Google Alışveriş artık farklı vücut tiplerine göre kıyafet modellemek için yapay zekayı kullanıyor

Google, çevrimiçi alışveriş deneyimi için, kullanıcıların giysileri daha ayrıntılı aramasına ve giysilerin farklı vücut tiplerinde nasıl görüneceğini daha iyi görselleştirmesine yardımcı olmak için tasarlanan iki yeni özelliği kullanıma sunuyor.

Bugünden itibaren ABD’deki Google Alışveriş kullanıcıları, bir giysinin gerçek insan modellerinden oluşan bir seçki üzerinde nasıl görüneceğini gerçekçi bir şekilde gösteren sanal bir deneme deneyimine erişebilir. Bu modeller, XXS ile 4XL arasında değişen çeşitli cilt tonları, etnik kökenler, saç tipleri ve vücut şekilleri ile mevcuttur ve kullanıcıların bir giysinin kendi vücut tipine benzeyen bir vücut tipinde nasıl görüneceğini görmelerine yardımcı olur.

Başlangıçta, sanal deneme deneyimi için yalnızca H&M, Anthropologie, Everlane ve Loft gibi çeşitli markaların kadın üstleri mevcut olacak ve Google, erkek üstlerinin ve “diğer kıyafetlerin” bu yılın ilerleyen zamanlarında satışa sunulacağını iddia ediyor. Bu özellik, bir giysiyi satın almadan önce nasıl görüneceğini doğru bir şekilde görselleştirerek alışveriş yapanların hayal kırıklığı yaşamamasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Şirket, kendi alışveriş verilerine dayanarak, çevrimiçi alışveriş yapanların yüzde 59’unun, vücutlarında farklı görünmesini bekledikleri için satın aldıkları bir giysiden hayal kırıklığına uğradığını ve yüzde 42’sinin, çevrimiçi giyim modelleriyle temsil edildiğini hissetmediğini iddia ediyor.

Google Alışveriş kullanıcıları, Anthropologie gibi desteklenen markalardaki kadın üstleri listelemelerinde “modelleri dene”yi seçebilir ve her vücut ölçüsü için farklı seçenekler sunulur.
Resim: Google

Yeni Google Alışveriş sanal deneme deneyimi, modelin daha sonra gerçekçi görüntüler oluşturmak için nasıl kaldıracağını öğrendiği bir görüntüye (temelde rastgele pikseller) Gauss gürültüsü eklenerek eğitilen difüzyon tabanlı bir üretken yapay zeka modeli kullanır. Bu süreç, Google’ın yapay zeka modelinin, hangi açıda veya pozda olursa olsun mevcut çeşitli modellerde bir giysi parçasının nasıl kırışacağını, sarkacağını, katlanacağını, yapışacağını ve esneyeceğini gerçekçi bir şekilde tasvir etmesine olanak tanır. Açık olmak gerekirse, modeller Google Alışveriş için yapay zeka ürünü değildir — yapay zeka, yalnızca bu insan modellerinin resimlerine göre kıyafetleri şekillendirmek için kullanılır.

Bugün Google Alışveriş’e, kullanıcıların tam olarak aradıklarını bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış, farklı bir desene sahip bir gömlek veya cekete benzer ancak daha ucuz bir alternatif gibi yeni filtreler de ekleniyor. Makine öğrenimi ve görsel eşleme algoritmaları, kullanıcıların gereksinimlerine en uygun ürünü bulmak için çeşitli çevrimiçi giyim mağazalarında renk, stil ve desen gibi girdileri iyileştirmesine olanak tanır. Bu özellik şu anda Google Alışveriş’teki ürün listelemelerinde mevcuttur ve benzer şekilde üst kısımlarla sınırlıdır – Google, bunun diğer giyim türlerine ne zaman genişletileceğinden bahsetmemiştir.

Beğendiğiniz ama desenden nefret ettiğiniz bir üst mü buldunuz? Yeni Google Alışveriş filtreleri, ortamınıza daha uygun bir tarzda benzer bir şey bulmanıza yardımcı olabilir.
Resim: Google

Benzer şekilde Levi’s, Mart ayında çevrimiçi alışveriş için modelleme seçeneklerini genişletmek için yapay zekayı kullandığını duyurmuştu. Ancak kot markası, Google gibi gerçek kişilerin resimlerini kullanmak yerine yapay zeka tarafından oluşturulan modelleri kullanarak test edeceğini söyledi ve başlangıçta denim şirketinin alışveriş deneyimini “çeşitlendirmeye” yardımcı olacağını iddia etti. Levi’s daha sonra, duyuru tepkiyle karşılandıktan sonra bu yorumları geri çekti, ancak yapay zeka tarafından üretilen modelleri kullanmanın markanın “bir dizi vücut tipinde ürünlerimizin daha fazla görüntüsünü daha hızlı yayınlamasına” olanak sağlayacağını ileri sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir