Google Fotoğraflar, AI başlık oluşturucu ile anılarınızı adlandırmanıza yardımcı olur

Google, otomatik olarak oluşturulan resim koleksiyonları için özel bir yer oluşturmak üzere Fotoğraflar uygulamasına yeni bir Anılar sekmesi ekliyor. Şirket, fotoğraf koleksiyonlarınızı adlandırmanıza da yardımcı olabilecek yeni üretken yapay zeka başlıklandırma özellikleri ekliyor.

Google tarafından oluşturulan bu koleksiyonlar, yıllardır Fotoğraflar uygulamasının üst kısmında gösteriliyor, ancak artık uygulamanın alt kısmında özel bir düğme olacak. Anılar için varsayılan başlıklar, genellikle görüntülerin GPS meta verilerini kullanan konuma dayalı adlardır. Yeni AI başlık özelliği, Instagram Stories benzeri stil sunumlarını biraz daha eğlenceli ve ayrıntılı bir şekilde özetlemeye yardımcı olur.

Yeni üretken AI başlık oluşturucu.
GIF: Google

Bir anı koleksiyonuna bakarken, görüntü içeriğine dayalı bir ad oluşturmak için üretici yapay zekayı kullanan yeni bir “bana yardım et” düğmesini seçebilirsiniz. Ve ilk çıktı aradığınız şey değilse, botun başlığı aradığınız yöne yönlendirmesini sağlayan bir “ipucu” ekleyebilirsiniz.

Yeni Anılar görünümü bugün ABD’de kullanıma sunuluyor ve “önümüzdeki aylarda” dünya çapında kullanıma sunulacak. Daha sonra Google, Anılar için video dışa aktarma seçeneklerine sahip olmayı planlıyor, böylece bunlar mesajlaşma ve sosyal medya platformları aracılığıyla kolayca paylaşılabiliyor. Apple’ın Fotoğraflar uygulaması, oluşturulan “Sizin İçin” ve özel slayt gösterilerinin paylaşım için video çıkışına zaten izin veriyor.

Yakında, Hikayeler benzeri slayt gösterilerini video olarak WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarında paylaşabilirsiniz.
GIF: Google

Doğru çalıştığında, Google, Apple, Facebook ve diğerlerinden oluşturulan fotoğraflı anılar, sizi aile tatillerinden harika bir konsere atlayabilir ve sevdiklerinizle daha fazla anı biriktirme özlemi uyandırabilir. Diğer zamanlarda, ayrım gözetmeksizin anlamsız fotoğraflar seçebilir ve hayatınızda yeniden yaşamak istemediğiniz geçmiş anları gündeme getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir