GM’nin BrightDrop’u elektrikli dağıtım minibüslerini Meksika’ya getiriyor

General Motors’un elektrikli dağıtım şirketi BrightDrop, pille çalışan dağıtım kamyonetlerini bir sonraki pazarı olarak Meksika’ya getiriyor. Şirket, geçen yıl Kanada’ya açıldıktan sonra şimdi tüm Kuzey Amerika’yı kapsıyor.

Meksika’daki müşterilere sunulacak ilk iki ürün, şirketin Zevo 400 ve Zevo 600 teslimat minibüsleri olacak. Zevo 600, 250 mil menzil için 165 kWh’lik bir pil takımına sahiptir. Zevo 400 daha küçük ve daha çevik – yine de bu yıl üretime başladığında daha spesifik özellikleri bekliyoruz. Meksika’daki müşteriler, yine bu yılın sonlarından itibaren BrightDrop’un web sitesi aracılığıyla minibüsler için sipariş verebilecekler.

BrightDrop EV’ler, GM’nin Kanada, Ontario’daki CAMI Assembly fabrikasında üretiliyor ve GM, Zevo 600’ün üretiminin “önümüzdeki birkaç ay içinde başlayacak” Zevo 400 ile hızlandığını söylüyor.

GM, BrightDrop’u 2021’de elektrikli çağ için teslimat alanını yeniden başlatmaya yönelik büyük bir çabanın parçası olarak yarattı. Elektrikli dağıtım araçları BrightDrop’un tek ürünü değildir. Yazılım, şarj istasyonu sağlayıcılarına erişim ve hatta teslimat ve paket teslimi için depoda veya sokakta kullanılabilen elektrikli tahrik destekli bir palet içeren bir e-ticaret dağıtım ekosistemi olmayı hedefliyor.

BrightDrop’un Walmart, FedEx ve Verizon dahil olmak üzere birçok büyük dağıtım ve hizmet şirketiyle anlaşması vardır. Uzmanlar, dünyanın dört bir yanındaki en büyük 100 şehirdeki teslimat araçlarının sayısının önümüzdeki on yılda yüzde 36 artacağını tahmin ederken, pandemi eve teslimatta bir patlamayı tetikledi. Dünya Ekonomik Forumu’na göre daha fazla kamyon, en az yüzde 36 veya 6 milyon ton daha fazla egzoz borusu kirliliğine eşittir.

BrightDrop ve GM için çıkarlar çok büyük. Geçen yıl şirket, 2023 yılına kadar gelirinin 1 milyar dolara ulaşacağını kendinden emin bir şekilde tahmin etti ve bu da onu bu dönüm noktasına ulaşan en hızlı şirketlerden biri haline getirdi. Ancak GM’nin EV satışları, şirket Ultium akülü araçlarını inşa etme konusunda tedarik zinciri zorluklarıyla karşılaştığı için çeyrekten çeyreğe yavaşladı.

Bu yılın başlarında BrightDrop CEO’su Travis Katz, kod çözücü şirketin Tesla’dan daha hızlı para kazanacağını. Katz, “Bunu bağlama koymak gerekirse, Tesla’nın 1 milyar dolara ulaşması 10 yıl sürdü” dedi. “Bu kombinasyonun, büyük bir şirket tarafından desteklenen bu girişimin bizim için oldukça iyi sonuç verdiğini düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir