Ford, Mustang Mach-E siparişlerini daha düşük bir fiyat ve daha yüksek bir aralıkla yeniden açıyor

Ford, tamamen elektrikli Mustang Mach-E için siparişleri yeniden açarken, aynı zamanda crossover’ın EPA tarafından tahmin edilen menzilini artırıyor ve fiyatları tüm seri boyunca düşürüyor. Hareket, Tesla’nın kendi fiyat indirimleri ve federal vergi kredisi etrafındaki süregelen belirsizlik arasında EV fiyatlarının değişmeye devam etmesiyle geldi.

Mustang Mach-E şu anda Ford’un en çok satan elektrikli aracı ve genel kategoride üçüncü en iyi otomobil üreticisinin ABD’de 2 numaralı EV satıcısı statüsüne yükselmesine yardımcı oldu. Ford geçtiğimiz günlerde, 2023’te saat başına üretilen Mach-E sayısını ikiye katlayarak yıl sonuna kadar 210.000 çalışma hızına ulaşmayı hedeflediğini söyledi.

Mach-E siparişleri, şirket Meksika’daki fabrikasında yenilemeleri tamamladığından kısa bir süre için kapatıldı. Ve potu tatlandırmaya yardımcı olmak için Ford, Mach-E’nin menzilini de iyileştirerek, arkadan çekişli modeller için EPA tahminine göre 250 mile ve çift motorlu dört tekerlekten çekişli versiyonlar için 226 mile çıkardı.

İşte fiyat indirimlerinin dökümü:

Yaklaşan bir EV fiyat savaşı hakkında çok fazla mürekkep dökülmüş olsa da, hareketlerin çoğu şu anda sadece iki şirket içinde gerçekleşiyor: Tesla ve Ford. Tesla, araçlarına olan talebin azaldığı görüldüğü için Ocak 2023’ten bu yana fiyatları toplamda beş kez düşürdü. Ayrıca, ABD’de en son model başına yaklaşık 250 $ olmak üzere fiyatları biraz artırdı.

Bu arada, Ford’un EV fiyatları da benzer bir hız treninde. Mustang Mach-E fiyatları geçen yıl yükseldi, ardından bu yılın başlarında düştü ve şimdi tekrar düştü. Bu arada, F-150 Lightning, başlangıçta açıklanan fiyattan yaklaşık 20.000 $ daha pahalıya satılıyor. Ancak F-150 Lightning, 7.500 $ EV vergi kredisinin tamamı için uygunken, Mustang Mach-E bunun yalnızca yarısını, yani 3.750 $’ı almaya hak kazanıyor.

Ancak şimdiye kadar, diğer otomobil üreticileri Tesla ve Ford’u takip ederek bir fiyat savaşına girmeyi reddettiler, arkalarına yaslanıp her şeyin sallanmasına izin vermekle yetindiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir