Gizmodo baş editörü, Tetris filmi nedeniyle Apple’a dava açtı

Gizmodo baş editör Daniel Ackerman, 2023 Apple TV Plus filmi nedeniyle Apple ve diğer taraflara dava açtı Tetris2016 kitabından koptuğunu iddia ederek Tetris Etkisi. Ackerman Apple’ı iddia ediyor, Tetris hak sahibi Tetris Company, Tetris filmin yapımcıları ve senaristi Noah Pink, “tamamen aynı duygu, ton, yaklaşım ve sahneleri” filmden kopyaladı. Tetris Etkisi – özellikle oyunun çıkışını bir “Soğuk Savaş casus gerilim filmi” olarak çerçevelemesi.

Başlangıçta tarafından bildirildi ReutersAckerman’ın davası, Tetris Şirketi ile yazdığı gibi bir yıllık yazışmaların ana hatlarını çiziyor Tetris Etkisi. Tetris Şirketi’nin onun çalışmasından haberdar olduğunu ve kendi kitabının film ve TV uyarlamalarını yapmaya çalıştığı için onu yasal işlem yapmakla tehdit ettiğini, Tetris hikaye. Ackerman, “Film, kitabın çok sayıda belirli bölümünü ve olayını cömertçe ödünç aldı” diyor.

Apple ve Tetris Şirketi, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Sınır. Ancak Ackerman’ın durumu, şu gerçeği göz önüne alındığında zor olabilir: Tetris Ve Tetris Etkisi her ikisi de genellikle telif hakkı yasası tarafından korunmayan gerçek tarihsel gerçeklerden yararlanır. Sonuç olarak, dava büyük ölçüde şunun savunulmasına dayanmaktadır: Tetris hissini kopyalar Tetris Etkisi. (Ayrıca, filmin bazı potansiyel icatlarının – gizli bir KGB ajanı olduğu ortaya çıkan bir rehber gibi – anlatısındaki spekülasyonlara dayandığını savunuyor.)

“Ackerman’ın kitabı, dünyanın gerçek tarihi hakkında yazmak için benzersiz bir yaklaşım benimsedi. Tetris”

“Ackerman’ın kitabı, dünyanın gerçek tarihi hakkında yazmak için benzersiz bir yaklaşım benimsedi. Tetris, çünkü sadece tarihsel kayıtları uygulamakla kalmadı, aynı zamanda bir Soğuk Savaş casus gerilim filmi tarzında ilgi çekici bir kurgu olmayan anlatı kitabı yaratmak için kendi orijinal araştırmasını ve yaratıcılığını da katmanlara kattı” diyor. “Bay. Ackerman’ın edebi şaheseri, diğer makale ve yazıların aksine, gerçek oyun ve hayranlar üzerindeki vurguyu ortadan kaldırdı ve bunun yerine çevreleyen anlatıya, aksiyon sekanslarına ve oyuncular arasındaki düşmanca ilişkilere odaklandı … Bu, Davalıların benimsediği yaklaşımla aynıydı. Tetris Filmi, dikkate değer bir malzeme ayrımı olmadan.”

Yazarlar, eserlerine dayalı olarak yarı tarihsel filmler geliştirdikleri için stüdyolara dava açtılar; Warner Bros. ve New Line Cinema, korku filmi nedeniyle bir davada anlaştı Sihirbaz örneğin 2017’de. Ancak bu, tarihsel doğruluğu, en hafif deyimiyle, oldukça tartışmalı olan paranormal olayları içeriyordu – bu da onu potansiyel olarak telif hakkı alınabilir kurgu alanına yaklaştırıyor.

Ackerman, olaydan sonra ulaştığını söylüyor. Tetris Fragmanın serbest bırakılması ve başarısızlıkla talep edilen Apple ve diğer sanıklar, filmin yayınlanmasından önce yasal sorunları ele alıyor. Davası, diğer suçların yanı sıra telif hakkı ihlali ve haksız rekabet iddiasında bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir