“EYT ay sonuna kadar Meclis’te”


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM Genel Kurulu’nda konuştu.


Bakan Bilgin’in konuşmasının satır başları şöyle;


Endüstriyel toplumda emek ilişkileri dediğimiz zaman endüstri ilişkileri bizim temel tek kavramımız haline gelmektedir. Bu kavramın içinde endüstri ilişkilerinde özellikle işçi-işveren ilişkisi önemlidir. İşçi-işveren ilişkilerinde tığ mevki olarak nerede duruyoruz? Bu soru bizim Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren bunu sık sık söylüyorum fert başına sakıt milli gelirin 58 abd olduğu zamandan itibaren mevki emekçilerinin, çalışanlarının hukukunu kendi şartları içerisinde düzenleyecek tedbirleri hep almaya gayret etmiştir. Bu kıdem tazminatı olarak bildiğimiz emekçilerimiz için önemli olan tek müessese 1936 tarihinde kaynak tek kanuna referans vermektedir. Çalışanlarını, emekçilerini koruyan tek sosyal mevki anlayışına dayanmaktadır.


Modern toplumda sendikalar en önemli kurumdur. Sendikalar şu varsayım üzerine kurulmuştur; Sermaye kendiliğinden güçlüdür. Sermayenin gücünü dengeleyecek tek imkan olarak sosyal mevki sendikal özgürlüğü ve emekçilerin örgütlenmesi ilkesini benimsemiştir. Dolayısıyla emekçilerin örgütlenmesi, işçilerin örgütlenmesi ve sendikal özgürlükleri kullanması onları işverene karşı eşit hale getirecek tek müessese olarak teorik olarak düşünülmüştür. Bunu yaşatmak yerde eşit ilişki iklimini oluşturmak bizim Çalışma Bakanlığının görevidir. Bütün emek hukukumuz, sendikalar hukuku, iş kanunumuz, toplu sözleşme hukukumuz hepsi yerde tatlılıkla işlev görmek durumundadır. Bu bakımdan tığ sendikalaşmayı son basamak önemli görüyoruz. Fakat Türkiye’dahi kamu yemekçilik sendikalaşma oranı oldukça yüksek sayılabilir yüzde 70’in üzerindedir. Fakat işçilerimizin sendikalaşma oranı oldukça düşüktür.


Asgari ücret


Asgari ücret çalışmaları başlamadan önce kamuoyunun beklentisi nedir niteleyerek taharri yaptırıyorduk. O araştırmaya göre yerde tapın araştırması tabi. Ortalama kamuoyunun beklentisi sayı yüksek artık. 8 1000 liranın üzerinde artık. İşverenlerin beklentisi rakam 7 1000 lira civarında artık. Asgari ücretliler Türkiye ortalamasından bahsediyorum 7 1000 600 lira artık.


Asgari ücretlilerin oranı yüzde 38. Küçümsenecek tek rakam olumsuzlama, ciddiye almamız lazım. Bu gösteriyor ki asgari ücret çiçekçi sadece asgari ücretlileri ilgilendiren tek konu olumsuzlama. Bugün yeniden asgari ücretle ilgili görüşmelerimiz başladı. Üçlü tek masada görüşmeler sürme ediyor. Kamuoyunun beklentisi nedir dile Türkiye boyutlarında tek taharri yaptırdık. Kamuoyunun beklentisi 8 1000 TL üzerinde, işverenlerin beklentisi 7 1000 TL olarak artık. Çalışmalar sürme ederken konuşulan rakamları burada söylemem gerçek olumsuzlama.


Asgari ücret siyaseti başka ücretleri dahi düzenliyor. Ne kadar gerçekçi rakam belirlersek asgari ücrete yakın çalışanların ücreti dahi yukarı menfaat.


Sözleşmeliye kadro çiçekçi


Sözleşmeli personeller hangi tür olursa olsun hepsini toparlayıp zapturapt altına alıyoruz. Hemen kadroya geçiriyoruz. Sayı yaklaşık 500 bine ulaşacak. Çalışma teknik olarak bitti.


“Çözüm için her kesimi dinliyoruz”


EYT konusu Türkiye’nin önündeki en önemli konulardan tek tanesi. Uzamasının tek kaç sebebi var. Hekesi uymak zorundayız. Meselenin tek boyutu iş adamlarının kıdem tazminatı var. Devlet açısından ele kırılan tek konuydu. Fakat aracısız işverenleri ilgilendiriyor. Teknik yönüyle problemler var. 1999 öncesi sayısal ortam olmadığı için tığ bunları organize etmeye çalışıyoruz. Bütün yerde çalışmaları tamamladığımız zaman Meclis’te bunu paylaşacağım. En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan kimsenin endişesi olmasın.


Ayrıntılar gelecek…

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Generated by Feedzy