Göç İdaresi Başkanlığı’ndan yabancıların adres beyanları hakkında açıklama


İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’ndan yabancıların adres beyanları hakkında makale yapıldı.


Açıklamada kişilerin adres bildirimine ilişkin işlemlerde, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 50’nci maddesine göre yazılı beyanın esas olduğu hatırlatıldı.


Türkiye’dahi vatandaşların ve yasal statüde bağcıklı yabancıların tüm adres tescil işlemlerinin nüfus müdürlükleri ve il göç idaresi müdürlükleri tarafından yürütüldüğü anımsatılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:


“Yasal kalış hakkı bağcıklı yabancıların adres beyanlarının tamamında, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından titizlikle ve yerinde tahkikatlar yürütülmekte olup 2022 yılının esasen yerde yana 3 milyon 791 1000 198 yabancının adres tahkikatı yapılmış ve rutin olarak yapılmaya sürme etmektedir. Ülkemizde yasal kalış hakkı bağcıklı yabancıların sayıları ve yoğunlukları Bakanlığımızca sistemli olarak takip edilmekte olup belirlenen ilçe ve mahallelerin yabancıların ikametine kapatılması gibi tensikat yapılmakta ayrıca yukarıda belirtildiği üzere yabancıların adreslerine ilişkin tahkikat işlemleri dahi sürme etmektedir. Bu çerçevede, gerek tahkikat ve taramaya gerekse şikayete tâbi olarak gerçeğe ters adres beyanında bulunulduğunun tespit edilmesi halinde vatandaşımız veya yabancı uyruklu ilgili tüm kişiler hakkında gerekli idari ve adli işlemler yapılmaktadır.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir