FEC, 2024’ten önce siyasi reklamlarda AI’yı sınırlayabilir

Haftalarca süren ileri geri hareketlerin ardından Federal Seçim Komisyonu, belki de yapay zeka tarafından üretilen içeriğin siyasi reklamlarda kullanımını düzenleyen kurallar koymaya karar verdi.

Perşembe günü yapılan açık bir toplantıda FEC, kampanyaların yapay zekayı nasıl kullandığını yöneten yeni kuralların yıl sonundan önce yürürlüğe girmesiyle sonuçlanabilecek bir süreci başlatarak, dilekçeyi kamuoyu görüşüne açmaya karar verdi. Halk Vatandaşı savunuculuk grubu tarafından sunulan dilekçe, komisyona, adayların ve siyasi partilerin yapay zekayı rakiplerini yanlış tanıtmak için kullanmasını yasaklayan kurallar oluşturarak dolandırıcılığı cezalandırma yetkisini artırma çağrısında bulunuyor.

“Seçim reklamlarında derin sahtekarlıkları ve AI’nın diğer aldatıcı kullanımlarını düzenleme ihtiyacı her geçen gün daha acil hale geliyor”

Public Citizen başkan yardımcısı Lisa Gilbert Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Seçim reklamlarında derin sahtekarlıkları ve AI’nın diğer aldatıcı kullanımlarını düzenleme ihtiyacı her geçen gün daha acil hale geliyor” dedi. “FEC’in bir kamu görüşü dönemi başlatma kararı, AI’nın demokrasimiz için oluşturduğu tehdidin nihayet ciddiye alınabileceğine dair cesaret verici bir işaret.”

Cumhuriyetçi Komiser Allen Dickerson, bu yazın başlarında ilk kez sunulduğunda dilekçeye karşı çıktı, ancak Perşembe günü yorum dönemini başlatmak için oy kullandı. Yine de Dickerson, FEC’in talep edilen kuralları uygulamak için gerekli yetkiye sahip olup olmadığını sorgulayarak, Public Citizen ve diğerlerinin önce federal milletvekillerinin harekete geçmesini talep etmesi gerektiğini öne sürdü.

“FEC’in polis adaylarının rakipleri hakkında yalan söylediğini öğrenmek pek çok kişi için haber olur sanırım. Bu Kongre’nin tercihiydi,” dedi Dickerson Perşembe günkü toplantıda. “FEC oybirliğiyle bu seçimi tekrar gözden geçirmesini ve bize kampanyalarla dolandırıcılığı cezalandırmak için daha geniş yetki vermesini istedi, ancak Kongre’nin hakkı olduğu için bu talebi görmezden gelmeyi seçti.”

Perşembe günkü oylama, AI’yı düzenlemek için hem Kongre’den hem de Beyaz Saray’dan gelen bir dizi eylemden sonra geldi. Mayıs ayında, OpenAI CEO’su Sam Altman, Senato Yargı Komitesi önünde ifade vererek, milletvekillerinin sektörü düzenleyen yeni kuralları hızla geçirmeleri gerektiğini söyledi ve özellikle bir devlet lisans programı talep etti. Beyaz Saray ayrıca, teknolojiyi sorumlu bir şekilde geliştirmek için Altman’ın şirketi gibi bazı üst düzey AI şirketlerinden bir avuç gönüllü taahhüt aldı.

Haziran ayında, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer (D-NY), Kongre’nin sektörü düzenlemeye nasıl yaklaşması gerektiğine dair SAFE İnovasyon Çerçevesi adlı bir plan ortaya koydu. Plan, milletvekillerinden ulusal güvenlik ve iş kaybından telif hakkı ve yanlış bilgilendirmeye kadar AI ile ilişkili çeşitli riskleri ele almalarını istiyor.

Bu arada, Cumhuriyetçi Ulusal Komite ve bir Ron DeSantis süper PAC olan Never Back Down gibi siyasi gruplar teknolojiyi çoktan kullanmaya başladı. Nisan ayında RNC, Başkan Joe Biden’ın seçim duyurusuna yanıt olarak yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir reklam yayınladı ve yeniden seçilmesi halinde geleceğin distopik bir versiyonunu resmetti. Never Back Down, geçen ay bir reklamda eski Başkan Donald Trump’ın sesini taklit etmek için yapay zekayı kullandı.

Bu saldırı videoları, benzer şekilde gevşek kurallara sahip sosyal platformlara taşındı. Haziran ayında DeSantis kampanyası, Trump’ın ABD’nin covid-19’a müdahalesine öncülük eden eski Beyaz Saray baş tıp danışmanı Anthony Fauci’yi öptüğünü gösteren sahte görüntüler içeren bir video paylaştı.

Demokratik Ulusal Komite ve RNC, geçmişte AI’nın kullanımıyla ilgili iç kurallar yayınlayıp yayınlamayacakları konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Kongre, teknolojiyle ilgili kurallar koyma niyetini açıkça belirtmiş olsa da, birkaç gerçek yasa tasarısı sunuldu. Temsilci Yvette Clarke (D-NY), kampanyaların ve siyasi grupların reklamlara yapay zeka tarafından üretilen içerik eklediklerinde ifşa etmelerini gerektiren bir yasa tasarısı çıkaran ilk kişi oldu. Senatör Amy Klobuchar (D-MN), Senato’da Clark’ın önlemine bir refakatçi getirdi.

Ancak Kongre, son yıllarda yayınladıkları duruşma dalgasına, mevzuata ve hararetli açıklamalara rağmen, teknolojiyi düzenleyen herhangi bir kuralı onaylama konusunda ayaklarını sürüdü. 2024 seçimleri yaklaşırken Gilbert ve Public Citizen, kampanya sezonu tam olarak yürürlüğe girmeden önce kitaplara bazı kurallar koymanın bir yolu olarak dilekçelerini yayınladılar.

Gilbert, “Bu, çözümün bir parçası” dedi. Sınır Çarşamba günü. “Will ayrıca Kongre’nin, kampanya reklamlarının oluşturulduğu diğer alanlarda yönetim kurulu genelinde yasaklama veya yönetim kurulu genelinde ifşa edilmesini zorunlu kılma konusunda harekete geçmesine ihtiyaç duyacak.”

Perşembe günkü oylamanın ardından Klobuchar, FEC’in yapay zeka üzerindeki yetkisini artırmak için yeni bir yasa tasarısı çıkaracağını söyledi.

Klobuchar yaptığı açıklamada, “AI, partiden bağımsız olarak adaylara karşı kullanılabilecek yanıltıcı içerik oluşturmak için giderek daha fazla kullanılıyor” dedi. Sınır. “Bugünkü karar ileriye doğru bir adım olsa da, FEC’in şimdi harekete geçmesine ihtiyacımız var. Zaten yetkileri olsun ya da olmasın, FEC’in bununla başa çıkma yetkisini netleştirmek için iki partili bir yasa çıkarmayı planlıyorum.”

Dilekçe federal sicile ulaştığında, halkın yorum yapmak için 60 günü olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir