‘Gizli mod’ takibiyle ilgili 5 milyar dolarlık Google davası, mahkemeye bir adım daha yaklaşıyor

Pazartesi günü Kaliforniyalı bir yargıç, Google’ın milyonlarca kişinin gizliliğini yasa dışı bir şekilde ihlal ettiğini iddia eden kullanıcılar tarafından açılan bir davada Google’ın özet karar talebini reddetti. Google’a dava açan kişiler, bunun, Google’ın uygulamalardaki çerezleri, analizleri ve araçlarının, kullanıcılar Gizli mod Chrome’u veya belirli bir düzeyde gizlilik beklentisiyle Safari’nin özel göz atma gibi diğer benzer özellikleri etkinleştirdikten sonra bile İnternet’te gezinme etkinliğini izlemeye devam etmesinden kaynaklandığını söylüyor. Ancak gerçek şu ki, 2018’de yazdığımız gibi, “Gizli olmayan şey: gizli tarama modu.”

Yargıç Yvonne Gonzalez-Rogers, Chrome gizlilik bildiriminde, Gizlilik Politikasında, Gizli Açılış Ekranında ve Özel Olarak Arama ve Göz Atma Yardım sayfasında, gizli modun depolanan bilgileri nasıl sınırladığı veya insanların paylaştıkları bilgileri nasıl kontrol edebilecekleri hakkındaki ifadelere işaret ederek, “Alındı” yazdı. bir bütün olarak, bu yazıların, Google’ın kullanıcıların özel olarak gezinirken verilerini toplamayacağına dair uygulanabilir bir söz oluşturup oluşturmadığı konusunda denenebilir bir sorun var.

Yargıcın bahsettiği Google’ın iddialarına karşı çıkan bir başka konu da, davacıların Google’ın “kullanıcıların normal ve gizli tarama verilerini aynı günlüklerde sakladığına; kullanıcılara kişiselleştirilmiş reklamlar göndermek için bu karışık günlükleri kullanır; ve toplanan bireysel veri noktaları kendi başlarına anonim olsalar bile, toplandıklarında Google bunları ‘başarı olasılığı yüksek olan bir kullanıcıyı benzersiz bir şekilde tanımlamak’ için kullanabilir.”

Ayrıca, davacıların ekonomik zarar görmediklerine dair bir Google argümanına yanıt verdi ve şöyle yazdı: “Davacılar, tarama verileri için bir pazar olduğunu gösterdiler ve Google’ın iddia edilen verileri gizlice toplaması, davacıların bu pazara katılmasını engelledi. .. Son olarak, Google’ın veri toplamasının niteliği göz önüne alındığında Mahkeme, maddi zararların tek başına yeterli bir çare olmadığına kanaat getirmiştir. Google’ın devam etmekte olan kullanıcıların özel göz atma verilerini toplamasını ele almak için ihtiyati tedbir gereklidir.”

Dava, “en az” 5 milyar dolar tazminat talep ederek 2020’de açıldı ve Mike Swift tarafından MLex için bildirildiği gibiyargıç onun yapacağını belirttiği için karar tamamen şaşırtıcı değildi, ancak davayı anlaşmaya veya yargılamaya yaklaştırdığı için büyük bir karar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir