Google Arama artık dil bilginizi eleştirebilir

Bir dahaki sefere bir cümlenin dilbilgisi açısından doğru olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol etmek istediğinizde, Google Arama’da yanıt olabilir. 9to5Google belirli bir ifadenin gramer açısından doğru olup olmadığına dair öneriler sunacak bir “gramer kontrolü” özelliği tespit etti. Örneğin, arama motoruna “hızlı kahverengi tilki tembel köpeğin üzerinden atlar” yazın ve Google muhtemelen “zıplamak” yerine “zıplamak” demek istediğinizi vurgulayacaktır.

Çoğu kişi muhtemelen arama ifadelerinin gramerini umursamasa da, bu aracın daha genel amaçlı olduğundan şüpheleniyoruz. Örneğin, bir mesajlaşma uygulamasına yazdığınızda cümlelerinizden biri ters görünüyorsa, Google’ın ümidi, Google Arama ile bir kontrol vermenizdir – çünkü daha fazla aramayı ve etkileşimi teşvik eden her şey iş için iyidir.

Dilbilgisi denetimi özelliği, Google’ı bir arama aracı olarak değil, özellikleri çağırmak için genel amaçlı bir sohbet kutusu arayüzü olarak gören zar atma veya yerleşik zamanlayıcı özellikleri gibi Arama’da yerleşik olan uzun bir araç listesine katılır.

Google Arama’nın gramer kontrolü özelliği iş başında.
Jon Porter / The Mediazone tarafından ekran görüntüsü

Google’ın özellikle ilgili destek sayfasında, “Aramanıza “gramer kontrolü” eklediğinizde veya Arama dilbilgisi kontrolü istediğinizi anladığında muhtemelen bir dilbilgisi kontrolü sonucu alırsınız. “​​Dilbilgisi denetimi tarafından sağlanan çıktı, dilbilgisinin doğru olup olmadığını doğrular. Değilse, ifadenin veya cümlenin nasıl düzeltileceğini gösterir. Ayrıca yazım hatalarını da düzeltebilir.” Google, özelliğin “AI sistemleri” kullanılarak çalıştığını söylüyor, ancak “özellikle kısmi cümlelerde yüzde 100 doğru olmayabileceği” konusunda uyarıyor.

Daha karmaşık bir cümle denerken, Google Arama’nın dilbilgisi denetimi özelliğinin sınırları ortaya çıkmaya başlar. Örneğin, teknik olarak “daha az” ve “daha az” kelimelerini karıştıran “tarlamda komşumunkinden daha az çimen var” cümlesi, Google Arama’da bir düzeltme oluşturmadı. Ama “tarlamda komşumunkinden daha az çimen var” dedi. Google Dokümanlar daha iyi performans gösterdi; kendi yerleşik dilbilgisi kontrol aracı, her iki cümledeki dilbilgisi hatasını tespit etti.

Google Arama’nın dilbilgisi denetimi özelliğinin ilk kez ne zaman kullanıma sunulduğu tam olarak net değil, ancak destek sayfasının en az birkaç haftadır çevrimiçi olduğu görülüyor. Google ile kontrol ettik ve bu parçayı herhangi bir yanıtla güncelleyeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir