Google, haftalık Chrome güvenlik güncellemelerini yayınlayacak

Google’ın kararlı kanalda dört haftada bir gelen “dönüm noktası” Chrome sürümlerine, Canary / Beta sürümlerinde görünen düzeltmeler ile bunların çoğuna çıktıkları zaman arasındaki “yama boşluğunu” kapatmaya yardımcı olmak için artık haftalık güvenlik güncellemeleri (önceden iki haftada bir) eşlik edecek. kullanıcılar.

Kötü aktörler, potansiyel olarak beta sürümlerinde hangi değişikliklerin yapıldığını görebilir ve kararlı kanal boşluk nedeniyle bir güncelleme görmeden önce savunmasız kullanıcıları onaylayabilir ve istismar edebilir – savunmasız olacak milyarlarca kullanıcıya sahip bir platform için gerçek bir sorun.

Google Güvenlik Blogu, Chrome 116 ile başlayacak olan yeni haftalık güncellemelerin Chrome’un kullanım veya güncelleme şeklini değiştirmeyeceğini ve dönüm noktası sürümlerinin yine de aynı beklenen zamanlamada ulaşacağını söylüyor. Önceden, 77’den eski Chrome sürümleri için yama boşlukları yaklaşık 35 gündü ve iki haftada bir yama döngüsünün uygulanmasıyla yaklaşık 15 güne düşürüldü. Şimdi, yeni haftalık güncellemeler bu boşluğu gideriyor.

Apple, yakın zamanda yaklaşımını benzer şekilde ayarlayarak, artan güvenlik tehditlerine ayak uydurmak için büyük iOS ve macOS sürümleri arasında yayılabilen hızlı güvenlik güncellemeleri ekledi.

Ancak bu, kullanıcıların genel olarak daha fazla güncelleme göreceği anlamına gelir. Google ayrıca, Chrome penceresinin sağ üst köşesindeki yeşil başlığın içine bir güncelleme durumu mesajı ekleyen yeni bir güncelleme bildirimi deneyiminden de bahsetti. (Önceden sadece “güncelle” yazıyordu.) Kullanıcılar buna tıklayıp “güncellemek için yeniden başlat”ı seçebilir ve sekmelerinizin yeniden açılacağını nazikçe belirtir – bu yüzden endişelenmeyin! Şu anda kararlı kanaldaki kullanıcıların yüzde 1’i için test ediliyor.

Yeni güncelleme bildirim başlığı.
Resim: Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir