Ford EV’ler gelecek yıldan itibaren Tesla’nın şarj fişini kullanacak

Ford CEO’su Jim Farley ve Tesla CEO’su Elon Musk, 2024’ün başlarında 12.000’den fazla Tesla Supercharger’ın Ford araçlarıyla birlikte çalışacağını duyurdu. Farley ayrıca, yeni nesil Ford araçlarının, Tesla’nın tescilli şarj sisteminin standartlaştırılmış versiyonu olan Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) portu ile donatılacağını duyurdu.

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter Space görüşmesinde “Tesla süper şarj cihazlarının duvarlarla çevrili bir bahçe olmasını istemiyoruz” dedi. Musk’a göre Tesla, güvenilir EV şarjına erişim söz konusu olduğunda Ford ve diğer otomobil üreticilerinin eşit şartlarda olmasını istiyor.

“Tesla kompresörlerinin duvarlarla çevrili bir bahçe olmasını istemiyoruz”

Ford’a göre Tesla, F-150 Lightning kamyonu, Mustang Mach-E ve E-Transit teslimat minibüsü dahil olmak üzere Ford’un EV’lerinden herhangi birini satın alan müşterilere sağlanacak bir adaptör geliştirecek. Kuzey Amerika’daki EV’lerin büyük çoğunluğu gibi, Ford’un EV’leri de CCS (Kombine Şarj Sistemi) fişli EV şarj cihazlarıyla uyumludur.

Adaptör, Ford EV’lerin yeni piyasaya sürülen Sürüm 3 şarj cihazları da dahil olmak üzere Tesla’nın Süper Şarj Cihazlarına bağlanmasına izin verecek. Ve Ford’un 2025’te piyasaya sürülecek olan yeni nesil EV platformu, Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardı bağlantı noktasıyla uyumlu olacak. Tesla, şarj standardını geçen yıl diğer otomobil üreticilerine açacağını duyurdu ve şimdi Ford, bunu benimseyen ilk şirketlerden biri.

Ford ayrıca, 2024’ün başlarına kadar 1.800 DC hızlı şarj istasyonunu daha büyütecek olan “BlueOval” şarj ağını desteklemeye devam edecek.

Twitter Alanı aşaması, Vali Ron DeSantis’in dünkü başkanlık duyuru konuşması olan felaketin ardından bu kez istikrarlıydı. Uzayda gösterilen sayılara göre, yaklaşık 75.000 kişi, DeSantis akışına girmeye çalışan yaklaşık 600.000’e kıyasla ayarlandı.

Bu yılın başlarında, Tesla’nın bir zamanlar Elon Musk ve sadece Elon Musk müşterilerine özel olan Supercharger ağı, Tesla olmayan EV’lere açılmaya başladı. Aylardır diğer şirketlerin EV’lerinin Avrupa’daki şarj cihazlarını kullanmasına izin veren şirket, Biden yönetiminin EV şarj seçeneklerini daha fazla Amerikalıya genişletmeye yönelik 7,5 milyar dolarlık planında belirtilen talimatlara göre şimdi aynısını ABD’de yapıyor. .

ABD’deki Tesla Supercharger’ları tescilli bir konektör kullanır – bu, Tesla’nın diğer otomobil üreticilerinden koruma sağlayan “rekabetçi hendeği” idi. Tesla olmayan araçların şarj cihazlarına erişmesine izin vermek için şirket, konektöre bir CCS adaptörünün uygulandığı “Magic Dock” adlı bir cihaz kurdu. CCS, Kuzey Amerika’daki çoğu EV üreticisinin DC hızlı şarj için benimsediği, üzerinde anlaşmaya varılmış bir standarttır.

Tesla’nın Supercharger ağı bir zamanlar Elon Musk’ın müşterilerine ve sadece Elon Musk’a özeldi.

İki otomobil üreticisi CEO’su arasındaki konuşma, EV rekabeti artmaya devam ederken ortaya çıkıyor. Tesla, büyüyen elektrikli araç endüstrisinin zirvesindeki hakimiyetinin tadını çıkardı, ancak diğer üreticiler nihayet Tesla’nın en çok satan Model Y’sine daha fazla çeşitlilik ve alternatifler getiriyor. Tesla, satışları artırmak için bu yıl birçok kez fiyatları düşürdü ve Model 3’ü getirdi. sedan 40.000 doların altında.

Fiyat indirimleri sadece Tesla’da olmuyor. Ford da fiyatları düşürdü ve diğer üreticiler endüstri çapında bir elektrikli araç fiyat savaşına adım adım yaklaşıyor.

Ford, en çok satan EV’lerden bazılarına sahip (kesin olarak iki numara), ancak alev alabilecek hatalı pilleri içeren üretim sorunları nedeniyle engellendi (bu sorun ele alındı, ancak Lightning üretimini bir süre durdurdu). Mustang Mach-E üretimi de şirket fabrikadaki süreçleri iyileştirdiği için haftalarca durdu.

Ford, bir yıl önce, şimdi Ford Blue olarak adlandırılan son derece karlı gazlı araçları ve bu arada, Tesla’nın Model 3’ü için orijinal adı olan Ford Model E altındaki elektrik çabaları için ayrı işler yürütmek üzere şirketi yeniden yapılandırdı (hatta onlar bile Ford’un ticari markasını ihlal etmemek için Model 3 logosunu değiştirmek zorunda kaldı).

Farley daha önce Musk’ı övmüştü ama aynı zamanda bazı yumruklar da atmıştı. Geçen yıl bir kez Farley, Ford F-150 Lightning’in halihazırda üretilip yola çıkarken Tesla’nın Cybertruck’ı görünürde hiçbir yerde yokken (ve hala görünmüyor) lanse etti. Farley o sırada “Al şunu, Elon Musk,” dedi.

Hem Tesla hem de Ford, şarj altyapısının güvenilirliğini artırmak için Ulusal Laboratuvarları, EV ekipmanı OEM’lerini ve otomobil üreticilerini bir araya getiren ortak bir çaba olan Ulusal Şarj Deneyimi Konsorsiyumu’na katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir