Haber kaynakları, AI eğitim verileri için yeni kurallar talep ediyor

Birkaç medya kuruluşu, üretken AI modellerini eğitmek için kullanılan verilerde telif hakkını koruyan kurallar istedi.

Açık mektup, dünyanın dört bir yanındaki milletvekillerini, verileri eğitim için kullanmadan önce eğitim veri setlerinde şeffaflık ve hak sahiplerinin onayını gerektiren düzenlemeleri dikkate almaya çağırdı. Ayrıca, medya şirketlerinin yapay zeka model operatörleriyle pazarlık yapmasına, yapay zeka tarafından üretilen içeriği tanımlamasına ve yapay zeka şirketlerinin hizmetlerinde önyargı ve yanlış bilgileri ortadan kaldırmasını zorunlu kılmasına izin verilmesini talep ediyorlar.

Mektubu imzalayanlar arasında Agence France-Presse, Avrupa Basın Fotoğraf Ajansı, Avrupa Yayıncılar Konseyi, Gannett, Getty Images, Ulusal Basın Fotoğrafçıları Derneği, Ulusal Yazarlar Birliği, Haber Medya Birliği, Associated Pressve Yazarlar Birliği.

İmzacılar, medya içeriği kullanılarak eğitilen vakıf modellerinin “orijinal yaratıcıları dikkate almadan, onlara ücret ödemeden veya onlara atıf yapmadan” bilgi yaydığını söyledi.

Mektupta, “Bu tür uygulamalar, medya endüstrisinin okuyucu ve izleyici (abonelik gibi), lisanslama ve reklamcılığa dayalı temel iş modellerini baltalıyor” denildi. “Telif hakkı yasasını ihlal etmenin yanı sıra, ortaya çıkan etki, medya çeşitliliğini anlamlı bir şekilde azaltmak ve şirketlerin medya kapsamına yatırım yapmak için finansal uygulanabilirliğini baltalamak ve halkın yüksek kaliteli ve güvenilir bilgilere erişimini daha da azaltmaktır.”

Yapay zeka modellerinin telif hakkıyla korunan materyaller üzerinde eğitim vermesinden endişe duyanlar yalnızca haber kuruluşları değil; bu, yasal statüsü test edilmemiş bir uygulama. Senato konuyu birkaç duruşmada ele aldı ve üretken yapay zeka sanat platformları Midjourney ve Stable Diffusion’ın sanatçı haklarını ihlal ettiği iddiasıyla açılan bir dava mahkemede ilerliyor. Komedyen Sarah Silverman ve iki yazar, telif hakkı ihlali iddiasıyla OpenAI’ye dava açtı.

Mektubu imzalayanlar, üretken yapay zekanın kuruluşlara ve halka önemli faydalar sağlayabileceğine inandıklarını belirtirken, medya şirketlerinin haklarına saygı gösterilmesi konusundaki tartışmalara katılma talebinde bulundular.

Reuters bazı imza sahiplerinin AI şirketlerinin materyallerini eğitim için kullanmalarına izin verecek anlaşmaları olduğunu bildirdi. Associated Pressörneğin, OpenAI’nin arşivinin bir bölümünü lisanslamasına ve haber yazmak için üretken AI kullanmayı keşfetmesine izin verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir