Fisker, 29.900 $’dan başlayan iddialı EV serisini sergiliyor

Fisker, ilk “Ürün Vizyon Günü” etkinliğinde bir dizi prototip araç sergileyerek EV girişiminin önümüzdeki yıllar için geniş kapsamlı yol haritasını özetledi. Bunlar arasında 30.000 doların altındaki Pear SUV, Ronin spor araba, Alaska kamyonet ve Fisker’in birkaç ay önce teslim etmeye başladığı Ocean SUV için yeni bir arazi paketi vardı.

Şirket bu araçlardan birkaçını önceden satmış olsa da (ve hatta geçen yıl Armut için rezervasyon açmış olsa da), TechCrunch etkinliğin, hepsinin prototip biçiminde ilk gösterildiğinde işaretlendiğini not eder. Fisker, önümüzdeki birkaç yıl içinde birden fazla otomobili üretime sokmayı umuyor – bu iddialı bir hedef. Reuters notlar, küçük şirketin karşı karşıya olduğu tedarik zinciri kesintileri.

Soldan sağa: Force-E offroad paketine sahip Ocean SUV, Pear, Alaska ve Ronin.
Resim: Fisker

Dizideki en uygun fiyatlı aracın Armut (“Kişisel Elektrikli Otomotiv Devrimi” anlamına gelen) olması planlanıyor. Fisker, SUV’u 2025’in ortalarında satışa çıktığında sonunda 29.900$’a satmayı umuyor. elektrek senetler, vergi kredilerinden sonra fiyatını 22.400 dolara düşürmeli. Fisker, Armut’u büyük miktarlarda ve benzer modellere göre yüzde 35 daha az parçaya ihtiyaç duyduğunu söylediği basitleştirilmiş bir tasarım süreciyle üreterek bu nispeten uygun fiyat noktasına ulaşmayı umuyor. Arabanın montajı, Lordstown Motors’tan satın aldığı bir tesisin bulunduğu Ohio’daki sözleşmeli üretici Foxconn tarafından yapılacak.

Armut elektrikli SUV’nin diğer ilginç özellikleri arasında, sıkışık park yerlerinde daha fazla yer tasarrufu sağlamak için arka tamponun içine doğru kayan sözde “Houdini Trunk”, arabanın önünde bir koltuk sırası olması seçeneği yer alıyor. altı kişiye kadar oturma yeri ve bir ön bagaj elektrek notlar arabanın ön ızgarasının arkasından dışarı kayar.

Sırada, Fisker’in 2025’te teslim etmeye başlamasını umduğu 45.400 dolarlık bir elektrikli kamyonet olan Alaska var. Bir basın açıklamasında Fisker, Alaska’nın “dünyanın en hafif EV kamyoneti” ve “dünyanın en sürdürülebilir kamyonu” olma hedefini açıkladı. önyükleme yapmak için ve maksimum 230 ila 340 mil arasında bir menzili hedefliyor. BT Ayrıca Houdini markalı bir öğeye sahiptir; kargo yatağı ve arka kabini 9,2 fit uzunluğa kadar tek bir yüzeye dönüştürmek için geri çekilebilen bir yatak bölücü. TechCrunch Ocean SUV’sini üreten aynı fabrikada Avrupa’daki bir sözleşmeli üretici tarafından inşa edileceğini bildirdi.

Bu arada Ocean SUV, henüz açıklanmayan bir fiyatla gelecek yılın ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan yeni bir Force-E offroad paketi alıyor. Paket, daha yüksek yerden yükseklik, 20 inç tekerlekler üzerinde 33 inç lastikler, bir tavan sepeti ve daha dayanıklı bir gövde altı plakası içerir.

Son olarak, Fisker’in bir gün şarj başına 600 milin üzerinde menzil sunacağını umduğu beş koltuklu bir grand tourer spor otomobil olan birinci sınıf Ronin var. İki saniyede 0’dan 60’a çıkma hırsına sahip dört kelebek kapılı, üstü açık bir üstü açılır araba. Fisker’in basın açıklaması, Ronin hakkında “ultra lüks fiyatlı ve sınırlı miktarlarda üretilecek” ifadesinin ötesinde herhangi bir kesin fiyat bilgisi sunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir