gecikmeleri sorunu yalnızca şiddetlendirdi.

Bu bölümde sunucularımız, Tesla’nın fiyat, performans, kalite, şarj kolaylığı, tasarım dahil olmak üzere birkaç temel kategoride rekabette nasıl olduğunu incelemek için araba alışverişçileri, Tesla sahipleri ve bir dizi uzmanla (gerçekten sizinkiler dahil) röportaj yapıyor. ve markanın genel havası.

Bu son kategori, Tesla’nın markasının CEO’su Elon Musk’tan (2. bölümde uzun uzadıya tartıştığımız) ayrılmazlığı göz önüne alındığında özellikle ilginçtir.

NYU Stern School of Business’ta pazarlama profesörü ve Vox Media’nın teknoloji podcast’inin ev sahibi Scott Galloway, “Bu inanılmaz bir marka” dedi. Eksen. “Olağanüstü çağrışım derinliği, Elon Musk’a kişileştirme, geleneksel markalaşmaya para ödemeden dikkat çekmek için yeni araçlardaki ustalığı.”

Ancak dezavantajları da var. Galloway, marka hakkında “Aynı zamanda bir Elon hayranı olduğunuzu da söylüyor” diyor. “Artık Elon hayranı olmayan pek çok insan var.”

Tesla’nın geleceği, kendisini Musk’ın kutuplaştırıcı kişiliğinden başarılı bir şekilde kurtarıp kurtaramayacağına veya bunu engellemek için en azından kendisini ondan uzaklaştırmasına bağlı olabilir. Şirketin EV pazarındaki yüzde 80’lik payı, artan rekabet sayesinde yüzde 60’a geriledi – ve bazı uzmanlar, endüstri çapında EV’lere geçişle birlikte Tesla’nın hakimiyetinin birkaç yıl içinde solabileceğini tahmin ediyor.

Bu olursa, hala Uber sürücülerine sahip olmak şanslı olacaktır.

son bölümü dinle Devlerin Ülkesi: Tesla Şok Dalgasıarasında bir ortak yapım Sınır ve Vox Media Podcast Ağı. Yeni bölümleri Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify veya podcast’lerinizi aldığınız her yerden izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir